Zadluženost je třeba řešit co nejrychleji. Lidem i firmám ale chybí osvěta, shodují se experti na dluhovou problematiku

Potřebujeme další milostivé léto? Čeká nás velká vlna insolvencí? A jaké jsou aktuální trendy v insolvenční problematice? Na tyto otázky odpovídali hosté odborné debaty v rámci projektu Neduhy dluhů.

Ze zadluženosti se v Česku v uplynulých několika letech stala celospolečenská problematika a téma exekucí a insolvencí jen tak z veřejného prostoru nezmizí. „Ze zkušeností víme, že negativní jevy, jako je koronavirová pandemie, se do exekucí promítají se zpožděním až pěti let,“ uvedl v prvním bloku debaty prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík. Pandemie se tak zatím do statistik propsala trochu jinak, než bychom čekali. Částečně totiž paralyzovala i exekutorské úřady a soudy, takže loni bylo zahájeno „jen“ 455 tisíc nových exekučních řízení. Oproti roku 2020 jde sice o osmiprocentní nárůst, průměr let 2015-2019 je však kolem půl milionu. A v dalších letech Mlynarčík očekává návrat k půlmilionové hranici. „Je to špatně, lidé řeknou, že je to hodně, ale my vidíme, že ten počet se dlouhodobě nemění.“

Vlnu nových insolvencí očekává i předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl. Dlouhodobý průměr zahájených insolvenčních řízení se pohybuje kolem 20 tisíc ročně. Dörfl předpokládá, že kromě covidu do statistik v letošním roce promluví i další negativní jevy, jako jsou vysoké ceny energií či konflikt na Ukrajině, které mohou vést ke krachu větších podniků. „To by poté mělo i další dopad v podobě úpadku fyzických osob, zaměstnanců a podobně,“ řekl soudce.

V této souvislost zmínil pozitivní kroky státu, který rozšířil paletu nástrojů řešení úpadku či oddlužení i na individuální úrovni. Jenže lidí, kteří tyto instituty chtějí a umí využít, není tolik, kolik by mohlo být. „Osob, které mají alespoň jednu exekuci, ubývá pomalu. Letos bychom se mohli dostat pod 700 tisíc,“ uvedl prezident Exekutorské komory Mlynarčík. Lidí v exekuci ubývá, ale počet zahájených řízení zůstává v zásadě stejný. Jde tedy o „sběratele“ exekucí, kteří se dostávají do exekuční spirály a jsou na cestě k osobnímu bankrotu.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Blíží se vlna insolvencí?
  • Jak hodnotí experti milostivé léto?
  • A co hraje roli v odvrácení možného úpadku?
sinfin.digital