Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trest za fake news? Jen výjimečně a v extrémních případech, tvrdí šéf pražského Městského soudu Vávra

Trest za fake news? Jen výjimečně a v extrémních případech, tvrdí šéf pražského Městského soudu Vávra

Trestní postih za fake news by měl přicházet jen výjimečně a v extrémních případech. Vyplývá to ze vystoupení uznávaného trestního soudce a předsedy Městského soudu v Praze Libora Vávry. „Trestní právo nemůže z hlediska podobného problému, jako jsou fake news, fungovat prostě proto, že hrozba trestem nefunguje,” uvedl Vávra na konferenci Fake news a propaganda. Podle experta na mediální právo Aleše Rozehnala jsou pak právní prostředky, které právní řád nabízí, relativně nedostatečné, a to nejen v České republice. Právo je podle něj bezradné kvůli tomu, že nedokážeme rozlišit fake news a alternativní pohled na věc.

Svobodomyslná společnost by si podle Vávry vůbec neměla přát, aby se problémy jako fake news řešily, vyjma extrémních excesů, právě trestním právem. „V extrémních případech lze připustit použití trestního práva, ale opravdu výjimečně,” uvedl předseda pražského městského soudu.

Trestní postih podle něj není vhodný už proto, že nebude mít preventivní účinek. 

Vávra poukázal i na průzkumy, podle kterých obecně neodrazuje pachatele ani hrozba trestem smrti. Pomohl si rovněž historickou paralelou. Z nenásilných trestných činů bylo podle něj v 80. letech nejpřísněji trestáno rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví, mnoha lidem ale drsný postih stejně v páchání této trestné činnosti nezabránil.

„Žádný člověk nepřestane krást proto, že si vzpomene, jaká je trestní sazba u trestného činu krádeže. Přestane krást jen proto, že se bude bát, že ho chytí, protože ho někdo zahlédl. Jedině odkrytí identity člověka je tím, co může odvrátit od protiprávního jednání. A takto ty sítě evidentně nefungují,” uvedl Vávra s odkazem na anonymitu sociálních sítí.

Trestní zákoník je ale na fake news připravený?

Podle Aleše Rozehnala by se případná regulace měla soustředit na distribuci fake news, a to na základě principu bránící se demokracie. Soudy by tak podle něj měly rovněž stanovit mantinely, co společnost ještě unese a co už ne.

Podle Rozehnala se však také zapomíná na mimoprávní metody řešení tohoto problému, například předkládání pravdivých pohledů na věc. Na právo je totiž podle něj tento problém příliš subtilní.

Přitom by se při běžném pohledu do trestního zákoníku zdálo, že za vytváření i sdílení fake news může hrozit dokonce i vězení. Použitelných trestných činů je velké množství, což uznává i Libor Vávra. Pokud by se tak například policie rozhodla tvorbu i distribuci fake news intenzivněji stíhat, mohla by tak učinit i bez jakýchkoliv změn českých zákonů. Je však otázkou, jak by se na věc dívali státní zástupci a následně soudci.

Z použitelných prohřešků jde například o pomluvu, šíření poplašné zprávy, nebo různé nenávistné trestné činy.

Pomluva podle trestního zákoníku spočívá v tom, že někdo  „o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu.”

V šíření poplašné zprávy pak jde v základu o to, že někdo „úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá.” Zdá se tedy, že tato skutková podstata může být i na fake news v případě potřeby jako dělaná.

Trestní postih fake news, za něž hrozí i vězení, přitom nedávno zavedla Malajsie. Přísně v tomto ohledu postupují například také Německo nebo Francie.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1