Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Učme právo už na základních školách, vyzývá šéf Nejvyššího soudu. Pomohlo by to něčemu? Komentář J. Januše

Učme právo už na základních školách, vyzývá šéf Nejvyššího soudu. Pomohlo by to něčemu? Komentář J. Januše
 

Právní výuka na základních a středních školách je nedostatečná, kritizuje současný stav věci předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Pocit, že jsou některá soudní rozhodnutí nespravedlivá, podle něj pramení právě ze špatného právního povědomí a nedostatečné vzdělanosti. Tento dojem pak snižuje úctu k právu a může vést až k právnímu nihilismu, obává se Šámal. Jeho slova jsou namístě, razantní změnu ale potřebuje celý systém i myšlení a chování právníků.

Odstraňme stigma práva jako odcizeného nástroje určité skupiny lidí, vyzval předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal na sympoziu Trestní právo a trestní politika, další akci Pražského právnického podzimu.

Podle něj je tak nutná podpora výchovy, vzdělávání a budování úcty k právu. Právní vědomí společnosti a její vzdělání v právních otázkách tedy nejsou uspokojivé. Podle Šámala ale za to vlastně lidé nemohou. Mají totiž velmi omezené možnosti, a to kvůli komplexnosti a kvantitě právních textů a navazující judikatury.

Předseda Nejvyššího soudu, profesor trestního práva a hlavní autor trestního zákoníku má ve své nesmlouvavé kritice dozajista pravdu. A souhlasit lze i s jeho návrhy na možné zlepšení – s vytvořením informačního zázemí i se zintenzivněním právního vzdělávání už na základních a středních školách.

Šámal přitom poukazuje na zahraniční literaturu, podle níž je vhodné vzdělávat děti v právních otázkách už na druhém stupni základní školy. Pokud se tedy vybere to, co je skutečně zajímá. Neboli, když se tak děje srozumitelnou formou.

Reforma musí být daleko širší

A v tom je vlastně jádro celého problému. Vzdělávat lidi v právu, ideálně už od dětství? Skvěle, začněme rovnou, ale raději se ještě zamysleme nad dalšími souvislostmi.

Kdo to bude dělat, aby nenapáchal více škody než užitku? A jakým způsobem to udělá, aby mu nejen děti, ale klidně i dospělí, kterým unikají termíny, definice i právní logika, rozuměli? A to skutečně tomu, co říká, a nevkládali do pravidel svou pravdu a logiku selského rozumu, která přece jen v právních otázkách úplně neplatí?

Profesor Šámal poukazuje také na neznalosti některých dnešních vyučujících, kteří vycházejí třeba z neplatného právního stavu a chybí jim odborné zázemí. To je další rozměr problému a připomeňme, že nejen pro právní laiky. Mluví se o tom, že aktuální stav mnohdy nezaregistrují ani sami právníci a bohužel se najdou dokonce i soudci, kteří také nezaznamenají každou ze stovek novelizací, které se každý rok objevují ve Sbírce zákonů. Tady by měl roli sehrát stát a vytvořit skutečně uživatelsky přívětivý informační systém, využívající všech možností nových technologií i pravidel komunikace 21. století.

Reformu potřebuje právo jako takové, ne jen vzdělávání

Tedy, problém není jen ve vzdělávání, které by, a to znovu zopakujme, mělo začínat daleko dříve, než je tomu v současnosti. Výraznou reformu potřebuje právo jako takové. Přístup k legislativě, pravidla pro sepisování i přijímání nových zákonů, jejich srozumitelnost i rozsáhlost a také jejich praktické uvádění v život – to všechno by se mělo změnit.

Pak teprve začne právo být srozumitelné, pochopitelné a tím pádem snad i ze všech úhlů pohledu ospravedlnitelné. Jen právo, kterému lidé rozumějí, si mohou vzít za své a přirozeně se podle něj chovat.

Škola může udělat mnohé, ale v současné realitě, kdy nad úrovní českých zákonů a některými v nich obsaženými pravidly kroutí hlavou i odborníci, nezmůže všechno. Stigmatizaci práva, o níž mluví profesor Šámal, zkrátka v tuto chvíli neostraní ani sebekvalitnější právní vzdělání, ať již začne kdykoliv.  

Přestaňme mluvit v šifrách

Buďme realisti, ta nastíněná celková reforma práva a přístupu k němu se nechystá a určitě k ničemu takovému v dohledné době nedojde. Sice o tom hodně lidí mluví a několik nejvyšších představitelů tuzemského právního života už prakticky nemá při svých veřejných vystoupení jiné téma, k žádným výrazným a pozitivním posunům ale nedošlo. Uvědomuje si to i politická reprezentace, široce o tomto tématu na jaře mluvily například hlavní tváře ODS.

Než přejdeme jako společnost od slov k činům, mohli by sami u sebe začít přímo právníci. Samozřejmě čest výjimkám a přiznejme i to, že těch následováníhodných je stále více, ale kolik z nich dokáže mluvit o paragrafech a jejich provázanostech skutečně srozumitelně? Jaké procento z nich umí opravdu srozumitelně psát a argumentovat tak, aby tomu rozuměli lidé bez právního vzdělání a nebo rovnou a ideálně i děti? Je skutečně nutné používat pojmy jako stricto sensu, obiter dictum, ultima ratio nebo de lege ferenda?

Máme-li odstranit stigma, právní profese se musí otevřít. Netýká se to jen advokátů, kteří jsou ve veřejném prostoru patrně nejaktivnější, ale třeba i notářů, o kterých není slyšet prakticky vůbec a, tady to bude bolet patrně nejvíce, i soudců. Stav, který zůstává ve stínu a přitom drží v rukou osudy nás všech, stigmatizací logicky trpí.

Právo ve veřejném prostoru

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal má pravdu i v tom, že svou jasnou roli by mohly sehrát také média a sociální sítě. Podle něj totiž mají potenciál pro prevenci kriminality a kultivaci veřejného mínění.

Vhodná je ale opět opatrnost – jen aby nevzniklo více škody než užitku. Ale kde jinde se věnovat právu v nejširším smyslu slova – jako něčemu co nás obklopuje a má své důsledky úplně ve všech sférách života – než ve veřejném a mediálním prostoru?

Ale opět, informace, rozbory a debaty musí být srozumitelné. V médiích to ohlídají editoři, na druhou stranu ale mnohdy budou tlačit na srozumitelnost až na hraně přesnosti či dokonce správnosti.

A jsme opět na začátku. Aby se to všechno zlepšilo, právo musí být jednoduché a srozumitelné. Teprve pak o něm mohou debatovat široké masy lidí, teprve pak mu mohou porozumět, souznět s ním a tím si ho také vzít za své.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1