Články odjinud

Učme právo už na základních školách, vyzývá šéf Nejvyššího soudu. Pomohlo by to něčemu? Komentář J. Januše

Učme právo už na základních školách, vyzývá šéf Nejvyššího soudu. Pomohlo by to něčemu? Komentář J. Januše
 

Právní výuka na základních a středních školách je nedostatečná, kritizuje současný stav věci předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Pocit, že jsou některá soudní rozhodnutí nespravedlivá, podle něj pramení právě ze špatného právního povědomí a nedostatečné vzdělanosti. Tento dojem pak snižuje úctu k právu a může vést až k právnímu nihilismu, obává se Šámal. Jeho slova jsou namístě, razantní změnu ale potřebuje celý systém i myšlení a chování právníků.

Odstraňme stigma práva jako odcizeného nástroje určité skupiny lidí, vyzval předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal na sympoziu Trestní právo a trestní politika, další akci Pražského právnického podzimu.

Podle něj je tak nutná podpora výchovy, vzdělávání a budování úcty k právu. Právní vědomí společnosti a její vzdělání v právních otázkách tedy nejsou uspokojivé. Podle Šámala ale za to vlastně lidé nemohou. Mají totiž velmi omezené možnosti, a to kvůli komplexnosti a kvantitě právních textů a navazující judikatury.

Předseda Nejvyššího soudu, profesor trestního práva a hlavní autor trestního zákoníku má ve své nesmlouvavé kritice dozajista pravdu. A souhlasit lze i s jeho návrhy na možné zlepšení – s vytvořením informačního zázemí i se zintenzivněním právního vzdělávání už na základních a středních školách.

Šámal přitom poukazuje na zahraniční literaturu, podle níž je vhodné vzdělávat děti v právních otázkách už na druhém stupni základní školy. Pokud se tedy vybere to, co je skutečně zajímá. Neboli, když se tak děje srozumitelnou formou.

Reforma musí být daleko širší

A v tom je vlastně jádro celého problému. Vzdělávat lidi v právu, ideálně už od dětství? Skvěle, začněme rovnou, ale raději se ještě zamysleme nad dalšími souvislostmi.

Kdo to bude dělat, aby nenapáchal více škody než užitku? A jakým způsobem to udělá, aby mu nejen děti, ale klidně i dospělí, kterým unikají termíny, definice i právní logika, rozuměli? A to skutečně tomu, co říká, a nevkládali do pravidel svou pravdu a logiku selského rozumu, která přece jen v právních otázkách úplně neplatí?

Profesor Šámal poukazuje také na neznalosti některých dnešních vyučujících, kteří vycházejí třeba z neplatného právního stavu a chybí jim odborné zázemí. To je další rozměr problému a připomeňme, že nejen pro právní laiky. Mluví se o tom, že aktuální stav mnohdy nezaregistrují ani sami právníci a bohužel se najdou dokonce i soudci, kteří také nezaznamenají každou ze stovek novelizací, které se každý rok objevují ve Sbírce zákonů. Tady by měl roli sehrát stát a vytvořit skutečně uživatelsky přívětivý informační systém, využívající všech možností nových technologií i pravidel komunikace 21. století.

Reformu potřebuje právo jako takové, ne jen vzdělávání

Tedy, problém není jen ve vzdělávání, které by, a to znovu zopakujme, mělo začínat daleko dříve, než je tomu v současnosti. Výraznou reformu potřebuje právo jako takové. Přístup k legislativě, pravidla pro sepisování i přijímání nových zákonů, jejich srozumitelnost i rozsáhlost a také jejich praktické uvádění v život – to všechno by se mělo změnit.

Pak teprve začne právo být srozumitelné, pochopitelné a tím pádem snad i ze všech úhlů pohledu ospravedlnitelné. Jen právo, kterému lidé rozumějí, si mohou vzít za své a přirozeně se podle něj chovat.

Škola může udělat mnohé, ale v současné realitě, kdy nad úrovní českých zákonů a některými v nich obsaženými pravidly kroutí hlavou i odborníci, nezmůže všechno. Stigmatizaci práva, o níž mluví profesor Šámal, zkrátka v tuto chvíli neostraní ani sebekvalitnější právní vzdělání, ať již začne kdykoliv.  

Přestaňme mluvit v šifrách

Buďme realisti, ta nastíněná celková reforma práva a přístupu k němu se nechystá a určitě k ničemu takovému v dohledné době nedojde. Sice o tom hodně lidí mluví a několik nejvyšších představitelů tuzemského právního života už prakticky nemá při svých veřejných vystoupení jiné téma, k žádným výrazným a pozitivním posunům ale nedošlo. Uvědomuje si to i politická reprezentace, široce o tomto tématu na jaře mluvily například hlavní tváře ODS.

Než přejdeme jako společnost od slov k činům, mohli by sami u sebe začít přímo právníci. Samozřejmě čest výjimkám a přiznejme i to, že těch následováníhodných je stále více, ale kolik z nich dokáže mluvit o paragrafech a jejich provázanostech skutečně srozumitelně? Jaké procento z nich umí opravdu srozumitelně psát a argumentovat tak, aby tomu rozuměli lidé bez právního vzdělání a nebo rovnou a ideálně i děti? Je skutečně nutné používat pojmy jako stricto sensu, obiter dictum, ultima ratio nebo de lege ferenda?

Máme-li odstranit stigma, právní profese se musí otevřít. Netýká se to jen advokátů, kteří jsou ve veřejném prostoru patrně nejaktivnější, ale třeba i notářů, o kterých není slyšet prakticky vůbec a, tady to bude bolet patrně nejvíce, i soudců. Stav, který zůstává ve stínu a přitom drží v rukou osudy nás všech, stigmatizací logicky trpí.

Právo ve veřejném prostoru

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal má pravdu i v tom, že svou jasnou roli by mohly sehrát také média a sociální sítě. Podle něj totiž mají potenciál pro prevenci kriminality a kultivaci veřejného mínění.

Vhodná je ale opět opatrnost – jen aby nevzniklo více škody než užitku. Ale kde jinde se věnovat právu v nejširším smyslu slova – jako něčemu co nás obklopuje a má své důsledky úplně ve všech sférách života – než ve veřejném a mediálním prostoru?

Ale opět, informace, rozbory a debaty musí být srozumitelné. V médiích to ohlídají editoři, na druhou stranu ale mnohdy budou tlačit na srozumitelnost až na hraně přesnosti či dokonce správnosti.

A jsme opět na začátku. Aby se to všechno zlepšilo, právo musí být jednoduché a srozumitelné. Teprve pak o něm mohou debatovat široké masy lidí, teprve pak mu mohou porozumět, souznět s ním a tím si ho také vzít za své.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818