Články odjinud

Udej svého starostu! Soupeříme, kdo rychleji nabonzuje obecní politiky? Komentář Jana Januše

Udej svého starostu! Soupeříme, kdo rychleji nabonzuje obecní politiky? Komentář Jana Januše

Dělat komunální politiku je hodně nevděčné, traduje se. Starostové i obecní zastupitelé mají tolik povinností, že si mnozí svým angažmá rovnou předplácejí kriminál, říká se. A analýza Unie obhájců, stará tři roky, to vlastně potvrzuje. Podle Nejvyššího státního zastupitelství tomu tak ale není. V celkovém objemu kriminality totiž představují podobné případy jen tři setiny procenta, za posledních pět let tak šlo celkově o 438 kauz. Nová analýza ale vypovídá o daleko více věcech, než je jen stíhání nejníže postavených politiků. Ilustruje celou trestní justici i českou společnost jako takovou.

Jak si jinak vysvětlit, že přes 76 procent těchto kauz začalo podáním trestního oznámení? Člověkem, firmou, nebo jinou právnickou osobou. Jako by hodně z nás soutěžilo o to, kdo rychleji nabonzuje svého starostu.

Není sporu o tom, že trestnou činnost není možné trpět a je zcela v pořádku, když bdělý občan upozorní na svá podezření. Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana by ale volení funkcionáři měli tato čísla chápat jako apel, trestní oznámení totiž pocházejí od nespokojených občanů či politických oponentů, kteří neuspěli ve volbách.

Opět, pokud je za trestním oznámením tušená skutečná nepravost, je to zcela v pořádku a díky za to. Pokud ale má jít o mstu, znepříjemnění života či obyčejnou lidskou škodolibost, projevenou tímto způsobem, zní to hodně strašidelně a hlavně nebezpečně.

Zvláště, když si uvědomíme, že právě takových může být většina oněch případů. Zhruba osm kauz z 10 totiž končí už ve fázi prověřování. K trestnímu stíhání starosty, radního či zastupitele, jehož potenciální trestný čin byl oznámen, tak vůbec nedojde. Jen se na ně zkrátka podívá policie.

Že jde jen o stovky lidí? To nic neznamená

Pro ty, kteří se dostanou až k soudu, to pak prakticky dopadá půl na půl. Odsuzující rozsudek totiž padá podle čísel Nejvyššího státního zastupitelství v o něco více než polovině kauz. Podle toho, jak to celé počítáme.

Problematické je rovněž to, že podle Pavla Zemana soudy v těchto případech nepostupují stejným způsobem. I o tom se ale dobře ví – že záleží nejen na tom, za co vás soudí, ale i na tom, kde vás soudí. Na konci června to na sympoziu Podmíněné propuštění jako cesta do života připomněl v jiné souvislosti i předseda Městského soudu v Praze a čestný prezident Soudcovské unie ČR Libor Vávra. Což je opět hrozná zpráva pro právní jistotu v České republice.

To, jak je policejní prověřování i trestní stíhání nepříjemné, asi nemusíme rozvádět. O bezesných nocích, nekončícím stresu a rodinných, pracovních i reputačních těžkostech, už se toho napsalo celkem dost.

I když se, vyjádřeno nikoliv v procentech, ale v počtu jednotlivých kauz, zdá, že skutečně nejde o nic masivního, měli bychom pamatovat na to, že za každým tím číslem, za tou statistikou, je živý člověk a jeho rodina. Pokud bychom poznali jejich příběhy a vžili se do jejich situace, bylo by nám už asi jedno, jestli jich jsou řádově stovky, nebo stovky tisíc.

Křivé obvinění je trestné, nezapomínejte

Oni bdělí občané by tak neměli zapomínat na to, že existují nejen trestné činy spočívající ve zneužití pravomoci úřední osoby či porušení povinnosti při správě cizího majetku, za něž jsou právě komunální politici stíháni nejčastěji, ale také trestný čin křivého obvinění.

Popisuje ho paragraf 345 trestního zákoníku. Platí, že kdo jiného lživě obviní z trestného činu, bude potrestán až dvěma lety vězení. Pokud tak učiní v úmyslu přivodit jeho trestní stíhání, může jít až o tři roky. Trestní zákoník ale počítá i s dalšími okolnostmi, například souvisejícím způsobením škody, které mohou výsledný trest ještě vystupňovat. A to až na 10 let. Tedy – nezapomínejme na to.

Proti tomu stojí, že trestní oznámení lze podat i zcela anonymně a vůbec nic se za něj neplatí. Co k tomu dodat.

Více takových analýz

Nejvyšší státní zastupitelství si každopádně zaslouží pochvalu za to, že podobnou analýzu zpracovalo. Nešlo jistě o nic snadného. Jak připomněl Pavel Zeman, žádný sofistikovaný informační systém, z něhož by šlo čísla jednoduše vytáhnout, totiž neexistuje. A tak státní zástupci ze všech 96 okresních a krajských úřadů brali podle nejvyššího státního zástupce jednotlivé spisy do rukou, procházeli je a následně odpovídali na otázky, které jim z Brna poslali.

V digitální době plné nových technologií to zní až ironicky. Ale je to tak. O systémech, díky kterým by se šlo rychle, jasně a také uživatelsky přívětivě podívat na všechna podobná řízení, se hlavně mluví, ale zadat jejich adresu do webového prohlížeče nejde.

A mluvit se bude i o této analýze. I Pavel Zeman připouští, že dospěli k nižším údajům, než která prezentují advokáti a Unie obhájců. O statistikách chce ale s druhou stranou, s Českou advokátní komorou, jednat. A i to je pozitivní zpráva. Jen více uchopitelných čísel a více rozhovorů zdánlivých protivníků. Pak se třeba skutečně něco pohne.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818