Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vítejte v české legislativě: ministerstvo financí připravilo paskvil i zákon roku. Komentář Jana Januše

Vítejte v české legislativě: ministerstvo financí připravilo paskvil i zákon roku. Komentář Jana Januše

Ministerstvo financí se chlubí druhým místem v anketě Zákon roku, a to za zákon o platebním styku. První cenu v této anketě však získal nález Ústavního soudu rušící podstatnou část zákona o evidenci tržeb. A i tento legislativní počin je z letenské dílny resortu. Fakticky tak ministerstvo financí sepsalo nejlepší zákon roku, ale zároveň svého času zadělalo i na ten úplně nejhorší. Smutně to ilustruje kvalitu české legislativy.

Ocenění nálezu k EET, který vyhrál v hlasování stovek podnikatelů, není nijak překvapivé. Minimálně jeho jádro totiž od prosince loňského roku, kdy jej Ústavní soud vyhlásil, ocenila celá řada expertů. „Vlastně tu zkratku, že jde o nález o EET, nerad slyším. Jeho dopad je určitě širší. Týká se také celé řady nyní projednávaných zákonů. Za nejdůležitější považuji zdůraznění toho, že stát musí sledovat dopad regulace na různé typy subjektů a zohledňovat, že to, co je pro některé únosné, může být pro jiné likvidační,” říkal v rozhovoru pro INFO.CZ Tomáš Babáček partner kanceláře Deloitte Legal, která anketu Zákon roku organizuje.

Místopředseda České advokátní komory Robert Němec připomíná i to, že Ústavní soud nastavil „limity pro nepřiměřený státní zásah do soukromé sféry, když zrušil povinnost uvádět na účtenkách daňové identifikační číslo poplatníka (DIČ), které v případě, kdy jde o fyzickou osobu, obsahuje rodné číslo. Jak říká, při regulaci podnikatelské sféry je totiž vždy nutné zachovávat základní ústavní principy a respektovat základní lidská práva. Další odborníci se ale nad tímto postupem Ústavního soudu pozastavují, v jiných případech je totiž nutné DIČ používat i nadále, což není úplně logické.

Ale i mnozí z těch, kteří Ústavní soud za jeho jednotlivé kroky směrem k EET kritizují, by se s předpisem celkem rázně vypořádali. Například známí pražští akademici Marek Antoš, Josef Vedral a Jan Wintr na březnovém semináři na pražské právnické fakultě říkali, že by jako ústavní soudci patrně celý zákon zrušili. Antoš a Wintr s odkazem na porušení jednacího řádu Poslanecké sněmovny při jeho projednávání, Vedral pak prý ještě s propracovanější argumentací.

Obecně ale vyšel Ústavní soud podnikatelům opravdu výrazně vstříc. A všímá si toho i prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý: „Na podnikatele se valí stále větší a větší množství právních předpisů, které jim namísto usnadňování podnikání spíše hází klacky pod nohy. Nejsem proto nijak překvapen, že si podnikatelé za zákon roku vybrali nález Ústavního soudu. Je zcela v souladu s heslem, které na Hospodářské komoře dlouhodobě prosazujeme, a to: EET ano, ale..."

Chceme regulaci podporující podnikání

Zkrátka, i když odhlédneme od hodnotových postojů, ministerstvo financí to za právní úpravu EET hodně schytává. Anketa Zákon roku kritice nasadila korunu, byť paradoxně v jejím předchozím ročníku právě zákon o elektronické evidenci tržeb skončil na druhém místě, a to v pozitivním slova smyslu jako „narovnání podnikatelského prostředí a zefektivnění státní správy”. Paradoxní.

Ani kvůli letošnímu Zákonu roku ale nemusí ministerstvo financí jen smutnit. Se svým zákonem o platebním styku totiž obsadilo druhé místo, tentokrát už zase zcela v pozitivním vyznění. Přitom jde rovněž o regulaci, ale o regulaci otevřenou, nabízející další podnikatelské možnosti a odrážející, že se píše 21. století a digitální ekonomika je součástí života nás všech. Samozřejmě by se ale našly i  protichůdné názory.

„Platební služby se otevírají novým hráčům a inovacím. Klienti bank budou např. fintech firmám moci zpřístupnit údaje ze svých účtů k využívání nových služeb, třeba aplikací pro řízení výdajů. Konkurenční prostředí zřejmě povede i banky ke snaze zatraktivňovat své produkty. Je to příklad regulace, která byznys nedusí, ale podněcuje k inovaci,” zdůvodnili organizátoři ankety tuto nominaci.

Loterie se zákony

Letošní třetí místo je tak trochu smutné. Hlasující vybrali novelu stavebního zákona, která je vesměs hodnocena pozitivně, ale stejně se v ní nepodařilo naplnit všechny původní plány a vyřešit všechny problémy, které řešit mohla. Rozpaky úplně nezakrývá ani Vladimír Dlouhý: „Rovněž mě těší, že členové Hospodářské komory si za zákon roku vybrali novelu stavebního zákona. Novelu nepovažuji za zcela ideální, ale domnívám se, že povede k významnému zjednodušení a ulehčení povolování staveb i procesu jejich vlastní realizace.” 

To všechno v situaci, kdy už se mluví o zcela novém stavebním zákonu. Ve stejný den, kdy Deloitte Legal, vyhlásil výsledky Zákona roku, uvedl šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák na žofínském fóru, že na přípravě nového stavebního zákona musí daleko intenzivněji spolupracovat všechny dotčené resorty, ministerstvo dopravy, ministerstvo pro místní rozvoj i ministerstvo životního prostředí. Alespoň tak jej citoval twitterový účet svazu.

Iniciativu ale začal vyvíjet také pražský magistrát, možná tak vzniknou rovnou dva návrhy nového předpisu. Proč spojovat síly, když je můžeme rozdělit? Proč už tak složité práce při sepisování právní úpravy ještě nezkomplikovat tím, že dva budou dělat totéž, ale nebude to totéž? Můžeme to dál ironizovat, můžeme se tomu smát. Ale až jednou budeme potřebovat třeba stavební povolení, možná na to všichni doplatíme. Třeba ale také ne.

To je to nejhorší – nevíme. Česká legislativa je totiž jedna velká loterie. Nikdy netušíme, jestli s novou právní úpravou vyhrajeme, nebo prohrajeme. Můžeme si také vypomoci gastronomií. Vysněné jídlo může v našich představách chutnat skvěle, při jeho skutečné přípravě se ale smíchá tolik různých přísad, ale také náhražek a dochucovadel, že už se nedá jíst. 

Právní pravidla musí být přesná, nic by nemělo být loterii vzdálenějšího. Můžeme vršit další a další příklady toho, kdy tomu tak není. Ostatně GDPR je také dobrým adeptem na zdrbnutí. Ale nejlepší by bylo pořádně uklidit kuchyň, náhražky i dochucovadla vyházet a začít vařit zase jednoduše.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1