Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vozil důstojníky SS i významné soudce a advokáty. Na právech po 13 letech spouští páternoster

Vozil důstojníky SS i významné soudce a advokáty. Na právech po 13 letech spouští páternoster

Pražskou právnickou fakultu čeká dnes večer událost desetiletí. Po 13 letech se znovu spustí takzvaný paternoster neboli oběžný výtah. Jeho rekonstrukce vyšla na téměř 10 milionů korun, přispěla na ni například i bývalý ministryně školství a advokátka Petra Buzková nebo advokátní kanceláře PRK Partners či Dentons. Výtah, kterým se během druhé světové války nejspíše projížděli i důstojníci SS, se znovu rozpohybuje v 19:00 hodin. Jen o související facebookovou událost má zájem přes tisíc lidí.

Pražská právnická fakultě byla dostavěna na začátku 30. let minulého století. „Oběžný výtah byl vyroben přímo pro budovu fakulty a byly dva, na každé straně jeden. Místo prvního se udělal klasický výtah, při rekonstrukci jsme vyměnili původní motor a hnací ústrojí,” popisuje děkan fakulty a právní historik Jan Kuklík. Původní hnací ústrojí bude podle něj nyní vystaveno, stejně jako dvě z historických kabin.

Nová budova ale sloužila právníkům jen několik málo let, brzy ji totiž zabrali nacisté a udělali z ní velitelství SS. Oběžné výtahy podle všeho fungovaly i v této době. „S největší pravděpodobností se ve výtahu důstojníci SS vozili,” potvrzuje profesor Kuklík.

Po druhé světové válce se ale na fakultu vrátili juristé a výtahy opět sloužily jim. A to až do roku 2005, kdy výtah přestal z technických důvodů jezdit. Během jeho historie se jím tak projela celá řada vlivných právníků.

Absolventi hrdí na svou alma mater

Rekonstrukce vyšla podle děkana na zhruba 10 milionů korun. Asi tři čtvrtiny částky zaplatila fakulta podle něj ze svých investičních fondů, na zbylou částku sehnala sponzory. „Celkem jsme spolu s příspěvkem Nadace ČEZ vybrali téměř 2,4 milionu korun,” dodává profesor Kuklík.

Mezi dalšími dárci, kteří podle souvisejících webových stránek přispěli více než 10 tisíci korun, se objevili kromě řady akademiků například také Česká advokátní komora, velké advokátní kanceláře PRK Partners či Dentons nebo advokátka a bývalá ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petra Buzková a kancelář VKS Legal, v níž je partnerkou.

Petra Buzková svou motivaci zapojit se do sbírky popsala pro INFO.CZ: „Na podzim loňského roku se v budově Právnické fakulty konal sraz absolventů ročníku 1986-89. Při té příležitosti nás děkan fakulty, pan profesor Kuklík, který je rovněž mým spolužákem, požádal o příspěvek na rekonstrukci paternosteru. Protože jízda tímto paternosterem rozhodně patřila mezi  studentské kratochvíle, na které ráda vzpomínám, domluvila jsem se s ostatními partnery naší advokátní kanceláře, kteří oba jsou také absolventy pražské právnické fakulty, že naše advokátní kancelář na rekonstrukci přispěje. Jsem moc ráda, že jsme mohli pomoci tomu, aby paternoster byl opět funkční.”

Souznění s vlastní alma mater sehrálo roli i v případě kanceláře Dentons, která se podle vedoucího partnera pro Českou republiku Ladislava Štorka snaží vhodným způsobem podporovat všechny místní právnické fakulty: „V pražské kanceláři navíc stále působí většina právníků, kteří vystudovali práva na pražské fakultě. Cítíme tedy osobně velkou loajalitu k naší alma mater, kde navíc řada našich současných kolegů působí v roli pedagogů. Myšlenka obnovit paternoster nás zaujala i proto, že je to zařízení unikátní, ryze praktické a v době svého vzniku bylo velmi inovativní, přičemž naše právní firma má inovace v krvi. 

A podobnou motivaci měli také v PRK Partners. „Paternoster na právnické fakultě je pro nás absolventy řekněme citovou záležitostí. Úžasná tradice, se kterou jsme užili spoustu nezapomenutelné zábavy. A domnívám se, že s trochou nadsázky můžeme otevřenost a „nekonečnost” tohoto technického unikátu přirovnat k akademické svobodě, jejímu trvání a kontinuitě,” říká Jan Kohout, partner kanceláře.

Kdy se projet oběžným výtahem?

I díky jejich příspěvkům tak dnes večer čeká právnickou fakultu veká sláva. Doprovodí ji například koncerty studentských kapel, prohlídky fakulty nebo třeba přednáška právního historika Vladimíra Kindla nazvaná 670 let od založení fakulty.

Podrobnosti se dočteme v související události na Facebooku: „Těšit se můžete na spoustu zajímavostí a kuriozit, kterých v historii naší fakulty není málo! Víte například, že práva byla fakultou, která se od pražského vysokého učení v roce 1372 odtrhla a současná pečeť Univerzity Karlovy byla nejspíše pečetí právnické univerzity? Nebo že vedle české právnické fakulty existovala i německá právnická fakulta, která měla sídlit na druhé straně dnešního náměstí Curieových?”. Přednáška se uskuteční od 18:00 hodin v místnosti číslo 38.

Na fakultě tak bude večer nejspíše narváno. Paternosterem se ale můžete projet jinde. „Počítáme, že bude jezdit při otevření budovy v „hlavní sezoně” semestrů. V noci a o prázdninách ne. Ale to ještě upravíme podle zkušeností ze zkušebního provozu,” říká Jan Kuklík.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1