Vrátí se šéfka polského Nejvyššího soudu do práce? Změna kontroverzního zákona jde k prezidentovi | info.cz

Články odjinud

Vrátí se šéfka polského Nejvyššího soudu do práce? Změna kontroverzního zákona jde k prezidentovi

Polský Senát v pátek večer schválil změnu sporného zákona, který snížil soudcům Nejvyššího soudu věk odchodu do důchodu. Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) si od novely slibuje ukončení sporu s Evropskou komisí před Soudním dvorem Evropské unie. Již ve středu odsouhlasil změnu zákona Sejm, tedy dolní komora polského parlamentu. Na závěr má jít novela k podpisu polskému prezidentovi.

„Zdá se, že se Polsko vydalo správným směrem," řekl v pátek ve Varšavě novinářům místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

V rámci reformy polského Nejvyššího soudu, která nabyla účinnosti od července, byl soudcům snížen věk odchodu do důchodu ze 70 na 65 let. Pokud chce soudce i po dosažení této věkové hranice v práci pokračovat, musí o to požádat a také musí doložit, že je k tomu zdravotně způsobilý.

Zástupci polské vládní strany Právo a spravedlnosti zákon o Nejvyšším soudu hájili s tím, že se zefektivnila práce tohoto justičního orgánu a že se zbavil zkorumpovaných soudců.

Jeho kritici v něm naopak viděli nástroj, jak poslat na odpočinek nepohodlné soudce, včetně předsedkyně nejvyššího soudu. Evropská komise napadla reformu u unijního soudu a ten v polovině října platnost reformy pozastavil.

Novela, kterou tento týden schválil polský Sejm i Senát, předpokládá, že soudci Nejvyššího soudu, kteří museli letos kvůli danému opatření odejít do důchodu, se budou moci rozhodnout, zda se do práce vrátí, či ne.

Podle novely také zůstane v čele nejvyššího soudu Malgorzata Gersdorfová, která útoky vlády na polskou justici ostře kritizovala a i po přijetí sporného zákona odmítala nechat se penzionovat s odvoláním na ústavu, zaručující její mandát, jakož i na ústavní zásadu neodvolatelnosti soudců.

Gersdorfová v pátek prohlásila, že změna odsouhlasená v Sejmu a Senátu je jen jedním krokem vpřed a že bude zapotřebí přijmout další kroky, aby byla v Polsku zachována vláda zákona. „Přijetí změn je mírně uspokojující, co se týče soudců Nejvyššího soudu, ale je to jen špička ledovce," konstatovala Gersdorfová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud