Vrchní soud získal posilu z Lidových novin. Dörfl rozšiřuje komunikaci | info.cz

Články odjinud

Vrchní soud získal posilu z Lidových novin. Dörfl rozšiřuje komunikaci

Na Vrchním soudu v Praze probíhají po letošním nástupu nového předsedy Luboše Dörfla výrazné změny. Dörfl už má nového místopředsedu Františka Kučeru, který má na starosti sjednocování rozhodovací činnosti a s tím rovněž spojenou plánovanou publikaci soudních rozhodnutí. Soud bude pod Dörflovým vedením obecně šířeji komunikovat, pomoci s tím má nová tisková mluvčí Kateřina Kolářová, dosavadní vedoucí rubriky Lidových novin Právo a justice, a rovněž nový účet na Twitteru.

Informace INFO.CZ o nástupu Kateřiny Kolářové k Vrchnímu soudu v Praze potvrdil přímo Luboš Dörfl, jehož má být novinářka a vystudovaná právnička rovněž odbornou asistentkou: „Kateřina Kolářová skutečně nastoupí od 1. března jako tisková mluvčí Vrchního soudu a asistentka předsedy soudu. Rád bych dál rozvíjel výměnu informací mezi Vrchním soudem a veřejností a k tomu se budou hodit její čerstvé zkušenosti z mediálního světa.“

Podobně odpověděla i Kolářová: „Mohu potvrdit, že od 1. března nastupuji do pozice tiskové mluvčí Vrchního soudu v Praze. Zároveň budu působit jako asistentka soudce - předsedy Luboše Dorfla.” Rubriku Lidových novin Právo a justice po ní povede advokát a dosavadní spolupracovník serveru Česká justice Tomáš Nahodil, což potvrdil už dříve na Twitteru.

Kolářová má podle informací INFO.CZ spolupracovat s dosavadní tiskovou mluvčí soudu Simonou Heranovou, která se má do budoucna zaměřit spíše na odbornější věci, je totiž rovněž odbornou asistentkou na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a specialistkou na trestní právo.

Twitter bude mimochodem hrát roli i v další komunikaci pražského Vrchního soudu. Začátkem února totiž na této sociální síti vznikl jeho účet, který má nyní přes 900 sledujících, a to s cílem „informovat širokou veřejnost o aktuálním dění na soudě a činnosti jeho funkcionářů“, jak tedy stojí ve vůbec prvním zveřejněném příspěvku. O den později pak Vrchní soud právě prostřednictvím Twitteru informoval o tom, že jeho dřívější předseda Jaroslav Bureš rezignoval k 31. květnu 2020 na funkci soudce.

Nejde ale o jediné novinky, které už Luboš Dörfl od 2. ledna, kdy byl do funkce uveden ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO), stihl. „Především, jak už je známo, mám nového místopředsedu JUDr. Františka Kučeru. Jeho hlavní pole působnosti je posilovat naplňování role Vrchního soudu v Praze při sjednocování rozhodovací činnosti. S tím jsou spojena zajímavá témata, jako nové nastavení procesu hledání společného právního názoru v senátech jednotlivých úseků Vrchního soudu a projekt zveřejňování rozhodnutí soudu,“ uvedl nyní Luboš Dörfl pro INFO.CZ.

„Naše aktivity nyní mířím k tomu, abychom pomocí pravidelných odborných porad a sdílení typových rozhodnutí ve specializovaných senátech směřovali k zaujímání společných stanovisek k některým opakujícím se právním otázkám tak, aby rozhodování soudu šlo stejným směrem, případně jsme byli odlišná stanoviska schopni řešit za pomoci spolupráce s Vrchním soudem v Olomouci či Nejvyšším soudem,“ dodal pak k této věci.

Kolářová ale nebude jedinou posilou, kterou Dörfl na soud přivede. O měsíc později přijde z Krajského soudu v Praze nová dozorčí úřednice a správkyně aplikací Věra Matýsková: „Bude mít na starost posílení kompetencí našich administrativních pracovníků zejména při práci s našimi soudními programy. Dosud působí na Krajském soudu v Praze jako vyšší soudní úřednice na úseku insolvenčním, v minulosti jsem s ní však spolupracoval jako místopředseda tohoto krajského soudu na úseku obchodním a insolvenčním a roli dozorčí úřednice a správkyně aplikace zvládala moc dobře.“

„Dá se říci, že v oblastech, které jsem si vytkl jako priority svého působení, tedy posilování odbornosti soudců, efektivity práce soudních kanceláří a otevřenost vůči veřejnosti, se neobejdu bez pomoci dalších osobností,“ uzavírá pak aktuální informace pro INFO.CZ Dörfl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud