Významné vítězství v boji proti vnitřnímu terorismu v USA: Pravicovým extremistům z Kansasu hrozí doživotní tresty | info.cz

Články odjinud

Významné vítězství v boji proti vnitřnímu terorismu v USA: Pravicovým extremistům z Kansasu hrozí doživotní tresty

Federální soud v americkém městě Wichita shledal vinnými tři muže ze státu Kansas. Podle obžaloby připravovali pumové útoky na somálské přistěhovalce v jejich obytném domě a v mešitě. Obviněným hrozí až doživotní trest. Ministr spravedlnosti USA Jeff Sessions označil verdikt za významné vítězství v boji proti domácímu terorismu a zločinům z nenávisti.

Trojice mužů ve věku od 49 do 51 let - Curtis Allen, Gavin Wright a Patrick Eugene Stein - si na útok přichystala střelné zbraně a výbušniny. Obvinění byli podle vyšetřovatelů členy militantní skupiny, zvané Křižáci.

 

Muži - všichni běloši - útok podle prokuratury plánovali v kansaském městě Garden City na 9. listopad 2016, tedy den po amerických prezidentských volbách. Sepsali manifest a spikli se, aby odpálili nálože v bytech, kde Somálci žijí. Diskutovali také o tom, že by zaparkovali čtyři výbušninami napěchované vozy v rozích obytného komplexu a způsobili mohutnou explozi.

 

 

Obhájci obviněných tvrdili, že jejich klienti se dostali do pasti, políčené informátorem federální vlády, který jim poskytl mapy a povzbuzoval je k použití bomb.

 

Prokurátor Tom Beall na počátku případu uvedl, že osmiměsíční vyšetřování skupiny zavedlo agenty FBI "hluboko do skryté kultury nenávisti a násilí". Cílem spiknutí bylo podle obžaloby zabít co nejvíce Somálců a vyslat tak dalším přistěhovalcům poselství, že v USA nejsou vítáni.

 

„Teroristé, ať zahraniční či domácí, musí být zastaveni a potrestáni podle zákona,“ řekl novinářům po rozhodnutí poroty prokurátor Stephen McAllister.

 

Soud má ohlásit tresty 27. června.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud