Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Významné vítězství v boji proti vnitřnímu terorismu v USA: Pravicovým extremistům z Kansasu hrozí doživotní tresty

Významné vítězství v boji proti vnitřnímu terorismu v USA: Pravicovým extremistům z Kansasu hrozí doživotní tresty

Federální soud v americkém městě Wichita shledal vinnými tři muže ze státu Kansas. Podle obžaloby připravovali pumové útoky na somálské přistěhovalce v jejich obytném domě a v mešitě. Obviněným hrozí až doživotní trest. Ministr spravedlnosti USA Jeff Sessions označil verdikt za významné vítězství v boji proti domácímu terorismu a zločinům z nenávisti.

Trojice mužů ve věku od 49 do 51 let - Curtis Allen, Gavin Wright a Patrick Eugene Stein - si na útok přichystala střelné zbraně a výbušniny. Obvinění byli podle vyšetřovatelů členy militantní skupiny, zvané Křižáci.

 

Muži - všichni běloši - útok podle prokuratury plánovali v kansaském městě Garden City na 9. listopad 2016, tedy den po amerických prezidentských volbách. Sepsali manifest a spikli se, aby odpálili nálože v bytech, kde Somálci žijí. Diskutovali také o tom, že by zaparkovali čtyři výbušninami napěchované vozy v rozích obytného komplexu a způsobili mohutnou explozi.

 

 

Obhájci obviněných tvrdili, že jejich klienti se dostali do pasti, políčené informátorem federální vlády, který jim poskytl mapy a povzbuzoval je k použití bomb.

 

Prokurátor Tom Beall na počátku případu uvedl, že osmiměsíční vyšetřování skupiny zavedlo agenty FBI "hluboko do skryté kultury nenávisti a násilí". Cílem spiknutí bylo podle obžaloby zabít co nejvíce Somálců a vyslat tak dalším přistěhovalcům poselství, že v USA nejsou vítáni.

 

„Teroristé, ať zahraniční či domácí, musí být zastaveni a potrestáni podle zákona,“ řekl novinářům po rozhodnutí poroty prokurátor Stephen McAllister.

 

Soud má ohlásit tresty 27. června.

 

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1