Články odjinud

Vznikne mezinárodní protikorupční soud? Revoluční nápad amerického soudce teď řeší odborníci

Vznikne mezinárodní protikorupční soud? Revoluční nápad amerického soudce teď řeší odborníci

Mezinárodní advokátní komora uspořádala v listopadu v Praze velkou konferenci o boji s korupcí. Americký soudce Mark L. Wolf na akci prezentoval i revoluční myšlenku vzniku mezinárodního protikorupčního soudu, která celosvětově budí poměrně velký ohlas. Na organizaci pražské akce se výrazně podílela advokátka Jitka Logesová, partnerka kanceláře Wolf Theiss, která pro INFO.CZ nyní přibližuje některé její souvislosti a také závěry, k nimž odborníci na trestní právo dospěli.

„Soudce Mark Wolf představil hlavně myšlenku zřízení mezinárodního protikorupční soudu, který by měl reagovat na situace, kdy v zemích, které jsou fakticky ovládány určitými oligarchickými skupinami, jež mají pod svojí de facto kontrolou i orgány činné v trestním řízení, k lokálnímu vymáhání práva nemůže docházet a nedochází,“ popisuje Jitka Logesová.

Dodává však, že tento plán nepodporuje například OECD: „Vidí prioritu v podpoře lokálního výkonu práva. Myšlenka mezinárodního protikorupčního soudu též poněkud vázne na nepravděpodobné podpoře tohoto projektu USA, když ponechám stranou otázku jeho jurisdikce.“ Sama sice považuje nápad za zajímavý, ale jeho uskutečnění nevidí jako realistické.

Co se na konferenci řešilo?

Na konferenci Anti-Corruptin Enforcement and Compliance Conference se řešila zejména témata spojená s bojem proti korupci. „Diskutovala se trestní odpovědnost právnických osob a možnost vyvinění se v případě prokázání správně nastavených compliance management systémů včetně role a interních šetření v těchto systémech, role neziskových organizací a novinářů při odkrývání korupce. Diskutovalo se o tom, proč v tomto regionu chybí stíhání zahraniční korupce, zda se společnostem „vyplatí” kooperovat s orgány činnými v trestním řízení a jak by taková kooperace měla vypadat,“ přibližuje obsahové zaměření celé akce Jitka Logesová s tím, že šlo o první konferenci Mezinárodní advokátní komory tohoto druhu se zaměřením na region střední a východní Evropy a centrální Asie.

„S ohledem na to, že mezi panelisty byli i zástupci z řad soudců a státních zástupců, tak se diskutovala i témata jako nezávislost státních zástupců, korupce v soudnictví a zneužívání státní moci. Velkým tématem byla i otázka odkrývaní skutečného vlastnictví a to i ve vztahu k povinnosti advokátů vyplývajících z předpisů o zákazu praní špinavých peněz. Běžně se totiž kontroluje splnění podmínek vyplývajících z těchto předpisů před založením nového mandátního vztahu, ale velmi často chybí procesy na monitorování již existujících a zejména dlouholetých mandátních vztahů,“ dodává.

Na akci vystoupil rovněž nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, jenž mluvil o záměrech souvisejících s úřadem evropského prokurátora. Ve stejnou dobu mimochodem v Praze probíhalo i souběžné zasedání státních zástupců.

„V posledním asset recovery panelu se diskutovaly možnosti, které jsou v rámci různých typů řízení (civilní, trestní, insolvenční) k dispozici pro zajištění majetku nabytého z prostředků získaných z nebo v důsledku korupce.

Protikorupční komise IBA, jejímž jménem jsem konferenci spoluorganizovala, pracuje v současnosti na řadě zajímavých projektech, jejichž výsledky byly též diskutovány. Jde především o projekt Structurred Settlements, který se snaží vypracovat jakýsi minimální standard pro právní úpravu dohod o ukončení trestního stíhání a dále jde o Whistleblowing projekt, který se zase snaží zmapovat situaci ohledně ochrany tzv. whistleblowerů.

U nás, jak známo, ucelená právní úprava ochrany whistleblowerů chybí. V jiných zemích v regionu střední a východní Evropy jako například v Srbsku, existuje zase poměrně dobrá právní úprava, která se ale v praxi vůbec nevyužívá. Připravovaná evropská směrnice na ochranu whistleblowerů by měla situaci snad situaci v členských zemích zlepšit,“ popisuje dále Logesová.

Jak má firma předejít své trestní odpovědnosti?

Jitka Logesová sice nechce mluvit přímo o trendech v compliance a v boji proti korupci, přesto ale určitá zobecnění najdeme. „Má se již obecně za to, že správně nastavené compliance (a protikorupční) systémy jsou takové, které reagují na specifická rizika dané společnosti; hnacím motorem compliance je vedení společnosti, které ve společnosti implementuje compliance kulturu, které věří nejen zaměstnanci, ale i obchodní partneři. Doba, kdy stačilo prokázat compliance na papíře, je dávno za námi,“ popisuje advokátka, která letos krátce pracovala i pro Nejvyšší státní zastupitelství a vytvářela související metodiku.

„Společnost bez správné firemní kultury se nemůže vyvinit. Je například irelevantní, kolika školení se zaměstnanci účastní, pokud si nejsou schopni ze školení nic relevantního odnést a pokud tomu, k čemu bylo školení určeno nevěří. Důraz je kladen nejen na prevenci, ale i na to, aby společnost měla nastaveny správné procesy na identifikaci porušení compliance pravidel a na identikovaná porušení adekvátně reagovala,“ rozvádí téma Logesová.

„Právě nedostatečná reakce společnosti na identifikovaná pochybení je největším kamenem úrazu. U malých společností si vystačíme u nastavování adekvátních opatření se selským rozumem, u větších už se předpokládá nastavení určitých procesů. V některých zemích (jako například v USA) je novým trendem fokus na trestní odpovědnost fyzických osob (takzvané Yates Memorandum), v zemích v našem regionu, které teprve nedávno implementovaly trestní odpovědnost právnických osob, je prioritou trestní stíhání právnických osob,“ dodává.

Role novinářů a neziskovek?

Jakým tématům je tedy potřeba se v této oblasti do budoucna věnovat? „Mohu shrnout, že v rámci diskuze na jednotlivých panel vyplynula potřeba edukovat ohledně problematiky efektivních compliance programů, zaměřit se na problematiku nezávislosti státních zástupců, posílit účinnou ochranu whistleblowerů, pokračovat ve vyhodnocování vhodnosti úpravy alternativního ukončování trestních stíhání dohodou (tzv. DPA a NPA) za účelem odlehčení soudního systému a efektivnější potrestání právnických osob,“ vypočítává Logesová.

Samotné se jí ale nejvíce líbil panel, který řešil roli neziskových organizací a novinářů při odkrývání korupce: „Novináři a neziskové organizace jsou zdrojem řady velmi cenných informací o páchané korupci, které by se jinak nedostaly k orgánům činným v trestním řízení a často bývají pro oznamovatele jedinou možností, jak o této trestné činnosti informovat. V době, kdy jsou tyto zdroje cílem fyzických útoků (vraždy novinářů), nebo jsou vládnoucí politickou garniturou zesměšňovaný a zlehčovány, je velmi důležité jejich roli diskutovat a pracovat na jejich ochraně.“

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818