Články odjinud

Začala zákopová válka o budoucnost justice, soudci už demonstrovali svou sílu. Týden v právu komentuje Jan Januš

Začala zákopová válka o budoucnost justice, soudci už  demonstrovali svou sílu. Týden v právu komentuje Jan Januš

Soudci se přetahují s akademiky o to, jak mají vypadat nová pravidla pro rozhodování soudů. Nastupuje tradiční bojová technika, vyzkoušená už před lety v souvislosti s novým občanským zákoníkem: zákopová válka, při níž se neustupuje z pozic, ale mezi stejně smýšlejícími se haní protivník. Přitom začíná advent. Alespoň že u Nejvyššího správního soudu postavili kluziště. Tak jen aby to s českými zákony nedopadlo tak, že se jednou půjdeme klouzat všichni.

Už desítky let se mluví v České republice o tom, že by civilní soudy měly začít rozhodovat podle nových pravidel. Ty, obsažené v občanském soudním řádu, jehož původní znění pochází z roku 1963 a kvůli množství následných novelizací se v nich už jen málokdo stoprocentně vyzná, se podle mnoha hlasů zdají dosti nevyhovující.

Zatímco podle nového občanského zákoníku se postupuje už od roku 2014, jeho procesní protějšek stále chybí. Nejprve jej měla vytvořit skupina vedená místopředsedou Nejvyššího soudu Romanem Fialou. Té však další přímou aktivitu znemožnil bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Nechtěl, aby zákony psali přímo soudci a jmenoval menší komisi vedenou docentem Petrem Lavickým.

O prvotním výsledku jejího snažení, který se ale týká pouze určité části civilního procesu, se nyní v právní komunitě intenzivně debatuje.

Zákopová válka začíná

Bohužel ale nejen na odborné úrovni. Situace už dokonce v posledních dnech nápadně připomíná tu, která platila před pár lety i pro nový občanský zákoník. Atmosféru, jež se popisuje slovy jako hádky, osobní útoky či nevraživost. A při níž se vystupuje výhradně na oddělených a neprostupných fórech, na nichž se obě strany utvrzují ve svých postojích, názorech a závěrech. Na nichž odpůrci tleskají odpůrcům a příznivci příznivcům. Mezi sebou se ale prakticky nebaví. A to je špatně.

Minulý týden proběhla konference v Senátu, při jejíž první polovině defilovali ti nejdůležitější soudci v zemi a shodovali se v tom, jak je navrhovaná úprava špatná.

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal konstatoval, že autoři vedení Petrem Lavickým až nekriticky převzali úpravu jiných zemí a Nejvyšší soud dostal k připomínkám až výsledné znění.

Zmíněný Roman Fiala se během své řeči podivoval například nad tím, koho napadlo udělat z dovolání řádný opravný prostředek. Při přípravě procesního práva pak podle něj platí více než kde jinde, že je nutná praktická zkušenost.

Hoďte to celé do koše

Vůbec nejpřísnější ale byli soudci Nejvyššího soudu Petr Šuk a Zdeněk Krčmář. Podle prvního z nich jde o materiál zcela odtržený od reality, akademický projekt, který ignoruje zkušenosti třech dekád a navrhuje rušení praktických institucí.

Podle druhého pak naopak nejde o podklad pro jakýkoliv rozumný posun civilního procesu. Tento materiál by měl být podle Krčmáře pro případnou změnu zcela opuštěn, není totiž opravitelný a přepracovatelný do podoby, s níž by mohlo ministerstvo spravedlnosti příští rok předstoupit jako s věcným záměrem nového zákona.

Budu doufat společně s vámi, že tento materiál již na této konferenci umřel, zakončil pak své vystoupení soudce Krčmář.

Statečný a nadstranický ministr?

Tím už se evidentně dotkl i ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO), který seděl celou dobu statečně u předsednického stolu a všechny ty výpady nějak snášel.

Na začátku akce dokonce materiál, s nímž toho historicky nemá zase až tolik společného (což během akce zdůraznil i Roman Fiala), smířlivě představil. Řekl přitom, že kritika je výstupem k další debatě a že se ministerstvo zamyslí nad jednotlivými názory a zváží další postup.

A uvedl také to, že jeho resort nemá ambici, aby byl nový civilní řád soudní přijat v tomto volebním období. Což je překvapivé, protože svého času chtěla jak tento, tak i trestní proces, stihnou ještě ministryně Helena Válková (ANO). Dodávám jen, že za mnou se po tomto Kněžínkově konstatování ozvalo: Hurá!

Soudci v Senátu

Už na akci samé vypadalo divně, že jediným, kdo na ni vystupuje vysloveně za zastánce nové úpravy, je právě ministr. Patrně měl být razantnější a požadovat, aby byl výběr řečníků vyváženější a soudci tolik nedemonstrovali svou sílu. A to ve velkolepém Hlavním sále Senátu a ve spolupráci s jeho Ústavně-právním výborem a předsedou Miroslavem Antlem (ČSSD), což akci dodávalo další lesk.

Antl na svém webu následně napsal: „Potvrdilo se, že se nový zásadní předpis vydal špatným směrem, který by nebyl funkční, resp. životaschopný. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek slíbil, že předlohu přizpůsobí názorům odborníků z praxe a legislativní komisi doplní o některé z nich. Takže zásadní záměr konference byl splněn, když záměr vlády se dočká změn. :-)“

Nemohli jsme promluvit, stěžují si Lavický a spol.

Celá akce měla dohru až tento týden ve čtvrtek. Na již tradiční každoroční konferenci Česká advokátní komory a společnosti Epravo.cz Soukromé právo vystoupil jako vůbec první řečník zmíněný hlavní autor onoho návrhu Petr Lavický. A hned začal mluvit o akci, kterou si uspořádali „soudci sobě“ a na níž odmítli ministerské návrhy jako nemoderní a nevyhovující.

Osobně hovořil o Romanovi Fialovi jako o tom, kdo vedl velkou komisi a nyní je jedním z těch, kteří organizují protestní akce. Stejně jako o soudcích, kteří byli v oné komisi činní a nyní návrh kritizují. O tom, že nikdo z autorů nebyl na konfrenci v Senátu pozván a ani jim nebylo umožněno vystoupit, protože akce měla vyznít jako jednoznačné odmítnutí věcného záměru a takto o ní mělo být i referováno v médiích.

Procesní předpis se podle něj nemá psát pro soudce, ale z pohledu stran. Podobně jako ministr Kněžínek, mluvil rovněž Lavický o tom, že autoři jsou otevřeni jakýmkoliv připomínkám a pokud budou rozumné a odůvodněné, nemají jim problém vyhovět.

K akci soudců ještě na konci svého vystoupení doplnil, že takto by se diskuse vést neměla, že to nepovažuje za korektní a že se autoři plánují k výtkám vyjádřit na stránkách různých časopisů.

Ještě to zastavme

Takže nějak takto se teď diskutuje o nové a zcela zásadní české legislativě. Celé to opravdu připomíná to, co se dělo s občanským zákoníkem, jehož hlavní zastánci nejsou schopni s hlavními odpůrci kodexu dodnes zcela normálně vycházet.

Hodí se dodat, že současný návrh vznikal od začátku nešťastně. Nevhodné bylo už to, jak svého času Robert Pelikán hodil vidle do dosavadní práce velké komise Romana Fialy. A je rovněž pravda i to, že soudci Nejvyššího soudu, kterým musíme přiznat, že se už z podstaty své profese vyznají v civilním procesu opravdu výborně, dostali materiál k připomínkám dosti pozdě.

Ale ta zákopová válka, jež se tento týden naplno rozeběhla, jde přece ještě zastavit, ne? Když se všechno tak nějak odosobní a ti zkušení právníci, kterých je na obou stranách dost, začnou spolupracovat na skutečně co možná nejlepším výsledku.

S ministrem se dá mluvit

Ve stejný den, kdy Petr Lavický vrátil soudcům veřejně políček, hostil ministr Jan Kněžínek svého slovenského kolegu, ministra Gábora Gála.

Ve svém úsilí a navazování a utužování kontaktů tak nepolevuje od prvních dnů v úřadu. O dva dny dříve totiž ministr pobýval na Krajském soudu v Ostravě.

A zatím mu všichni tak nějak přiznávají, že se s ním dá mluvit a domluvit. Tak ještě jednou, skutečně tu musí začínat zákopová válka o nový proces?

Půjdeme se všichni klouzat?

Naopak vánoční atmosféru už mají na Nejvyšším správním soudu. „Stejně jako loni nám i letos pod okny soudu vyrostlo kluziště. Díky chytlavým vánočním melodiím všeho druhu, které se linou k oknům našich soudních kanceláří, nelze vyloučit, že naše soudní rozhodnutí budou „vánoční“ už teď v listopadu,“ stojí na jeho twitterovém účtu.

Ještě ale k ministru Kněžínkovi. Ve čtvrtek na facebooku oznámil, že: „Státní správa v novém roce výrazně zeštíhlí. Ministerstvo spravedlnosti, které řídím, se na celkové redukci podílí nejvíc. Od ledna bude náš rezort o 65 služebních a pracovních míst štíhlejší.“ Jestli je tohle opravdu tak dobrá zpráva, jak ji ministr prezentuje, zatím nechme otevřené.

Snad tyto dvě informace, ilustrované ještě debatou o novém civilním procesu, nejsou předzvěstí toho, že se s českým právem jednou půjdeme klouzat úplně všichni.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818