Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Začne Tomáš Sokol po Blaníkovi s herectvím? Manon nečekejte, vzkazuje nejznámější advokát

Začne Tomáš Sokol po Blaníkovi s herectvím? Manon nečekejte, vzkazuje nejznámější advokát

Lobbista Tonda Blaník vymyslí ve filmu Prezident Blaník zdánlivě dokonalou právní konstrukci. A konzultuje ji s nejznámějším českým advokátem Tomášem Sokolem. „Nehrál jsem sebe, prostě jsem jím byl. Jiného bych nezahrál,“ říká teď pro INFO.CZ místopředseda České advokátní komory a bývalý ministr vnitra. „Prostě mi to připadalo jako zajímavá nabídka.“

Přední odborník na trestní právo Sokol říká, že advokáta už po 40 letech praxe nemusí hrát. Prostě jím je. A tak se i v režii Marka Najbrta a na jedné scéně s Markem Danielem choval jako obvykle. „Kdybych se ale vřítil na scénu třeba s výkřikem „To Gaskonští kadeti jsouanebo „Manon je růže, Manon je včela, jakýkoliv pokus o umění by okamžitě končil,“ glosuje své „herectví“ Sokol.

720p 360p
Trailer na film Prezident Blaník

„Neštítím se skoro žádného humoru, s výjimkou humoru uzeného. Což neznamená, že se směju každé blbosti, kterou někdo za humor vydává, protože netuší, co humor je. Značka Blaník ale humor produkuje,“ říká.

Nejde přitom o jeho první dramatickou zkušenost. Před deseti lety si zahrál v jednom z dílů seriálu televize Nova Soukromé pasti. Konkrétně šlo o epizodu Exmanželkou snadno rychle s Terezou Brodskou v hlavní roli. „Potřebovali tam dva advokáty, a tak jsme se tam s Pepou Lžičařem o čemsi krátce handrkovali před kamerou,“ zlehčuje teď své angažmá Sokol. Mimochodem, Josef Lžičař, o kterém mluví, je rovněž významný expert na trestní právo a někdejší kancléř Václava Havla.

Tomáš Sokol, který opakovaně vyhrál hlasování laické veřejnosti v žebříčku Právník roku, vystupoval také v několika televizních dokumentech. Minimálně ve dvou filmech se naopak objevila postava právníka, nejspíše inspirovaná právě Sokolem. Jde o kriminálky Gangster Ka režiséra a scénáristy Jana Pachla, vycházející z knih novináře Jaroslava Kmenty. Advokáta v těchto snímcích ztvárňuje Jan Vlasák.

1080p 720p 360p
Babiš a Zeman nejsou Hitler a Gottwald. Politici jsou přecitlivělí, jde jen o řeči, říká Tomáš Sokol

Co tomu Tomáš Sokol říká? „Neříkám nic, protože jsem to neviděl a nikdy neuvidím. Nejsem želva, takže zřejmě nebudu žít 200 let, pročež mám intenzivní pocit, že nestíhám důležitější věci, než je Gangster Ka.“                

Právní souvislosti filmu řešil autor hudby z Želar

Na scénáři filmu Prezident Blaník, který vstoupil do českých kin na začátku února, se Sokol nepodílel. „Na přímý dotaz jsem odpověděl, co podle Ústavy prezident může a co by to mohlo obnášet v případě „tvůrčíhopřístupu k tomu, co prezident může. Pak už si to šlo vlastní cestou, kterou značkovali jiní.“

Film si přitom zahrává s řadou reálií a konkrétní lidi, zejména jednotlivé prezidentské kandidáty, staví do vyfabulovaných a mnohdy minimálně ne příliš lichotivých situací. Není tedy tento snímek pro tvůrce, čistě právním pohledem, rizikový? „Myslím, že tam není nic, co by porušovalo zákon, což je obecně rizikový faktor. Není tam ani nic, co by bylo takříkajíc na facky,“ říká Tomáš Sokol.

Soudě ze závěrečných titulků, filmu zajišťoval právní služby advokát Petr Ostrouchov, partner kanceláře Vyskočil, Krošlák a partneři. Ten působí ve filmovém průmyslu velmi aktivně, je totiž rovněž hudebním skladatelem, jehož tóny doprovodily takové filmy jako na Oscara nominované Želary, Občanský průkaz či trojdílné Zahradnictví. Za svou hudbu byl Ostrouchov už šestkrát nominován na Českého lva.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1