Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Začne Tomáš Sokol po Blaníkovi s herectvím? Manon nečekejte, vzkazuje nejznámější advokát

Začne Tomáš Sokol po Blaníkovi s herectvím? Manon nečekejte, vzkazuje nejznámější advokát

Lobbista Tonda Blaník vymyslí ve filmu Prezident Blaník zdánlivě dokonalou právní konstrukci. A konzultuje ji s nejznámějším českým advokátem Tomášem Sokolem. „Nehrál jsem sebe, prostě jsem jím byl. Jiného bych nezahrál,“ říká teď pro INFO.CZ místopředseda České advokátní komory a bývalý ministr vnitra. „Prostě mi to připadalo jako zajímavá nabídka.“

Přední odborník na trestní právo Sokol říká, že advokáta už po 40 letech praxe nemusí hrát. Prostě jím je. A tak se i v režii Marka Najbrta a na jedné scéně s Markem Danielem choval jako obvykle. „Kdybych se ale vřítil na scénu třeba s výkřikem „To Gaskonští kadeti jsouanebo „Manon je růže, Manon je včela, jakýkoliv pokus o umění by okamžitě končil,“ glosuje své „herectví“ Sokol.

720p 360p
Trailer na film Prezident Blaník

„Neštítím se skoro žádného humoru, s výjimkou humoru uzeného. Což neznamená, že se směju každé blbosti, kterou někdo za humor vydává, protože netuší, co humor je. Značka Blaník ale humor produkuje,“ říká.

Nejde přitom o jeho první dramatickou zkušenost. Před deseti lety si zahrál v jednom z dílů seriálu televize Nova Soukromé pasti. Konkrétně šlo o epizodu Exmanželkou snadno rychle s Terezou Brodskou v hlavní roli. „Potřebovali tam dva advokáty, a tak jsme se tam s Pepou Lžičařem o čemsi krátce handrkovali před kamerou,“ zlehčuje teď své angažmá Sokol. Mimochodem, Josef Lžičař, o kterém mluví, je rovněž významný expert na trestní právo a někdejší kancléř Václava Havla.

Tomáš Sokol, který opakovaně vyhrál hlasování laické veřejnosti v žebříčku Právník roku, vystupoval také v několika televizních dokumentech. Minimálně ve dvou filmech se naopak objevila postava právníka, nejspíše inspirovaná právě Sokolem. Jde o kriminálky Gangster Ka režiséra a scénáristy Jana Pachla, vycházející z knih novináře Jaroslava Kmenty. Advokáta v těchto snímcích ztvárňuje Jan Vlasák.

1080p 720p 360p
Babiš a Zeman nejsou Hitler a Gottwald. Politici jsou přecitlivělí, jde jen o řeči, říká Tomáš Sokol

Co tomu Tomáš Sokol říká? „Neříkám nic, protože jsem to neviděl a nikdy neuvidím. Nejsem želva, takže zřejmě nebudu žít 200 let, pročež mám intenzivní pocit, že nestíhám důležitější věci, než je Gangster Ka.“                

Právní souvislosti filmu řešil autor hudby z Želar

Na scénáři filmu Prezident Blaník, který vstoupil do českých kin na začátku února, se Sokol nepodílel. „Na přímý dotaz jsem odpověděl, co podle Ústavy prezident může a co by to mohlo obnášet v případě „tvůrčíhopřístupu k tomu, co prezident může. Pak už si to šlo vlastní cestou, kterou značkovali jiní.“

Film si přitom zahrává s řadou reálií a konkrétní lidi, zejména jednotlivé prezidentské kandidáty, staví do vyfabulovaných a mnohdy minimálně ne příliš lichotivých situací. Není tedy tento snímek pro tvůrce, čistě právním pohledem, rizikový? „Myslím, že tam není nic, co by porušovalo zákon, což je obecně rizikový faktor. Není tam ani nic, co by bylo takříkajíc na facky,“ říká Tomáš Sokol.

Soudě ze závěrečných titulků, filmu zajišťoval právní služby advokát Petr Ostrouchov, partner kanceláře Vyskočil, Krošlák a partneři. Ten působí ve filmovém průmyslu velmi aktivně, je totiž rovněž hudebním skladatelem, jehož tóny doprovodily takové filmy jako na Oscara nominované Želary, Občanský průkaz či trojdílné Zahradnictví. Za svou hudbu byl Ostrouchov už šestkrát nominován na Českého lva.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1