Začne Tomáš Sokol po Blaníkovi s herectvím? Manon nečekejte, vzkazuje nejznámější advokát | info.cz

Články odjinud

Začne Tomáš Sokol po Blaníkovi s herectvím? Manon nečekejte, vzkazuje nejznámější advokát

Lobbista Tonda Blaník vymyslí ve filmu Prezident Blaník zdánlivě dokonalou právní konstrukci. A konzultuje ji s nejznámějším českým advokátem Tomášem Sokolem. „Nehrál jsem sebe, prostě jsem jím byl. Jiného bych nezahrál,“ říká teď pro INFO.CZ místopředseda České advokátní komory a bývalý ministr vnitra. „Prostě mi to připadalo jako zajímavá nabídka.“

Přední odborník na trestní právo Sokol říká, že advokáta už po 40 letech praxe nemusí hrát. Prostě jím je. A tak se i v režii Marka Najbrta a na jedné scéně s Markem Danielem choval jako obvykle. „Kdybych se ale vřítil na scénu třeba s výkřikem „To Gaskonští kadeti jsouanebo „Manon je růže, Manon je včela, jakýkoliv pokus o umění by okamžitě končil,“ glosuje své „herectví“ Sokol.

Trailer na film Prezident Blaník autor: Facebook.com/Kancelář Blaník

„Neštítím se skoro žádného humoru, s výjimkou humoru uzeného. Což neznamená, že se směju každé blbosti, kterou někdo za humor vydává, protože netuší, co humor je. Značka Blaník ale humor produkuje,“ říká.

Nejde přitom o jeho první dramatickou zkušenost. Před deseti lety si zahrál v jednom z dílů seriálu televize Nova Soukromé pasti. Konkrétně šlo o epizodu Exmanželkou snadno rychle s Terezou Brodskou v hlavní roli. „Potřebovali tam dva advokáty, a tak jsme se tam s Pepou Lžičařem o čemsi krátce handrkovali před kamerou,“ zlehčuje teď své angažmá Sokol. Mimochodem, Josef Lžičař, o kterém mluví, je rovněž významný expert na trestní právo a někdejší kancléř Václava Havla.

Tomáš Sokol, který opakovaně vyhrál hlasování laické veřejnosti v žebříčku Právník roku, vystupoval také v několika televizních dokumentech. Minimálně ve dvou filmech se naopak objevila postava právníka, nejspíše inspirovaná právě Sokolem. Jde o kriminálky Gangster Ka režiséra a scénáristy Jana Pachla, vycházející z knih novináře Jaroslava Kmenty. Advokáta v těchto snímcích ztvárňuje Jan Vlasák.

Babiš a Zeman nejsou Hitler a Gottwald. Politici jsou přecitlivělí, jde jen o řeči, říká Tomáš Sokol autor: INFO.CZ

Co tomu Tomáš Sokol říká? „Neříkám nic, protože jsem to neviděl a nikdy neuvidím. Nejsem želva, takže zřejmě nebudu žít 200 let, pročež mám intenzivní pocit, že nestíhám důležitější věci, než je Gangster Ka.“                

Právní souvislosti filmu řešil autor hudby z Želar

Na scénáři filmu Prezident Blaník, který vstoupil do českých kin na začátku února, se Sokol nepodílel. „Na přímý dotaz jsem odpověděl, co podle Ústavy prezident může a co by to mohlo obnášet v případě „tvůrčíhopřístupu k tomu, co prezident může. Pak už si to šlo vlastní cestou, kterou značkovali jiní.“

Film si přitom zahrává s řadou reálií a konkrétní lidi, zejména jednotlivé prezidentské kandidáty, staví do vyfabulovaných a mnohdy minimálně ne příliš lichotivých situací. Není tedy tento snímek pro tvůrce, čistě právním pohledem, rizikový? „Myslím, že tam není nic, co by porušovalo zákon, což je obecně rizikový faktor. Není tam ani nic, co by bylo takříkajíc na facky,“ říká Tomáš Sokol.

Soudě ze závěrečných titulků, filmu zajišťoval právní služby advokát Petr Ostrouchov, partner kanceláře Vyskočil, Krošlák a partneři. Ten působí ve filmovém průmyslu velmi aktivně, je totiž rovněž hudebním skladatelem, jehož tóny doprovodily takové filmy jako na Oscara nominované Želary, Občanský průkaz či trojdílné Zahradnictví. Za svou hudbu byl Ostrouchov už šestkrát nominován na Českého lva.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud