Žádostí o milost přibývá, ministerstvo letos čeká rekord. Zeman čtyřikrát porušil své podmínky | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žádostí o milost přibývá, ministerstvo letos čeká rekord. Zeman čtyřikrát porušil své podmínky

Žádostí o milost přibývá, ministerstvo letos čeká rekord. Zeman čtyřikrát porušil své podmínky

Lidé podávají stále častěji žádosti o milost, ať už přímo pro sebe, nebo pro jiné odsouzené. Zatímco v předchozích letech se počet žádostí zaslaných ministerstvu spravedlnosti pohyboval v průměru kolem 600 ročně, loni jich bylo 747 a letos úřad očekává výrazné překročení tohoto čísla. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

Udělení milosti je výhradní pravomocí prezidenta, Miloš Zeman však po svém nástupu do funkce pověřil vyřizováním žádostí ministra spravedlnosti. Za první čtvrtletí letošního roku ministerstvo obdrželo 353 žádostí. Příčinu nárůstu jejich počtu úřad nezná. Mluvčí však na dotaz ČTK sdělila, že na vyřizování agendy i nadále stačí čtyři zaměstnanci - i proto, že část žádostí se opakuje.

„Od roku 2013 bylo podáno celkem 3559 žádostí o milost. Avšak pouze v 15 případech šlo o situaci, kdy člověk trpěl závažnou nebo nevyléčitelnou chorobou bezprostředně ohrožující život. Tyto případy ministr spravedlnosti postoupil prezidentu republiky k rozhodnutí,“ shrnula Schejbalová.

Právě závažnou chorobou odsouzeného či trestně stíhaného omezil Zeman případy, v nichž mu úřad může žádost předložit. Všechny žádosti, které tuto podmínku nesplňují, musí ministr zamítnout.

Zeman dosud udělil devět milostí, z toho pět mu postoupil ministr. U dalších čtyř se prezident rozhodl na základě jiných skutečností, které sám shledal jako oprávněné, protože pravomoc udělovat milosti z vlastního rozhodnutí mu zůstala.

Žádost o milost může podat kdokoliv ve svůj prospěch i ve prospěch jiného člověka. Využít při tom může formulář z ministerského webu, v němž popíše okolnosti případu a důvody, které jej k žádosti vedou.

Počet podaných žádostí o milost:

Rok 2013 2014 2015 2016 2017 2018 (leden až březen)
Počet žádostí 556 690 588 625 747 353

Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti ČR

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.