Zděděné dluhy, posmrtná digitální stopa a zakázané otázky. TOP 5 servisních článků roku 2018 | info.cz

Články odjinud

Zděděné dluhy, posmrtná digitální stopa a zakázané otázky. TOP 5 servisních článků roku 2018

Právní sekce INFO.CZ spolupracuje s řadou expertů na rozličné právní otázky. Díky nim jsme vám tak letos mohli nabídnout vodítka k mnohým životním situacím. Například: Na co se vás nesmějí ptát při pracovním pohovoru? Musíte jet do spádové nemocnice? Jak se nedostat do problémů kvůli dědictví? Ty nejzajímavější texty jsme pro vás nyní shromáždili na jednom místě, připomeňte si je.

1. Jste těhotná? Kdo bude s nemocnými dětmi doma? Kouříte?

Advokátní kancelář Bříza & Trubač připravila v rámci své pro bono činnosti příručku Právní minimum pro uchazeče o zaměstnání a zaměstnance. Publikace obsahuje jasné a stručné výčty hlavních práv a povinností, které má každý při hledání nového zaměstnání, na začátku podnikání, ale třeba i ve chvíli, kdy jej chce zaměstnavatel vyhodit z práce.

Navíc se věnuje také půjčování peněz a obsahuje vzory pro uznání dluhu či návrhu na zastavení nebo odklad exekuce.

Příručka je ke stažení například na webu Nadace Terezy Maxové dětem.

2. Přesčasy, jízdy za prací i karenční doba

V oblasti pracovního práva INFO.CZ spolupracovalo zejména s partnerem kanceláře Dvořák Hager & Partners Tomášem Procházkou. Šlo o správnou volbu, kancelář letos poprvé získala právě za pracovní právo ocenění Právnická firma roku.

Postupně jsme se tak věnovali například přesčasům, cestování kvůli práci, řvoucím šéfům či karenční době.

3. Vyšetření jen u spádového lékaře?

Nic jako spádová nemocnice už neexistuje. Lékaře si můžete vybrat dle libosti, na vašem bydlišti nezáleží, jde o kapacitu, vzdálenost a smlouvu s pojišťovnou. Pokud si nejste jisti svými právy, vyžádejte si v nemocnici ústavní řád a v klidu si v nich udělejte pořádek. Také máte právo na druhý názor. To jsou jen některé základní postřehy související s naším zdravím a právy, kterými disponujeme.

„Zvykově tu přežívá pocit, a to i na straně pacientů a části zdravotnického personálu, že jakmile přijdu do zdravotnického řízení, jsem osobou s lehce sníženou mentální kapacitou a svéprávností. Zdravotníci třeba argumentují tím, že na osoby od určitého věku křičí, protože mají právo předpokládat, že neslyší. To ale není úplně správný argument,” říká v rozhovoru pro INFO.CZ expertka na zdravotnické právo Olga Sovová, která působí jako docentka na Policejní akademii a také v Centru zdravotnického práva pražské právnické fakulty.

4. Když zdědíte dluhy

Podle českého práva je možné zdědit rovněž dluhy. I předlužené dědictví se ale může dědici nakonec vyplatit, a to ve chvíli, kdy zvolí přesný právní postup, zahrnující například takzvanou výhradu soupisu a likvidaci pozůstalosti.

„Když slyší lidé o dluzích, většinou s dědictvím nechtějí nic mít. Ani nechtějí jít k notáři, pošlou mu dopis, že dědictví odmítají. Ale může to být škoda“ říká pro INFO.CZ insolvenční správce Aleš Jirásek ze společnosti Alma insolvence, která se specializuje na likvidace pozůstalostí.

5. Co bude s vaším účtem na Facebooku, až zemřete?

Patrně většina lidí ví o možnosti sepsat závět a rozhodnout o tom, co se stane s jejich majetkem po smrti. Nový občanský zákoník ostatně tyto možnosti oproti minulým pořádkům významně rozšířil.

Také většina lidí ale v závětích zapomíná na svou elektronickou stopu a na pokyny spojené se svými účty na sociálních sítích. Upozornit by přitom měli rovněž na vlastněné kryptoměny, jinak mohou propadnout. Právo je totiž na tyto stále ještě nové situace úplně krátké.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud