Zeman: Ctím Gerlochovu odbornost, je právní autoritou. Postaví se ale proti němu v Senátu i Starostové? | info.cz

Články odjinud

Zeman: Ctím Gerlochovu odbornost, je právní autoritou. Postaví se ale proti němu v Senátu i Starostové?

Senát zatím neobdržel návrh prezidenta Miloše Zemana na jmenování právníka Aleše Gerlocha ústavním soudcem. Místopředseda Senátu a STAN Jan Horník proto dnes označil vyjádření k podpoře Gerlocha za spekulace. Nepotvrdil tak informace, podle nichž by proti této nominaci měl hlasovat i senátorský klub Starostů. Proti Gerlochovi se zatím veřejně postavili lidovci, TOP 09 a zástupci klubu Senátor 21, většinu ale v horní komoře Parlamentu nemají.

„Vše prohlašované bez známosti konkrétního kandidáta prezidenta republiky se nedá brát vážně a patří do oblasti spekulací a možná i fabulací,“ uvedl Horník. Podle něj je třeba vyčkat, až senátoři nominaci projednají. „Vše ostatní je zbytečné mlácení prázdné slámy v mediálním prostoru,“ dodal Horník.

Informaci, že senátoři STAN asi pro Gerlocha hlasovat nebudou, přinesl server novinky.cz s odvoláním na předsedu hnutí Petra Gazdíka. „Naši senátoři o tom na klubu ještě nerozhodli, nicméně většina pana Gerlocha nepodpoří,“ uvedl Gazdík podle serveru.

Zeman dnes v televizi Barrandov uvedl, že ctí Gerlochovu odbornost a považuje ho za uznávanou právní autoritu. "Pokud jsou (senátoři) takoví ubožáci, že je spíše zajímá, kdo co navrhuje, než kdo je navrhován, tak to svědčí jen o jejich úrovni, o jejich charakteru a polemizovat s těmito ubožáky opravdu nemá cenu," řekl prezident.

Vedení lidovců v úterý svůj nesouhlas s Gerlochem zdůvodnilo tím, že není jisté, zda by garantoval kvalitu práce Ústavního soudu. Ve středu se k nim připojili zástupci TOP 09. „Gerloch je ideální advokát, už jsme se mnohokrát přesvědčili, že obhájí prezidentovi prakticky cokoli. Pro výkon funkce ústavního soudce to však nepovažuji za nejlepší předpoklad, soudce musí mít smysl pro spravedlnost a prosazovat ji i proti tlaku politiků,“ uvedl senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

Nový ústavní soudce má nahradit Jana Musila, který koncem ledna Ústavní soud opustil ze zdravotních důvodů. S Gerlochem jako svým nástupcem souhlasil. Gerloch uvedl, že se k návrhu „kloní kladně“. Zeman dříve uvedl, že má tři kandidáty a postupně je senátorům navrhne.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud