Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanovci jako lákadlo pro právníky. Do boje o pražský magistrát jich posílají sedm

Zemanovci jako lákadlo pro právníky. Do boje o pražský magistrát jich posílají sedm

Jen necelých 60 z 1582 kandidátů na místo v Zastupitelstvu hlavního města Prahy se hlásí vysloveně k právní či advokátní profesi. Dalších 10 jich zůstává tak trochu na pomezí, uvádějí například titul JUDr., nebo připojují charakteristiku vyšší soudní úředník či forenzní specialista na finanční zločin. Nejvíce právníků, dohromady sedm, přitom překvapivě kandiduje za Zemanovce. Šest zástupců právní profese pak do voleb vysílá formace Společné síly pro Prahu, kterou tvoří TOP 09 a Starostové ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasala. Vyplývá to z analýzy INFO.CZ.

V Muzeu hlavního města Prahy právě probíhá zajímavá výstava nazvaná Praha 1848-1918. Připomíná i to, že purkmistři, řídící město na přelomu století, nejčastěji přicházeli právě z právnických profesí, mnozí patřili k doktorům práv. Jejich dnešní následovníci si z nich ale mnoho příkladů nevzali. 

Na pražský magistrát by totiž chtělo po nadcházejících volbách usednout jen 54 lidí, kteří jako své povolání uvádějí právo či přímo advokacii. Zhruba další desítku je pak možné rovněž zařadit mezi zástupce profesí, které mají právní přesahy. Například bývalý šéf Sazky Aleš Hušák sice za svým jménem uvádí, že je podnikatel, před ním ale neskrývá titul JUDr. Kandiduje za Rozumné. Do voleb se zapojí třeba i dva studenti právnické fakulty. 

Nejvíce právníků mají Zemanovci, pět jich navrhli Národní socialisté 

Strany mohou na kandidátku uvést maximálně 65 lidí, právě tolik je totiž míst v pražském zastupitelstvu. Nejvíce právníků mají na své listině Zemanovci, celkem sedm. Pět z nich ale bylo navrženo Národními socialisty. 

Za stranu, historicky spojenou s prezidentem Milošem Zemanem, tak kandiduje z druhého místa předseda Národních socialistů Jaroslav Král, bývalý předseda Českomoravského fotbalového svazu Jan Obst, advokáti Petr Topinka a Ludvík Hynek a někdejší poslankyně Blanka Hyková. 

Za Stranu práv občanů Zemanovci pak jsou navrženi právníci Jan Novák a Milan Novák. 

Pospíšil, Marvanová a čtyři další 

Soudě z předvolebních průzkumů ale mají daleko větší šance jiní právníci. Třeba ti, kteří se angažují ve formaci Společné síly za Prahu. Jejím lídrem je bývalý ministr spravedlnosti či děkan plzeňské právnické fakulty Jiří Pospíšil (TOP 09), dvojkou pak advokátka Hana Marvanová (STAN). Ta o sobě na volebním lístku uvádí, že je „právnička, zakladatelka protikorupčních organizací Vraťte nám stát a Veřejnost proti korupci”, advokacii naopak neuvádí. 

Doplňují je právníci Petr Kubíček (TOP 09), Jana Nowaková Těmínová (TOP 09) a Jan Stárek (TOP 09) a advokátka Helena Chudomelová (TOP 09). Za formaci kandiduje například i bývalý poslanec Oldřich Kužílek (STAN), který se zabývá otevřeností veřejné správy. 

Praha sobě, ČSSD i ODS mají pět právníků 

Pomyslné třetí místo obsadila Praha sobě, a to s pěti právníky a jedním studentem. Na nejlepším místě, 20., je advokát Vladan Brož, jenž připomíná i své zkušenosti z Transparency International. Následují právníci Jiří Černý, který je i „člen poradního orgánu veřejného ochránce práv, expert na práva lidí se zdravotním postižením”, Hana Holubkovová a Tomáš Jirsa. 

Mezi nimi je na kandidátce také Jakub Drápal, doktorand Právnické fakulty Univerzity Karlovy a asistent ústavní soudkyně Kateřiny Šimáčkové. Na 58. místě kandidátky je pak student pražské právnické fakulty David Bouz. 

Pět právníků má na kandidátce rovněž ČSSD. Jde o advokátky Irenu Ropkovou, jež je na druhém místě, a Moniku Hášovou a o právníky Šárku Táborskou, Františka Mühlfeita a Sylvu Nevedomskou. 

A podobně je na tom i ODS, která do boje vysílá vůbec nejvíc kandidátů z řad advokátů: Zdeňka Zajíčka, Jakuba Drábka a Miroslava Štorkana. Na kandidátce je i advokátní koncipient Daniel Neumann a právník Vratislav Janda. 

A ostatní? 

Dva advokáti jsou na kandidátce Starostů pro Prahu, konkrétně Oldřich a Aleš Choděrovi. Ta má ještě další dva právníky - lídra Karla Fischera (HPP) a Naďu Řehák Müllerovou. Na jejich kandidátce je rovněž jeden ze zmíněných studentů, Martin Steffel (HPP). Čtyři právníky najdeme rovněž mezi kandidáty České pirátské strany, nejvýše je advokát David Satke. 

Komunistická strana Čech a Moravy či Patrioti pak mají na kandidátce tři právníky. Dva právníci kandidují za ANO 2011, za Svobodu a přímou demokracii - Tomio Okamura i za Evropskou koalici pro Prahu. Ostatní strany mají na kandidátce buď jednoho, nebo žádného právníka. 

Nejznámější právník? Aleš Gerloch 

Na magistrát tak nekandidují až na několik výjimek žádná známější právnická jména. Podobná je ale situace i v případě senátních voleb. 

Mezi právníky je tam jednoznačně nejrespektovanějším uchazečem o senátorský post bývalý děkan pražské právnické fakulty a profesor ústavního práva Aleš Gerloch. Kandiduje na Praze 12, nemá ale ve vůbec jednoduchou situaci, když proti němu stojí například bývalý prezidentský kandidát Pavel Fischer nebo bývalý ministr financí Ivan Pilný (ANO).

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1