Články odjinud

Získají roboti právo volit? Musíme to řešit, říká právní talent roku Linda Kolaříková

Získají roboti právo volit? Musíme to řešit, říká právní talent roku Linda Kolaříková

Česká republika možná brzy přijme speciální úpravu spojenou s umělou inteligencí, zjednodušeně zákon o robotech. Podle advokátky Lindy Kolaříkové, která se stala na konci ledna právním talentem roku 2017, totiž nemůže dlouhodobě obstát jen občanský zákoník. Kolaříková však varuje před tím, aby byla robotům v budoucnu přiznána vlastní práva. „Robot by měl zůstat strojem, jinak bychom se museli bavit o celém katalogu práv. Nejde jen o volební právo, ale třeba i o právo na odpočinek či socializaci. Také o pracovní ocenění, roboti by pak měli majetek,“ upozorňuje advokátka pracující pro KPMG Legal v rozhovoru pro INFO.CZ.

Odborná práce, za kterou jste byla oceněna v rámci žebříčku Právník roku, nese název Odpovědnost (za) robota. Měli by v budoucnu odpovídat za své jednání přímo roboti?

Pokud robotům přiznáme odpovědnost, dostaneme se k dalším problémům. Bude například nejasné, kdo má odpovídat za náhradu škody, kterou způsobí. Když uznáme, že roboti mají určitou elektronickou osobnost, musíme nejspíše počítat rovněž s tresty, podobně jako v případě fyzických i právnických osob. Zatím je ale vývoj vždy zaměřen jen na jednu oblast, například na samořízené automobily, komplexní umělou inteligenci si nyní ani nedovedeme představit.

Přikláníte se tedy k tomu, že za robota má vždy odpovídat firma, která jej vyrobila?

Ano, jsem v tomto konzervativní, alespoň v dohledné době by měl odpovídat výrobce případně jiná předem určená právnická či fyzická osoba. Za rozumný do budoucna považuji systém povinného pojištění. Dokumenty připravované Evropskou unií však počítají s časovým horizontem deseti či patnácti let a delší časové období je už těžko předvídatelné. Kdysi se mluvilo o tom, že dnes budou fungovat létající automobily. Ale není tomu tak, vývoj se vydal jiným směrem. Nikdo dnes neodhadne, nakolik se u robotů rozvine autonomie jednání. Nechci mluvit přímo o sebeuvědomění, ale způsob jejich uvažování se stále vyvíjí. Revize právního rámce fungování robotů je ale každopádně nutná v řádu jednotek, nikoliv desítek let.

 

Názor, že si v případě robotů vystačíme jen s občanským zákoníkem a dalšími obecnými právními předpisy tedy podle vás nemůže obstát?

Může obstát dnes, ne ale do budoucna. Čím sofistikovanější stroje budou, tím bude nutnější speciální úprava. Byla by také škoda, kdyby právě právo brzdilo technologický vývoj.

Zjednodušeně řečeno, bude tedy v příštích letech i v českém prostředí přijat zákon o robotech?

Nevím, zda přímo o robotech, ale minimálně na poli autonomní dopravy funguje zvláštní platforma pod ministerstvem dopravy. Tam se můžeme inspirovat například Německem, které podobný zákon rovněž přijímá a umožňuje testovat samořízená vozidla a související technologie. Za tyto automobily v současnosti vždy odpovídá člověk. Například v USA, v případě automobilů Tesla, musí být za jejich volantem vždy řidič, který má, pokud dojde k problému, zasáhnout a převzít řízení. V Německu ale nyní umožní i testování zcela autonomních vozidel bez řidiče, za ty bude odpovídat výrobce. Teoreticky se ale v obou případech samozřejmě ještě počítá s možnou závadou automobilu, s jeho mechanickou či softwarovou poruchou.

V automobilech tak musí být černá skříňka kvůli pozdější možnosti získat informace o průběhu celého incidentu. Podobný případ je i povinná registrace robotů, musíme vědět, odkud stroj pochází.

Jaké otázky se v této souvislosti ještě řeší?

Například zákaz diskriminace v případě nehody, stroj se nesmí rozhodovat na základě věku, pohlaví či rasy. To vyplývá už ze současných zákonů. Nemyslím si ale, že někdy bude stroj schopen všechny souvislosti nehody vyhodnotit bez toho, aniž by ho to naučil člověk. V USA se přitom objevil problém se systémy, které soudci a policisté používali k vyhodnocení rizika, zda se dotyčný znovu dopustí trestné činnosti. Chovali se předpojatě, rasisticky.

Ten program totiž vždy vychází z dat, která mu poskytl člověk. A pokud bude tento postup předpojatý, přístroj se to jinak nenaučí. Může si vše statisticky vyhodnotit, ale zatím není schopen úvahy, na základě které zvolí jiný přístup.

Pokud jde o právní souvislosti, je nejpalčivější je vyřešit právě v případě samořízených automobilů?

V automobilech se očekává největší boom a pro většinu lidí jde o nejpředstavitelnější oblast, která může zasáhnout do jejich životů. V Jižní Koreji ale třeba vidíme snahu o zapojení umělé inteligence do zdravotnictví, do péče o nemocné. Řeší se rovněž využití robotů ve válkách, je to sice obrovské nebezpečí, ale mám pocit, že tam zatím není ta míra samostatnosti. Tady se bavíme o robotech jako o prodloužené ruce člověka, což je právně celkem vyřešené, robota zde chápeme jako věc a odpovědnost má vždy ten, kdo tuto věc ovládá. Například drony nemají svou vůli, i když je ovládá někdo na druhém konci světa. Rozhodování je jen na člověku.

Když skutečně vzniknou roboti, kteří se budou schopni rozhodovat zcela samostatně, co to všechno může z hlediska práva znamenat? Mohli by například dostat volební právo?

Z dnešního pohledu to považuji za zcestné. Neměli bychom se odprostit od toho, že to jsou neživé stroje. I když v Asii se již mluví o tom, že by v budoucnu mohly existovat tři kategorie existence: neživé, živé bytosti a právě roboti. Tato třetí kategorie by mohla reagovat i na takzvané hybridní roboty, obsahující prvky živých organismů. Myslím si ale, že robot by měl zůstat strojem, jinak bychom se museli bavit nejen o právu na majetek a jemu odpovídající povinnosti k náhradě škody, ale o celém katalogu práv. Nejde jen o volební právo, ale třeba i o právo na odpočinek či socializaci. Také o pracovní ocenění, pokud by roboti měli mít majetek. I ekonomicky by to ale bylo zvláštní, z čeho by pak pramenila motivace zaměstnávat roboty? Také tyto otázky ale budeme muset v souvislosti s vývojem promýšlet.

Čistě hypoteticky, mohl by pak třeba být člověk stíhaný za trestný čin vůči robotovi?

Bylo by to spíše nešťastné. Lidská práva jsou jasná, práva mají rovněž zvířata, i to jsou živé bytosti, které vnímají bolest nebo nepohodlí. Pokud by se ale robotům neimplementovaly určité umělé senzory bolesti či již zmíněné živé buňky ve skutečně zásadní míře, vycházelo by to jen z případného sebeuvědomění.

Neovlivní chystaná přísná právní úprava ochrany osobních dat, nařízení GDPR, vývoj robotů?

Určitě ovlivní. Mluví se o datové suverenitě a o tom, zda člověk dobrovolně poskytne svá data. Přechod na nová pravidla je samozřejmě bolestivý a drahý, jde ale také o příležitost vše vytřídit. V robotice s tím mohou a musí počítat dopředu a tomuto problému se přizpůsobit. Pokud si někdo pamatuje všechno, co vidí, nikdo ho za to postihovat nemůže, ale pokud to robot nahrává na kameru, jde o jinou situaci a s tím se musí právě vývoj vyrovnat. Naopak, pokud vývoj pokročí, bude mu časem nutné přizpůsobit i toto nařízení a zákony.

Jde o otázku národní či evropské legislativy, nebo by tato pravidla měla spíše vznikat ještě na vyšší úrovni?

Evropská rovina je minimum. S ohledem na konkurenceschopnost, směrem k Americe či k Asii, by jen národní úprava byla nešťastná. Máme také poměrně otevřené hranice, každý tak může robota do Evropy dovézt z jiné země, i na to by měla regulace pamatovat. Koneckonců Evropský parlament již před rokem představil usnesení, které má být východiskem k plánovaným předpisům o robotice.

Obáváte se vy sama, že vás jednou v advokátní kanceláři nahradí robot?

(smích) Spoléhám na to, že ten časový horizont bude delší, než si dnes představujeme. Navíc doufám, že si co nejdéle zachovám vůli po studiu a po přizpůsobení se situaci. Vidím oblasti, kde i advokátům mohou roboti hodně pomoci, jde o rešerše, přípravy jednodušších podání či smluv. Zatím ale vidím lidskou roli jako nutnou, i když se možná změní skladba práce. 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818