Změnu bydliště dítěte by mohl při neshodě rodičů schvalovat soud | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Změnu bydliště dítěte by mohl při neshodě rodičů schvalovat soud

Změnu bydliště dítěte by mohl při neshodě rodičů schvalovat soud

Ke změně bydliště dítěte by mohl být v případě neshod rodičů po jejich rozchodu nutný souhlas soudu. V novele zákona o zvláštních řízeních soudních to navrhla skupina devíti poslanců ČSSD.

Nynější zákonná úprava podle nich postrádá jasná pravidla při snaze jednoho z rodičů vyloučit nebo výrazně omezit stýkání druhého rodiče s dítětem tím, že se s ním přestěhuje do vzdáleného místa.

Navrhovaná úprava vychází podle autorů z nutnosti chránit zájem dětí. „Tímto zájmem pak v prvé řadě je neměnit dosavadní stabilní prostředí, ve kterém zdravě prosperuje a zvláště školské či předškolní zařízení, ve kterém má navázány vztahy,“ napsali v důvodové zprávě.

Předkladatelé ale také zdůrazňují, že cílem nemá být možnost rodiče, který nemá dítě svěřené do péče, změnu jeho bydliště bezdůvodně blokovat. Soud by se změnou souhlasil, pokud by podle nich byla ve prospěch dítěte. Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.