Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Změny na pražské právnické fakultě. Libor Dušek nově vede ekonomické vzdělávání

Změny na pražské právnické fakultě. Libor Dušek nově vede ekonomické vzdělávání
 

Ekonomické vzdělání pražských juristů má nově na starosti známý ekonom Libor Dušek. Na Právnické fakultě Univerzity Karlovy totiž od čtvrtka šéfuje katedře národního hospodářství, vystřídal tak docentku Ilonu Bažantovou. „Přilákala mě možnost postupně budovat menší, ale kvalitní akademické pracoviště. Pracoviště, které bude zaměřené na ekonomickou analýzu práva a empirický právní výzkum a které, jak doufám, časem dosáhne mezinárodní úrovně,” říká Dušek pro INFO.CZ.

Teorie národního hospodářství, povinný předmět, který na pražské právnické fakultě zajišťuje právě katedra národního hospodářství, byl pro většinu studentů spíše trpěným a nutným zlem. S příchodem ekonoma Libora Duška, který má doktorát z chicagské univerzity, zabývá se výzkumem ekonomie práva, má zkušenosti například z institutu CERGE-EI a píše i pro kultovní blog Jiné právo, by se to ale mohlo změnit.

„Důvodem byla snaha získat návrhy na úpravu dosavadní koncepce předmětu a jeho vize jednoznačně přesvědčila konkurzní komisi,” potvrzuje pro INFO.CZ děkan pražské právnické fakulty Jan Kuklík.

„Lákala mě i příležitost přispět ke zlepšení výuky ekonomie pro studenty práv a – ve velmi dlouhém horizontu – tak zlepšit povědomí v právnické profesi o ekonomii a o ekonomických souvislostech právní regulace či rozhodování soudů,” dodává své další motivace Libor Dušek, kterého ve funkci potvrdil minulý týden ve čtvrtek Akademický senát fakulty.

Dušek na právnické fakultě pracuje od začátku října, ponechává si i menší úvazek na Národohospodářské fakultě Vysoké škole ekonomické, kde na jaře neúspěšně kandidoval na děkana.

„Na NF VŠE se v průběhu roku zhoršily pracovní podmínky, pro mě i ostatní kolegy z katedry institucionální ekonomie, takže jsem se ani nenechal příliš přemlouvat,” popisuje Dušek, který na VŠE dál řeší víceletý grant a vede například některé kvalifikační práce.

Jak reagují pachatelé na trest?

Duškovo angažmá je zajímavé nejen vzhledem k jeho zahraničním zkušenostem, ale právě díky jeho specializaci na ekonomii práva. „Mojí výzkumnou specializací je empirický výzkum nelegálního chování a vymáhání práva. Aktuálním velkým projektem, na kterém pracuji s prof. Christianem Traxlerem z Hertie School of Governance v Berlíně, je zkoumání reakcí pachatelů na trest, a to konkrétně reakce pachatelů přestupků na pokuty za vysokou rychlost.”

O co konkrétněji jde? „Díky spolupráci s radnicí jednoho středočeského města máme k dispozici detailní data ze systému úsekového měření rychlosti, která umožňují reakce řidičů na pokuty velmi přesně analyzovat.”

„Jako svoji další výzkumnou agendu bych zmínil model, který vysvětluje příčiny vývoje počtu vězňů (což v případě Česka znamená příčiny velkého růstu vězeňské populace) a dokáže i odhadnout dopady změn trestní legislativy na počty vězňů,” vypočítává dále Dušek.

Nalákat mezinárodní kvalitu

Katedru národního hospodářství přitom čekají další nové příchody, a to na základě aktuálních výběrových řízení. „Další konkurzy jsou vypsány, aby se naplnily personální vize nového vedoucího,” říká celkem jasně děkan Kuklík a dodává: „Situace by se tak měla stabilizovat a nová koncepce by se měla již příští rok promítnout v rámci akreditace.”

„V této chvíli je katedra národního hospodářství značně personálně poddimenzovaná. Prioritou je tedy doplnit tým, ostatně výběrové řízení na nové akademiky právě probíhá. Chtěl bych hlavně lákat čerstvé absolventy Ph.D. studia v zahraničí, případně těch domácích škol, které již mají mezinárodní kvalitu (CERGE-EI a FSV UK),” potvrzuje i Libor Dušek.

Každopádně se od něj čeká spíše více než méně: „Od pana děkana jsem dostal jasný signál, co bude považovat za úspěch mého působení: a) Kvalitní výuka ekonomie, pro studenty práv zajímavá a relevantní b) Rozšíření nabídky předmětů vyučovaných v angličtině, pro domácí i zahraniční studenty c) Publikace v mezinárodních vědeckých časopisech. Takže na splnění tohoto zadání budu pracovat.”

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1