Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Změny v advokacii pokračují. Vznikla nová kancelář Sniehotta Legal, Dvořák Hager & Partners nabírali

Změny v advokacii pokračují. Vznikla nová kancelář Sniehotta Legal, Dvořák Hager & Partners nabírali
 

V advokacii se letos klidné léto nekoná. Vzniká nová advokátní kancelář Sniehotta Legal, která hodlá nabírat další lidi. Posily shánějí ale i další advokáti, nové kolegy ve svých řadách přivítala například firma Dvořák Hager & Partners. Na Slovensku získala tým z kanceláře Balcar Polanský & Spol., konkrétně Helgu Maďarovou a Jána Maceje. O povyšování v dalších firmách jsme psali minulý týden.

Za novou firmou Sniehotta Legal, která vznikla v první polovině července, stojí jako jednatel advokát Michal Sniehotta, který dříve pracoval pro kancelář Císař, Češka, Smutný.

Kancelář, která se věnuje nejen právu, ale rovněž daňovému poradenství, a to i s přesahy do trestního řízení, hodlá nabírat další lidi a brzy pravděpodobně změní i svůj název: „Chceme být dynamickou společností a klientům nabídnout služby i jiných právních expertů, jednáme o zapojení dalších specializovaných advokátů, a to i na společnické úrovni. Změna názvu je tudíž v blízké budoucnosti pravděpodobná,” potvrdil pro INFO.CZ Michal Sniehotta.

Kancelář by mohla podle jeho slov obsadit i odbornou pozici of counsel, například v oblasti energetiky. Právě té se totiž hodlá vedle klasických oborů intenzivně věnovat, stejně jako například petrolejářství či dopravě. O konkrétních klientech ale Sniehotta zatím mluvit nemůže: „Co však potvrdit mohu, je, že diskutujeme o podmínkách spolupráce hned s několika společnostmi z CZECH TOP 100.”

„Zaměřujeme se rovněž na poradenství municipalitám a poskytujeme poradenské služby v legislativní oblasti. Závěrem bych vyzvedl naší specializaci na oblast ochrany osobních údajů (GDPR) a zajištění komplexních právních a daňových služeb pro start-upové projekty,” dodává Sniehotta s tím, že kromě češtiny a angličtiny nabízejí služby i ve španělštině.

Sniehotta by tak rád postupně postavil středně velkou kancelář: „Jelikož se zabýváme kromě právního i daňovým poradenstvím, měl by náš tým mít v první fázi postupně okolo šesti členů.”

Nebojí se ale, že pro novou kancelář už není na trhu místo? „Jsem bytostně přesvědčen o tom, že na trhu, v jakékoliv oblasti lidské činnosti, je vždy místo pro kvalitní nové služby a produkty. Advokacie v tomto není výjimkou. Tím spíše, že stojí před zásadními výzvami v souvislosti s technologickým rozvojem,” říká.

„Naším cílem je poskytovat rychlé, efektivní, individualizované a obchodně orientované právní poradenství a stavět na osobním přístupu a inovacích. Chceme eliminovat složité rozhodovací mechanismy zpravidla spojené s velkými korporacemi, neosobnost a pro klienta někdy zbytečnou nákladnost za současného udržení vysoké kvality poskytovaných služeb,” uvádí o své nové firmě Sniehotta.

Živo v bratislavských kancelářích

Po slovenských změnách, které koncem června oznámila kancelář Havel & Partners, s novinkami přišla také kancelář Dvořák Hager & Partners. Její bratislavskou pobočku posílili dva advokáti z kanceláře Balcar Polanský, konkrétně Helga Maďarová a Ján Macej.

Maďarová dříve působila jako vedoucí advokátka, věnuje se hlavně pracovnímu právu a ochraně osobních údajů. Ján Macej se specializuje zejména na soudní spory a závazkové právo.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232