Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Změny v advokátní komoře: Exministryně Kovářová se bude starat o celoživotní vzdělávání advokátů

Změny v advokátní komoře: Exministryně Kovářová se bude starat o celoživotní vzdělávání advokátů

Bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová bude mít od října na starosti celoživotní vzdělávání advokátů. Kvůli nové práci pro Českou advokátní komoru (ČAK) významně omezí své dosavadní aktivity. „V tuto chvíli vypadá nová koncepce následovně: advokát bude mít povinnost získat během tří let příslušné množství kreditů na vzdělávacích akcích podle vlastního výběru, tedy nejen u ČAK v Praze, v Brně či v regionech, ale také u jiných agentur, vlastní přednáškovou nebo publikační činností, e-learningem a podobně,” popsala pro INFO.CZ Kovářová.

V jaké pozici byste měla pro ČAK pracovat? A od jakého data?

Od 1. října 2018 se po desetileté přestávce vracím na Českou advokátní komoru, kde budu mít na starosti celoživotní vzdělávání advokátů. Nabídka, kterou mi nový předseda ČAK Vladimír Jirousek učinil, v sobě spojuje vzdělávání, spolupořádání akcí pro advokáty i koncepční práci pro Českou advokátní komoru, což všechno jsou aktivity mé duši mnoho let blízké.

Advokacie se dnes bez neustálého vzdělávání nedá vykonávat, vedle poskytování právních služeb advokáti vykonávají pro své klienty mj. správu majetku, ověřují podpisy nebo provádějí úschovy, což všechno i mnohé jiné činnosti jsou aktivity vysoce profesionální a náročné na dodržování stanovených postupů, navíc právní řád se stále mění a je každým měsícem méně přehledný a předvídatelný. Je proto jen logické, že se představenstvo rozhodlo přikročit ke zvýšení náročnosti vzdělávání.

Co by se mělo ve vzdělávání advokátů změnit?

Před 15 lety jsem stála u zrodu vzdělávacího systému ČAK a pomohla rozvíjet koncepci pražského Paláce Dunaj, nyní se pokusím rozšířit paletu vzdělávacích akcí a moderních forem vzdělávání i v regionech. Ze strany advokacie cítím pro tuto změnu značnou podporu. Advokáti mají zájem o témata a problematiky, jimž se ve svých kancelářích věnují, řada z nich také postrádá pravidelné setkávání a výměny zkušeností, mnozí volají po polodenních a prakticky zaměřených akcích.

Pražské vzdělávací centrum, palác Dunaj, je vytížen takřka každodenně, zde budeme jen obtížně rezervy hledat. Uvítáme proto spolupráci s dalšími vzdělávacími institucemi a agenturami, o nichž už nyní víme, že se do nového systému vzdělávání rády zapojí.

Mluví se také o různých nových povinnostech pro advokáty, kteří již mají složené zkoušky. Bylo by to vhodné? Jakým způsobem?

Podrobnější podmínky schválí představenstvo ČAK letos na podzim. V tuto chvíli vypadá nová koncepce následovně: advokát bude mít povinnost získat během tří let příslušné množství kreditů na vzdělávacích akcích podle vlastního výběru, tedy nejen u ČAK v Praze, v Brně či v regionech, ale také u jiných agentur, vlastní přednáškovou nebo publikační činností, e-learningem apod. Účast na komorových akcích bude u každého advokáta evidovat Komora, účast na akcích jiných subjektů bude Komoře advokát prokazovat osvědčením. Žádné přezkušování ani testování Komora neplánuje. Nejbližší tři roky budou testovací, uvidíme, jak se celý systém rozběhne.

Zároveň jste regionální představitelkou ČAK pro západní Čechy. V čem tato pozice spočívá?

Komora má v každém regionu svého regionálního představitele, který zprostředkovává kontakt mezi vedením ČAK a jednotlivými advokáty a pořádá regionální akce a sportovní či společenská setkání. Od letošního jara plním tuto úlohu pro Plzeňský a Karlovarský kraj.

Pro příští rok plánujeme řadu nových aktivit, například výjezdní zasedání advokátů na Šumavu s odborným programem zaměřeným na náhradu škody nebo společné regionální akce s ostatními představiteli justice (soudci, státními zástupci, policií, polodenní workshopy apod.).

Jak se daří Unii rodinných advokátů, kterou jste založila? Znamená pro ni něco toto vaše nové angažmá?

Unie rodinných advokátů je moje dítě, kterému se od jeho zrodu letos v lednu daří mnohem lépe, než jsem čekala. Máme už 105 členů, každého čtvrt roku pořádáme setkání a vzdělávací a diskusní akce na různá témata (střídavá péče, tabulky na výživné, participační práva dítěte apod.) a naši členové velmi oceňují diskusní platformu pro výměnu zkušeností. Stále se nám hlásí noví zájemci, díky čemuž jsme získali i nemalé finanční prostředky na další aktivity.

Nečekala jsem, že téma rodiny bude tak nahlas rezorovat ve veřejném prostoru, ale jak se ukazuje ve spolupráci se Soudcovskou unií a Spolkem rodinně právních opatrovnických soudců, rodinou žije celá společnost a naše unie patrně vznikla ve velmi příhodné době. Rodinní advokáti na rozdíl od kolegů, kteří se věnují jiné problematice, poskytují klientům mnohem častěji a ve větší míře psychoterapeutickou podporu, což je další oblast, která si zaslouží výchovu a trénink. Ke všemu se moje zapojení do spolkových aktivit dobře doplňuje s působením v sekci pro rodinné právo ČAK.

Co to bude znamenat pro vaše další aktivity? Budete je muset nějak omezit?

Všechny výše popsané aktivity mě velmi baví a naplňují. Činnost v unii mi vedle jiných věcí nabídla možnost pořádat semináře a worskhopy zaměřené na vlastní osobnostní rozvoj, což je oblast, kterou jsme my, advokáti, odborně řadu let zanedbávali. Věřím, že se v tuto chvíli mnoho věcí mění, a těším se na nové výzvy, které změny v mém životě přinesou. Sama jsem schopna si stále vymýšlet nové nápady, například aktivita Advokáti do škol, kterou jsme vymysleli ve výboru pro vnější vztahy ČAK, se setkává s velkým zájmem nejenom ve školách, ale i mezi advokáty, kteří se k ní sami iniciativně přihlašují.

S ohledem na očekávané pracovní vytížení na Komoře také příští rok v lednu ukončím pedagogické působení na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů. Nadále budu přednášet advokátům i koncipientům, psát odborné články i krásnou literaturu a komentovat veřejné dění. Omezím také advokátní praxi, nicméně i nadále se budu věnovat rodinné problematice.

Symbolicky se tak pro mě uzavírá šestileté období spolupráce s JUDr. Karlem Havlíčkem a Stálou konferencí českého práva, která pořádá Pražský právnický podzim a Pražské právnické jaro, a otevírá se etapa nová. Jsem moc zvědavá, co všechno mi přinese.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1