Předčasné volby prezidenta: Dle Ústavy převezme pravomoci premiér, země může být čtvrt roku bez prezidenta | info.cz

Články odjinud

Země může být víc než čtvrt roku bez prezidenta. Co by se stalo, kdyby Zeman nedokončil mandát

S opětovným zvolením Miloše Zemana se někteří začali ptát, co by se stalo, kdyby náhodou pětiletý mandát nedokončil. V historii Česka a Československa se něco podobného stalo jen dvakrát, když při výkonu funkce zemřel Klement Gottwald a Antonín Zápotocký. Česká Ústava na podobné situace ale pamatuje a dle zvyklostí by se do sto dní měli následně konat nové předčasné volby.

Okolností, kvůli kterým nemusí prezident dokončit svůj mandát, je několik. Hlava státu může dobrovolně abdikovat, případně může odstoupit nedobrovolně kvůli velezradě, nebo závažnému porušení Ústavy. Výjimečná situace také nastává, pokud prezident zemře v úřadě.

V případě úmrtí prezidenta nastávají předčasné volby. Ty vypisuje do 10 dnů předseda Senátu. Novou hlavu státu si pak občané musí zvolit do 90 dnů. Prakticky tak může být země zhruba čtvrt roku bez prezidenta. Stejný postup následuje i po dobrovolném (abdikace) nebo nuceném odchodu z funkce.

Co vše smí český prezident? Přehled prezidentských pravomocí najdete zde>>>

V mezidobí by prezidentské pravomoci připadly předsedovi vlády. Ve výjimečných případech pak předsedovi Poslanecké sněmovny, nebo předsedovi Senátu.

V historii Československa zemřeli při vykonávání úřadu dva muži. Klement Gottwald v březnu 1953 a jeho následovník Antonín Zápotocký v listopadu 1957. Východní sousedé mají ale s bezvládím rozsáhlejší zkušenosti.

Slovenská vláda se v roce 1998 nedokázala dohodnout, kdo převezme úřad po prvním slovenském prezidentovi Michalu Kováčovi. Tři čtvrtě roku tak hlavu státu zastupoval tehdejší premiér Vladimír Mečiar. Ten ve své dočasné funkci například udělil amnestie lidem, kteří měli mít na svědomí únos Kováčova syna do Rakouska. Slovenský Ústavní soud loni v létě rozhodl, že Mečiar v tomto období opakovaně zneužil svoji moc. 

Co se děje po úmrtí hlavy státu? Podrobnosti najdete zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Plním si sny, další meta je Londýn. Bude to psycho, ale těším se, říká vítězka Masterchef Kristína

Kristíně Nemčkové je teprve 17 let, v gastronomii už ale dokázala víc, než většina o generaci starších kuchařů. Po vyhraném finále soutěže Masterchef Česko vydává kuchařku, vystupuje na food festivalech a spolupracuje s různými firmami. Její instagramový účet sleduje skoro 80 tisíc lidí.

Nemčková v rozhovoru s Pavlem Štruncem tvrdí, že už od malička si dává cíle a plní výzvy. Jako dítě připravila wellington i chobotnici. Rodiče ve formování talentu sehráli klíčovou roli, stejně jako péče o starší sestru. Lásku k vaření ale zřejmě zdědila po babičce, která se gastronomii věnuje celý život „Babička v kuchyni přemýšlí tak, aby se všichni najedli, já jdu spíš za tím zážitkem,“ vysvětluje Nemčková. Právě ve spolupráci s babiččinými recepty připravila kuchařku Upgrade.

Link

Link

Po výhře v soutěži chce především odmaturovat, pak by ráda zkusila pracovat v Londýně. Právě hlavní město Velké Británie teď dle slov mladé kuchařky udává celosvětové trendy. A i když to prý „bude v psychu“, ona se na další životní výzvu neskrývaně těší.

Které jídlo si po vítězství v soutěži dala jako první? V čem se změnilo vnímání Čechů k restauracím za poslední roky? Rozumí si se svými vrstevníky? Podívejte se na rozhovor v úvodu článku.

Link