Články odjinud

Předvolební preference pro prezidentské volby 2018. Výzkumy předpovídají vyrovnaný souboj

Předvolební preference pro prezidentské volby 2018. Výzkumy předpovídají vyrovnaný souboj

Při každých volbách existují lidé, kteří se rozhodují často třeba až ve volební místnosti, komu dají hlas. Ještě začátkem listopadu až 20 % Čechů nevědělo, koho bude volit v prezidentské volbě. Jaké jsou názory obyvatel a kolik z nich zatím neví, komu dá hlas, zjišťují pravidelné průzkumy předvolebních preferencí.

Předvolební preference se vyjadřují v procentech. Uvedené množství znamená, jaká část obyvatel je připravena kandidáta podpořit. Přestože průzkumy se většinou provádějí na reprezentativním vzorku obyvatel, i tak se může stát, že se při vyhlášení finálních výsledků příliš netrefí.

Preference se navíc časem mohou měnit. Průzkumy prováděné v létě se nemohou vztahovat k situaci v zimě, protože podpora a obliba kandidátů se může výrazně měnit v závislosti na tom, jak vystupují na veřejnosti. Dlouhodobé a opakované výzkumy volebních preferencí ale dokáží modelovat, jak se v čele mění favorité a názor obyvatelstva.

Někteří sociologové se dlouhodobě staví proti zveřejňování volebních preferencí před volbami. Paul Felix Lazarsfeld dokonce popsal efekt, který zveřejňování preferencí může mít. Část voličů, kteří byli třeba i před volbami rozhodnutí, komu dají hlas, svůj názor náhle a těsně před vhozením do urny změní.

Profily všech prezidentských kandidátů naleznete zde.

Může za to údajně takzvaný band-wagon efekt, který Lazarsfeld definoval jako první. Někteří obyvatelé podle něj dokáží podlehnout tlaku okolí a uveřejňovaných průzkumů a záměrně změní svoji volbu v závislosti na tom, kdo má dle preferencí největší šanci vyhrát. Stojí za tím touha lidí stát nakonec na vítězné straně. Tato část nestálých voličů dokáže mnohdy rozhodnout volby, proto je podle některých vhodné, aby se předvolební preference, které mohou takové jedince ovlivnit, před hlasováním nezveřejňovaly.

Že předvolební preference se ale mohou často výrazně lišit, dokazuje i příklad minulých prezidentských voleb. V roce 2013 řada agentur dle čísel favorizovala nezávislého kandidáta Jana Fischera. Podle dat Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by v listopadu 2012 získal 23,5 % a v prosinci 22,5 %. Při lednovém hlasování ale následně dostal 16,4 % hlasů, což nestačilo na postup do druhého kola.

Jak se vyvíjí v čase dle průzkumů šance prezidentských kandidátu, zjistíte zde>>>

Miloše Zemana většina agentur tehdy tipovala na druhé místo. Výzkumníci ale dle výsledků výrazně podcenili sílu voličů Karla Schwarzenberga, který se nakonec v závěrečném souboji druhého kola utkal s Milošem Zemanem. Agentura PPM Factum mu v lednu těsně před volbami přisoudila 11% podporu, CVVM v prosinci 2012 uvedla, že Schwarzenberg získá 7 % hlasů. Nakonec ho podpořilo 23,4 % obyvatel.

Určitým typem průzkumu jsou také studentské volby, kterých se účastní děti ze středních škol. Letos u nich vyhrál Jiří Drahoš, kterého podpořilo 33,6 % studentů. Na druhém místě byl Miloš Zeman s téměř 20 %, třetí skončil Marek Hilšer s 13,2 % hlasů.

Žebříčky uveřejňují také sázkaři. Počátkem prosince 2017 lidé prosázeli na prezidentské volby už více než 50 milionů korun. Bookmakeři nejvíce favorizují Miloše Zemana. V závěsu za ním je Jiří Drahoš a Michal Horáček. Nejvíce sázek je prý na to, že Zeman opět vyhraje.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Dostál: Petříček hraje o všechno. Za dané situace mu nezbývalo, než přitlačit na pilu

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Už minulý týden jsme tady psali, že pokud ministr zahraničí Tomáš Petříček nebude na sjezdu sociálních demokratů zvolen místopředsedou strany, jeho pozice ve vládě bude stěží udržitelná. Svou kandidaturou do vedení tak de facto rozhoduje o své nejbližší politické kariéře. V dané chvíli si spočítal, že nejlepší obranou je útok, a proto dnes připustil, že pokud na sjezdu neuspěje, zváží setrvání ve vládě. Jak známo, Petříčka kritizují především komunisté a prezident Miloš Zeman. Přesto může být jeho tah úspěšný, a to nejen proto, že jde o zástupce tradičně vlivné pražské organizace ČSSD.

Oblíbenec liberálních novinářů v úterý předstoupil před novináře také s tím, že chce na sjezdu prosazovat moderní levicovou politiku, a pokud bude zvolen do vedení strany, tak chce zároveň ve vládě razantněji prosazovat priority sociálních demokratů vůči hnutí ANO. Pozoruhodný je v této souvislosti výrok, dle kterého by ČSSD neměla setrvávat ve vládě za každou cenu. „Myslím, že sociální demokracie by měla vždy nejprve prosazovat svůj program a pak trvat na setrvání v nějaké koalici. Pokud nebudeme schopni prosazovat svoji politiku, to, co chceme, abychom pro lidi dělali, tak v tu chvíli ta spolupráce možná postrádá smysl,“ řekl.

Link

Přestože bychom to mohli označit za povinné rétorické cvičení před sjezdem, je skoro jisté, že jde o Petříčkovu reakci na tlak, kterému čelí uvnitř sociální demokracie ze strany spojenců prezidenta. Ministra zahraničí přitom nekritizuje pouze Miloš Zeman, který na sjezdu v Hradci Králové příští týden vystoupí, ale také komunisté, bez jejichž podpory by menšinová vláda složená z hnutí ANO a ČSSD nevznikla. A dobré je v této souvislosti připomenout, kterak se jejich předseda Vojtěch Filip pravidelně schází s premiérem a konzultuje s ním aktuální politické záležitosti. Právě na tomto zdánlivě bezvýchodném půdorysu je třeba Petříčkův tah číst.

Krátká rekapitulace: Vojtěch Filip minulý týden v pátek už po několikáté – tentokrát tak učinil po jednání výkonného výboru KSČM – novinářům řekl, že odmítají Petříčkovu nedávnou cestu na Ukrajinu, zrovna tak kritizoval jeho postoj k situaci ve Venezuele. Filip hovořil v souvislosti s Petříčkem o totální neschopnosti. Petříček na to ihned reagoval na sociálních sítích: „KSČM opět vyzývá k mému odvolání z vlády, i když podpořila programové prohlášení s jasným prozápadním kurzem, včetně našeho členství v EU a NATO. Já tuto politiku naplňuji i proto, že jde o mé osobní přesvědčení.“

Link

Zdůraznil přitom, že KSČM není stranou vládní koalice a nemůže proto mluvit do zahraniční politiky či našeho politického a bezpečnostního ukotvení. „O personálních otázkách rozhoduje za ČSSD její předseda,“ dodal Petříček. Odkaz na předsedu Jana Hamáčka je za dané konstelace klíčový. Petříček byl předtím, než se stal ministrem, širší veřejnosti zcela neznámou politickou figurou. V dané chvíli těžil z jediného: je to člen tradičně vlivné pražské organizace sociálních demokratů, a především bývalý asistent europoslance Miroslava Pocheho, který se – a na to by se nemělo zapomínat – výrazně zasloužil o zvolení Hamáčka do čela strany. Dokonce lze říct, že byl jedním z architektů nového vedení.

Odtud také Petříčkova překvapivá nominace do vlády poté, co z ní byl samotný Poche Zemanem vystrnaděn. Jinak řečeno: Petříček v čele ministerstva odráží vnitrostranickou konstelaci, je skoro jistě produktem dohod, bez nichž by se Hamáček nejspíš nestal předsedou strany. Z logiky věci je teď tedy na něm, aby si Petříčka prosadil do vedení, což je také jediný způsob, jak ho v danou chvíli udržet na pozici ministra zahraničí. A pokud Hamáček nemá ve volbě předsedy strany protikandidáta, bude to právě střet o Petříčka, který mimo jiné ukáže, jak pevná je aktuálně jeho pozice ve straně.

Link

Úterní Petříčkovu ofenzivu lze číst také tak, že si uvědomuje, jak riskantním manévrem pro něj kandidatura do vedení ČSSD je. Ministrem zahraničí se stal díky zákulisním dohodám, do té doby byl programově nevyprofilovanou figurou, ostatně dodnes si s ním lze jen stěží spojovat nějakou výraznější sociálně demokratickou agendu. A navíc, pokud jde o volby, lze ho označit za neúspěšného politika. Petříček se loni ucházel o hlasy voličů v komunálních volbách na Praze 7 jako lídr kandidátky a pohořel. ČSSD zde získala necelá dvě procenta hlasů, on sám pouhých 320 preferenčních hlasů. Pokud by neuspěl ve volbě místopředsedy sociální demokracie, byla by to další porážka v řadě.

Přesto všechno nemusí být jeho vyhlídky zas tak špatné. A to nejen proto, že za sebou bude mít Hamáčka a vlivnou pražskou centrálu. Svou roli totiž zcela jistě také sehraje fakt, že se do čela zdecimované strany zrovna dvakrát nikomu nechce. Sociální demokraté procházejí nejsložitějším obdobím své polistopadové historie, což lze mimo jiné ilustrovat právě na počtu kandidátů do vedení strany. Na post řadových místopředsedů jich kandiduje sedm, a pokud jich ČSSD bude mít i nadále pět, má Petříček slušnou šanci uspět. Pouze on a Jana Maláčová disponují více než jednou nominací. Maláčová jich má osm, Petříček pět.

40454