Články odjinud

Kandidát na prezidenta Pavel Fischer: Kvůli dítěti opustil kariéru. Teď věří, že se dostane na Hrad

Kandidát na prezidenta Pavel Fischer: Kvůli dítěti opustil kariéru. Teď věří, že se dostane na Hrad

Bývalý diplomat, spolupracovník bývalého prezidenta Václava Havla a šéf agentury STEM. Pavel Fischer má za sebou pestrou kariéru. Ve svých 52 letech si ji chce obohatit ještě o prezidentskou zkušenost. Hlava státu by podle něj měla být politická osoba rozvíjející společenskou diskusi. INFO.CZ vám postupně v abecedním pořadí představí všechny prezidentské kandidáty.

„Ke kandidatuře jsem se rozhodl teprve nedávno poté, co jsem naslouchal základním tématům v kampani, která probíhá. Zdá se mi, že tam některé věcné politické otázky a agendy chybí – a přitom že k prezidentovi patří,“ komentoval Fischer, co ho ke kandidatuře přivedlo.

Fischer po boku Václava Havla

Kvůli touze stát se čtvrtým českým prezidentem Fischer opustil místo ředitele agentury STEM. Jeho kariéra ale začala daleko dříve. Ještě před revolucí studoval na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy češtinu a francouzštinu. Druhý jazyk po pádu komunismu krátce učil na pražském Gymnáziu Jana Nerudy.

Proslavila ho ale role spolupracovníka Václava Havla. Během jeho prezidentství pracoval od roku 1995 na Pražském hradě postupně ve třech funkcích. Dva roky měl na starosti tiskový odbor, později byl zástupcem tiskového mluvčího a od roku 1999 ředitelem Politického odboru. Během angažmá absolvoval prestižní školu pro úředníky E.N.A. v Paříži.

Kvůli nemocnému synovi skončil s diplomacií

Jeho pouto s Francií vyvrcholilo po Havlově odchodu z funkce. Sedm let počínajících rokem 2003 strávil Fischer jako velvyslanec v Paříži. V diplomacii se pohyboval ještě další tři roky jako politický ředitel na Ministerstvu zahraničních věcí. Odešel kvůli nemoci svého dítěte.

S nejvyššími kruhy se ale nerozloučil úplně. Dále působil jako poradce pro vládní i neziskový sektor. Jeho služby využívali na Generálním štábu Armády ČR i na Ministerstvu kultury.

Nyní se otec čtyř dětí Fischer vrátil do veřejného života naplno. Prezidentskou kandidaturu mu umožnili senátoři, kteří ho na funkci navrhli. Podporu sehnal napříč stranami, opírá se o senátory za ČSSD, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 i nezávislé zákonodárce. Konkrétně se k němu přihlásil například předseda lidoveckého klubu Petr Šilar nebo Tomáš Czernin z TOP 09.

1080p 720p 360p
Lidi se bojí Zemanovy únavy. Je ale obdivuhodné, jak jde proti proudu, říká kandidát Fischer

Fischer jako prezident

„Je potřeba vrátit se na mapu světa,“ prohlásil v pořadu INFO.CZ Štrunc! Fischer. V úřadu by chtěl zúročit právě zkušenosti z diplomacie. Prezident má podle něj být politická postava, která přinese srozumitelný program a bude rozvíjet společenskou diskusi.

„Prezident má za úkol pokládat na stůl témata k politické diskusi, ale nesmí být nástrojem konkrétní politické strany. Podporu politiků hledám pro svůj program a jeho jednotlivá témata. Chci spolupracovat se všemi demokratickými uskupeními napříč politickým spektrem a působit jako garant demokracie,“ píše na oficiálním webu své kampaně.

Jako jeden z mála kandidátů se zcela nevyhraňuje proti současnému šéfovi Hradu. Miloše Zemana například ocenil za jeho cesty do regionů a setkávání s občany. „Na to bych chtěl navázat,“ sdělil v pořadu Štrunc!.

Profily všech prezidentských kandidátů naleznete zde.

Zároveň ale podotýká, že i přímo volený prezident musí respektovat ústavu a zákony. Pražský hrad by také chtěl otevřít veřejnosti. Podle Fischera se má stát přirozenou součástí města. „Odstraním proto bezpečnostní kontroly. Nebudu dávat přednost autobusům mých podporovatelů před těmi, kteří mne nevolili nebo se mnou nesouhlasí,“ vymezil se proti některým skandálům a nařízením Zemanova prezidentství.

Jako jeden z hlavních bodů akcentuje Fischer podporu a rozvoj venkova. Nechal se slyšet, že právě toto téma mu v kampani zatím chybí. Kromě toho ale myslí i na zahraniční vztahy. Rád by viděl reformu Evropské unie a byl iniciátorem debat o dlouhodobém směřování a prioritách země.

www.pavelfischer.cz

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Střelec ze Štrasburku je pořád na útěku. Při útoku zabil tři lidi, mnoho dalších je zraněno

Ozbrojený útočník v úterý večer v blízkosti vánočního trhu v centru francouzského Štrasburku zastřelil tři lidi a dalších 12 osob zranil, z toho šest kriticky. Podle agentur AFP a DPA o tom dnes brzy ráno informoval přímo ve Štrasburku francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. Předchozí oficiální bilance obětí hovořila o dvou mrtvých. Útočník je podle Castanera stále na útěku. Ve Francii byl zvýšen stupeň ohrožení teroristickým útokem na nejvyšší a do Štrasburku byly vyslány dodatečné bezpečnostní síly, oznámil dále Castaner. Poslanci Evropského parlamentu mohli budovu instituce ve Štrasburku opustit až po půlnoci.

V úterý večer bylo uzavřeno nejen široké okolí Kléberova náměstí, na němž se známý adventní trh každoročně konal, ale také další čtvrti a rovněž budova Evropského parlamentu na okraji alsaské metropole. Vzhledem k tomu, že je podezřelý stále na útěku, budovu nesměl až do pozdní noci nikdo opustit a na zprávy o vývoji situace uvnitř čekali i čeští europoslanci, kteří se tento týden účastní plenárního zasedání europarlamentu. Pro dnešek byly vánoční trhy zrušeny, stejně jako veškeré kulturní akce ve Štrasburku. V ulicích hlídkují stovky příslušníků bezpečnostních sil.

Útok, který vyšetřují experti na terorismus, se odehrál v úterý kolem 20:00 SEČ v blízkosti vánočního trhu. Devětadvacetiletý podezřelý Chekatt Cherif podle médií figuruje na seznamu osob podezřelých z radikalizace. V úterý ráno údajně měl být zadržen v souvislosti s loupežným přepadením, ale policie ho doma nezastihla. V jeho bytě však údajně našla granáty. Castaner potvrdil, že podezřelý byl v minulosti trestán za delikty ve Francii i Německu.

Link

Francouzský prezident Emmanuel Macron po půlnoci podle agentury AFP předsedal meziresortní krizové schůzce. Po ní vyjádřil na twitteru za celou zemi solidaritu se Štrasburkem, oběťmi a jejich rodinami.

Do terénu byly byly podle televize BFM TV vyslány i speciální zásahové jednotky BRI a RAID či elitní protiteroristická jednotka GIGN z Dijonu. Podle DPA policie pátrá po uprchlém i s pomocí vrtulníků. Policie rovněž kontroluje automobily přijíždějící od Štrasburku v příhraničním Kehlu na německé straně Rýna. Na mostě přes veletok se tvoří kolony. Ministr Castaner potvrdil, že po útoku byly zesíleny hraniční kontroly.

Přes hranici ve nad ránem obtížně dostával i europoslanec Jiří Pospíšil. "Je 2:50 a my čekáme už přes hodinu na hranici Francie - Německo," napsal předseda TOP 09 na twitteru a doložil to fotografií.

Europoslanci strávili v budově Evropského parlamentu nedobrovolně několik hodin navíc. Až dnes brzy ráno jeho předseda Antonio Tajani kolegům sdělil, že budovu mohou opustit na vlastní riziko. Poslanci, kteří chtěli jet do centra města, tak měli učinit výhradně v konvoji jištěném policií. "Je nemožné dostat se do centra bez takového konvoje," zdůraznil Tajani.

Link

Přísnost přijatých bezpečnostních opatření dokládá i skutečnost, že Alsasané se dnes musí obejít bez svých nejoblíbenějších regionálních novin. Deník Les Dernières Nouvelles d'Alsace se na stáncích neobjeví, protože pracovníci místní tiskárny se kvůli uzávěrám nedostali do práce.

Policie vyzvala obyvatele města, aby nevycházeli ven. Mezitím policie vyzvala lidi, kteří kvůli útoku uvázli v centru, aby ho opustili severním směrem. Naopak se mají vyhnout jihovýchodní čtvrti Neudorf, kde policie pátrá po podezřelém. Podle agentury AP bylo zavřeno na 5000 také na basketbalovém stadionu. Až po pěti hodinách začala policie po skupinách čítajících zhruba 100 lidí návštěvníky propouštět.

Tajani prostřednictvím twitteru ujistil, že schůze Evropského parlamentu budou pokračovat a že se parlament nenechá "zastrašit teroristickými nebo kriminálními útoky".

Evropský parlament má od pondělí do čtvrtka plenární zasedání a dnes mají europoslanci debatovat mimo jiné o možném střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše.

Mnoho poslanců v noci na dnešek zůstávalo v uzavřené budově europarlamentu. "Teď jsme neprodyšně uzavřeni v parlamentní budově, protože právě k takovému útoku dnes večer ve Štrasburku došlo... Mrazí z toho," psal na twitteru před půlnocí europoslanec Stanislav Polčák.

Šok a zármutek nad útokem ve Štrasburku vyjádřila řada politiků, včetně například britské premiérky Theresy Mayové.

38728