Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kandidát na prezidenta Petr Hannig: Objevitel Lucie Bílé, který chce být slušnějším Zemanem

Kandidát na prezidenta Petr Hannig: Objevitel Lucie Bílé, který chce být slušnějším Zemanem

Jednasedmdesátiletý hudebník, producent a předseda strany Rozumní Petr Hannig chce jít v politických stopách Miloše Zemana, ale zároveň chce voličům nabídnout jiné chování. Pokud by byl zvolen, z Pražského hradu by zmizela vlajka EU, kterou by nahradila vlajka česká. Hannig má v očích kritiků handicap: v kandidatuře na čtvrtého prezidenta ČR ho podporuje mimo jiné extremista Adam B. Bartoš, který čelí obžalobě z popírání a schvalování genocidy, podněcování nenávisti a hanobení národa.

Před pěti lety si na kandidaturu na českého prezidenta netroufal. „Tehdy jsem si ve svých 66 letech připadal na tak závažnou změnu – a hlavně naprostou ztrátu svobody – v mém životě příliš mladý,“ vzpomínal letos v létě jednasedmdesátiletý hudebník Petr Hannig. Dnes už uvažuje jinak a o Hrad bojuje spolu s dalšími osmi kandidáty.

Hannig chce být jako prezident Zeman, ale chovat se jinak

Jeho kandidaturu podpořilo požadovaných 20 poslaneckých podpisů, které Hannig získal od končících i nových poslanců z několika politických stran. Sám je ještě na poslední chvíli sbíral na kapotě auta zaparkovaného na Malostranském náměstí, tedy nedaleko Poslanecké sněmovny.

Svou kandidaturu Hannig oznámil letos v červenci. Uvedl, že chce navazovat na politiku současného prezidenta Miloše Zemana, ale zároveň chce voličům nabídnout jiný způsob chování. „Mnozí lidé souhlasí s politikou prezidenta Zemana, nechtějí ho však volit, kvůli formě jeho chování, jak říkají. Mou formou bude pokora, naslouchání druhým, snaha pochopit jiná stanoviska,“ vysvětlil v projevu.

Odlišovat od Zemana se chce Hannig také tím, že by za svého prezidentování nenechal nad Pražským hradem vlát vlajku Evropské unie. „Pražský hrad je sídlem prezidentů České republiky a má tam vlát pouze vlajka České republiky,“ uvedl.

Je také jediným z kandidátů, který by neměl problém jmenovat premiérem předsedu vítězné strany, přestože by byl trestně stíhaný.

Profily prezidentských kandidátů si můžete přečíst zde.

Petra Hanniga v jeho kandidatuře na čtvrtého prezidenta České republiky podporuje krajně pravicová strana Národní demokracie Adama B. Bartoše. Extremista Bartoš čelí obžalobě ze schvalování, bagatelizování a popírání genocidy, podněcování nenávisti a hanobení národa.

Petr Hannig se narodil v roce 1946 v Ústí nad Labem. Absolvoval střední umělecko-průmyslovou školu v Turnově a poté konzervatoř v Praze (obory varhany, dirigování a skladba). Svá studia zakončil na Hudební akademii múzických umění (HAMU), kde se věnoval skladbě.

Hannig v letech 1968-1969 spolupracoval ve Velké Británii s řadou známých hudebníků, například s Dusty Springfield. V roce 1969 se vrátil zpět do Československa a po uzavření hranic spolupráci s britskou hudební scénou ukončil.

Předseda strany Rozumní přemohl rakovinu

Dlouhá léta působil jako redaktor Československého rozhlasu a zároveň měl svou kapelu Maximum Petra Hanniga. Objevil řadu zpěváků a umělců – především Hanu Zaňákovou, kterou přejmenoval na Lucii Bílou. Spolupracoval také s Vítězslavem Vávrou, Jakubem Smolíkem, Petrou Černockou, Hanou Hegerovou nebo Ivetou Bartošovou a Petrem Sepéšim. Jako hudební skladatel složil stovky písní a v roce 1994 založil hudební vydavatelství MAXIMUM, které řídí dodnes.

Petr Hannig se o vstup do politiky pokusil několikrát. V roce 2002 založil Stranu zdravého rozumu, která dnes vystupuje pod názvem Rozumní. Od stejného roku Hannig pravidelně kandiduje ve volbách do Sněmovny a Senátu. Při loňské kandidatuře do Senátu v Praze 11 získal 2,3 procenta hlasů a jeho Rozumní v letošních sněmovních volbách obdrželi 0,72 procent hlasů. Hannig se v minulosti pokoušel dostat také do Evropského parlamentu, ale pokaždé jeho kandidatura skončila neúspěchem. V roce 2004 mu lékaři diagnostikovali rakovinu prostaty, ze které se zotavil.

www.petrhannig-rozumni.cz

Vše o prezidentských volbách naleznete zde.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek