Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kandidát na prezidenta Vratislav Kulhánek: Bývalý šéf Škodovky chce vrátit na Hrad důstojnost

Kandidát na prezidenta Vratislav Kulhánek: Bývalý šéf Škodovky chce vrátit na Hrad důstojnost

Věří, že současná hlava státu není vzorem pro české občany a že „produkt jménem ČR“ prodává Miloš Zeman špatně i v zahraničí. Zkušený manažer a konzervativní pravicový politik mířící do boje o prezidentské křeslo z pověření nově založené ODA je přesvědčen, že nový prezident by měl být opakem současné hlavy státu a důsledně upozaďovat výkonnou složku své funkce. Podle dosavadních předpokladů patří Vratislav Kulhánek spolu s Michalem Horáčkem a Jiřím Drahošem mezi trojici nejvážnějších Zemanových konkurentů. INFO.CZ vám postupně v abecedním pořadí představí všechny prezidentské kandidáty.

Přestože dal v předchozích volbách šanci novopečené straně ANO a v těch letošních podpořil Fialovu ODS, sám je členem neparlamentní ODA, jejíž předseda Pavel Sehnal mu hradní kandidaturu nabídl. Stejná strana mu slíbila i financování případné prezidentské kampaně. V polovině letošního října se Kulhánkovi podařilo získat podporu 23 poslanců z celkem šesti politických stran a oznámil tak svou kandidaturu oficiálně.

Kulhánek nabízel podporovatelům nové auto

Do boje o prezidentský post se někdejší předseda představenstva nejúspěšnější české značky pustil ve velkém stylu, když avizoval, že jakmile získá 60 tisíc podpisů, budou občané, kteří jej podpořili, zařazeni do slosování o Škodu Octavia. Svůj ne zcela standardní tah hájí tím, že není v rozporu se zákonem a že hlavní výhra nebyla sponzorským darem. Kromě značky Škoda je Kulhánkova osobnost spojena i s další národní modlou – ledním hokejem. V letech 2004-2008 působil jako předseda Českého svazu ledního hokeje a o jeho náklonnosti ke sportu svědčí i jeho osobní záliby, mezi které patří automobilové závody, běh, volejbal nebo tenis. Poslední zmíněnou disciplínu provozoval v minulosti dokonce závodně.

Přestože má za sebou Vratislav Kulhánek, který zasedá i ve vědecké radě své alma mater - Vysoké školy ekonomické - práci na mnoha vysokých manažerských postech a několikanásobné členství v nejrůznějších předsednictvech a správních radách, opakovaně se hlásí ke své spřízněnosti s „dělným lidem“, když tvrdí, že „bez kolegů na výrobních linkách a u pásů bychom jako země neznamenali nic.“

Kdo je Vratislav Kulhánek
Narodil se v roce 1943 v Plzni. Většinu života prožil v Českých Budějovicích a říká o sobě, že je „kovaný Jihočech“. Absolvoval na pražské VŠE a později též na European Business School v oboru Management. Je držitelem čestných doktorátů Technické univerzity v Ostravě a Technické univerzity v Košicích, působil ve správních radách Karlovy univerzity a Technické univerzity. Je rozvedený, z předchozího manželství má dvě dcery. V současné době žije už sedm let v Praze se svou partnerkou.

Byl v Cibulkových seznamech, agentem StB ale Kulhánek nebyl

V letech 1968-1970 byl členem KSČ a o této životní epizodě tvrdí, že se jí zúčastnil „jako mladý naiva“, který měl přechodnou důvěru ve změnu socialistického systému. Závažnější bylo jeho obvinění ze spolupráce se státní bezpečností – jako agent Luboš se objevil i v Cibulkových seznamech. Kvůli evidenci ve svazcích StB se soudil a v roce 2004 byl na základě svědectví bývalých pracovníků státní bezpečnosti očištěn a jeho jméno bylo z evidence vymazáno.

Na rozdíl od Andreje Babiše je Kulhánek přesvědčen, že stát jako firmu vést nelze. Zatímco k vedení firmy podle něj může patřit autoritářské vystupování a snaha o co největší zisky, na úrovni státu se podle jeho mínění podřízená pozice nevyskytuje a nejvyšším ziskem je maximální spokojenost občanů. Uvedl také, že by nechtěl posilovat prezidentské pravomoci.

Kandidát je též vytrvalým kritikem prezidenta Miloše Zemana, o němž se domnívá, že kazí zahraniční obraz České republiky a sebral prezidentskému úřadu důstojnost. V narážce na některé svévolné manévry Zemana pak tvrdí, že prezident „ztratil ochotu vysvětlovat ostatním své kroky a myšlenkové pochody.“ V souvislosti se současným prezidentem zdůrazňuje též nutnost být vzorem, co se týče kultury vystupování, kam zahrnuje i jednotlivé aspekty etikety jako je stravování, oblékání či suverénní ovládnutí několika světových jazyků.

Kulhánek chce být důstojným prezidentem

Přestože o sobě Vratislav Kulhánek říká, že je jednoznačným zastáncem konzervativních politických postojů, oproti některým ze svých kolegů z pravicového spektra zastává o poznání umírněnější pohled. To se projevuje především v otázce migrace. Kulhánek je přesvědčen, že pro ČR není problém ihned přijmout 5-10 tisíc uprchlíků, které podobně jako další jeho kolegové odlišuje od tzv. migrantů, již podle jeho přesvědčení přijíždějí do Evropy zejména s vidinou snadného života. S odkazem na svou někdejší četbu tvrdí, že islámské náboženství není ve své podstatě agresivní a že je nelze chápat prvoplánově - podle rovnice „co muslim, to terorista“.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Ze stejného důvodu má za to, že v Česku neexistuje prakticky žádné podhoubí pro terorismus. Islamistického útoku se neobává i proto, že publicita případného teroristického útoku v ČR je podle něj pro potenciální teroristy nezajímavá. Přes výše zmíněné postoje by byl Kulhánek jako prezident jednoznačně proti stavbě mešit na území České republiky a rezolutně by odmítal i zahalování žen či vznik „muslimských enkláv“, jak uvedl i v rozhovoru pro pořad Štrunc!. Nově příchozí má podle něj prvořadou povinnost se adaptovat na podmínky hostitelské země.

Regulaci zbraní ano, trest smrti ne

Prezidentský kandidát považuje žalobu Česka na směrnici EU o omezení zbraní za „dětské vymezování“. Upozorňuje, že nikde jinde v Evropě není s regulací problém a že běžný člověk „pro svou obranu nepotřebuje samopal.“ V této souvislosti kritizuje i umělé vytváření atmosféry ohrožení terorismem. Společně s tím považuje Kulhánek ČR jednoznačně za součást EU, byť zdůrazňuje, že je třeba v jejím rámci hájit i individuální pozici českého státu.

Jako prezident by dbal Vratislav Kulhánek i na to, aby se obklopil „lidmi chytřejšími, než je on sám.“ Svou plnou důvěru by vložil i v justici: tvrdí, že pakliže věříme v její nezávislost, není důvod trvat ani na právu udílet prezidentskou milost. Na svých předvolebních stránkách se zamýšlí i nad ožehavým tématem trestu smrti, proti kterému se kandidát důrazně staví s odůvodněním, že válečné konflikty v informační éře vedou k devalvaci lidského života a že by nemělo být v moci druhého člověka odnímat život bližnímu.

Vratislav Kulhánek je rozvedený a má dvě dcery. 

www.kulhaneknahrad.cz


Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek