Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Směrnice a nařízení. Jak v EU vzniká nová legislativa?

Směrnice a nařízení. Jak v EU vzniká nová legislativa?

Rozhodovací procesy v EU působí na první pohled složitě a málokdo se v nich vyzná. Spolu s redakcí INFO.CZ si můžete projít jejich základní body a seznámit se s pojmy, které vám pomohou s orientací v evropské legislativě.

Směrnice EU, nařízení, rozhodnutí a jaký je mezi nimi rozdíl

Nařízení je přímo použitelné a závazné ve všech členských státech. Přirovnat by se dalo k zákonu v národním právu.

Směrnice je právní předpis, který členské státy nebo skupinu členských států zavazuje k dosažení určitého cíle. Státy ji přijímají do svého vnitrostátního práva. Směrnice určuje výsledek, kterého se má dosáhnout: je na členských státech, aby jednotlivě rozhodly, jak to zajistit.

Rozhodnutí může být určeno členským státům, skupině osob, či dokonce jednotlivcům. Pro konkrétně jmenované subjekty je závazné v celém rozsahu.

Doporučení a stanoviska umožňují institucím EU sdělit členským státům a v některých případech jednotlivým občanům svůj názor, nejsou však závazná a neukládají dotyčné osobě nebo subjektu žádné právní povinnosti.

Podrobnější informace o právních předpisech si můžete přečíst zde>>>

Instituce EU aneb kdo rozhoduje

V čele rozhodovacího procesu v EU stojí tři instituce: Evropský parlament, Rada EU a Evropská komise. Zjednodušeně řečeno platí, že Komise navrhuje nové právní akty, které následně přijímá Evropský parlament a Rada EU, tj. členské státy.

Nejčastější způsob přijímání právních předpisů EU je postup spolurozhodování mezi Radou a Evropským parlamentem. Používá se u široké škály oblastí, jako jsou např. práva spotřebitelů, ochrana životního prostředí a doprava. 

První čtení

Návrh Evropské komise putuje do Evropského parlamentu, který ho projedná ve svých výborech. Europoslanci mají možnost předložit své pozměňovací návrhy. Návrhu se poté věnuje celý Evropský parlament, který o něm (a dalších pozměňovacích návrzích hlasuje) na plenárním zasedání.

Návrhem se zabývá také Rada EU, která má za úkol dospět k politické dohodě – k ní může dojít před hlasováním Evropského parlamentu, ale i posléze. V případě, že se schválený postoj Rady liší od pozice Evropského parlamentu, právní předpis postoupí do druhého čtení, aby se vyřešily případné rozdíly.

Zástupci Parlamentu a Rady se setkávají i neformálně a snaží se najít shodu ještě před formálním schválením postojů obou institucí. Pokud se jim to podaří, Rada EU přijme naprosto stejné znění jako Parlament a návrh se stane právním předpisem.

Potřebujete najít konkrétní směrnici nebo nařízení EU? Můžete použít tuto webovou stránku>>>

Druhé čtení

Druhé čtení má podobnou formu jako první čtení, pouze s tím rozdílem, že je mnohem rychlejší, protože postup je časově omezen. Europoslanci posuzují pouze změny, které navrhla Rada, a následně se členské státy zabývají návrhy, se kterými přijde Evropský parlament.

Pokud se obě instituce nemohou stále shodnout, návrh musí posoudit smírčí výbor. Ten se skládá ze stejného počtu zástupců Parlamentu a Rady.

Jakmile se podaří najít dohodu nad konečným zněním a udělají se všechny potřebné překlady, návrh je znovu předložen Evropskému parlamentu a Radě ke schválení (Třetí čtení). V případě, že jej obě instituce schválí, nový právní předpis se zveřejní v Úředním věstníku EU a začne platit – je v něm uveden datum provedení ve členských státech, nebo v případě nařízení datum vstupu v platnost.

Podrobnější popis celého procesu v češtině najdete zde.

Znáte všechny instituce EU? Jejich podrobný seznam naleznete zde>>>

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867