Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

18letý pilot přišel ve formuli o obě nohy. Teď chystá velkolepý návrat za volant

18letý pilot přišel ve formuli o obě nohy. Teď chystá velkolepý návrat za volant

Odhodlání mu nechybí. Osmnáctiletý britský závodník Billy Monger letos v dubnu tragicky havaroval během závodu Formule 4, když vlétl do soupeřova pomalu jedoucího monopostu. Z kokpitu Billyho vyprošťovali desítky minut a vypadalo to s ním zle. Z vážné nehody se zotavil, ale přišel o obě nohy. Být do konce života invalidním důchodcem? To ani náhodou. Mladý Brit chce do tří let absolvovat nejprestižnější vytrvalostní závod 24 hodin Le Mans, kde byl letos v červnu zatím jen v roli hosta.

Paddockem projížděl na vozíku a doprovod mu dělala rodina. Billy nebyl ve tváři zlomeným klučinou, ale naopak rozdával úsměvy a setkával se se slavnými osobnostmi motosportu a fanoušky. Mezi řvoucími motory a spálenými gumami je jako doma. V Le Mans zářil nadšením, jako by se ani nepřihodil tragický incident z 16. dubna, kdy stačil mžik a náraz do pomalu jedoucího vozu ho připravil o nohy. Lékaři mu museli amputovat pravou končetinu od kolene dolů a levou nad kolenem.

Hrůzostrašný moment otřásl nejen motoristickým světem. Za Mongera se modlily největší hvězdy formule 1 jako Lewis Hamilton nebo Sebastian Vettel a rozhodly se mu přispět na účet, který byl zřízený pro financování nákladné rehabilitace. Místo požadovaných 260 000 liber (7,8 mil. Kč) se nakonec vybralo 824 000 liber (skoro 25 milionů korun).

„Jsem nesmírně vděčný za tu obrovskou podporu od všech lidí. Moc děkuji,“ vzkazoval Monger, kterého pár týdnů po osudné nehodě kontaktoval Frederic Sausset. Francouzský podnikatel a závodník před lety přišel o všechny končetiny kvůli zákeřné bakteriální infekci, ale žije dál naplno. Loni dokonce s tímto hendikepem absolvoval závod 24 hodin Le Mans.

„Frederic mi volal, že mě chce zapojit do projektu, který má začlenit postižené lidi do vrcholného motorsportu,“ vyprávěl v La Mans Monger, který pracuje na fyzické kondici, aby se vrátil zpět do formy. „V listopadu budu testovat závodní vůz. Pokud se bude vše vyvíjet správným směrem, budu s ostatními piloty závodit v roce 2020 na 24 hodinách Le Mans,“ prozradil Monger.

Více čtěte zde.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744