Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

4 klíčové odpovědi v kauze zátahu ve Fotbalové asociaci ČR. Souvisí akce policie s demisí vlády?

Rolety jsou dole. Celá budova Fotbalové asociace vypadá jako velké hnízdo, do kterého se nedá dostat. Začerněné dveře na čidlo se ani nepohnou. Uvnitř je zrovna komando policistů a hrabe se v dokumentech kolem dotací. Miroslav Pelta, šéf českého fotbalu, má problém. Leží před ním možné obvinění z ovlivnění a zneužití dotačních programů, které začíná u Ministerstva školství. Podívejte se na odpovědi na klíčové otázky, které se vážou ke kauze, která ve středu rozvířila nejen sportovní vody v Česku.

Proč byl do vyšetřování vtažen Pelta?
Byť to v průběhu prvního dne celé kauzy chvílemi vypadalo, že je téměř jedinou hlavní postavou „příběhu“, nemusí to tak být. Konsekvence mohou být s ohledem na současnou politickou krizi daleko širší. Podle jedné verze, s níž přišel server Seznam Zprávy, se razie týkala rekonstrukcí stadionu Přátelství, kvůli níž si v roce 2014 směnily FAČR, ČUS a pražský magistrát pozemky a stavby na Strahově. A včera na všech místech proběhl policejní zásah.

Druhá verze, kterou potvrdil Peltův advokát Bronislav Šerák a k níž se postupně přikláněly i další zdroje ze zákulisí celé kauzy, mluví o možných protiprávních manipulacích při přerozdělování státních dotací pro sport na rok 2017. Konkrétně pak u 22 fotbalových klubů, přičemž ve dvou případech by mělo jít o týmy z profesionálních soutěží, ve zbytku o kluby z nižších lig. Je fakt, že zdaleka nejvyšší podpora schválená ministerstvem školství tu proudí právě do fotbalu, který na druhou stranu disponuje s největší členskou základnou.

Celková částka z neinvestičních dotací (na činnost svazu, talentovanou mládež a reprezentaci) vzrostla z 291 milionů korun před dvěma lety na letošních 562 milionů. To řadě lidí přijde dost, ale to ještě nic neznamená. Účinný Peltův lobbing důvodem ke stíhání může být stěží, nezákonné machinace s dotačními prostředky už by bylo něco jiného. Došlo však k nim? To je v šetření.


Ovlivní vyšetřování Peltovu kandidaturu na předsedu FAČR (volby jsou v červnu)?
To se teprve uvidí. Záleží na tom, jak moc ho kauza zasáhne. Ukazuje se, že Peltův právník Bronislav Šerák v první den celého případu spíše mlžil a věci zlehčoval ve prospěch svého klienta. Především tvrzením, že Pelta nepatří mezi obviněné a jen podával policii vysvětlení a nechával nahlížet do dokumentů. Nicméně podle informací, které jako první přinesl web týdeníku Respektu, tomu tak není. Pelta patří mezi tři obviněné fyzické osoby. Ani to však pro něj ještě nutně nemusí znamenat vzhledem k fotbalovým volbám zásadní újmu.

Leccos naznačuje i rychlé prohlášení FAČR o tom, že asociace „bude nadále dodržovat zákony ČR a ctít presumpci neviny do vyřešení této kauzy“. Na druhou stranu – pokud by se celý případ pro Peltu nevyvíjel dobře a například byl nucen strávit nějaký čas ve vazbě, může to jeho pozici zásadně oslabit. Do fotbalových voleb totiž už nezbývá ani měsíc a uzávěrka jmen kandidátů byla stanovena na 12. května. O všem tedy rozhodnou nejbližší dny. První, kdo na celou kauzu okamžitě zareagoval ve smyslu "s Peltou už příliš nepočítejme", byl slávistický boss Jaroslav Tvrdík. Ten na Twitteru psal o hluboké krizi českého fotbalu a rovnou i navrhl, kdo by mohl FAČR vyvést ze současné krize. Jeho tip je Jiří Šimáně.


Dotklo se vyšetřování i Romana Berbra?
Ne. Vlivný fotbalový politik má pověst zlého šíbra, který manipuluje s fotbalovým zákulisím, jenže včerejší razie ve strahovském sídle se ho netýkala. Kauza je navíc pro Berbra „win-win“ situací. Buď půjde (jako dosud) do červnových voleb po boku Miroslava Pelty a zajistí si znovuzvolení na místopředsednickém postu, anebo – v případě, že by Pelta odmítl z jakéhokoliv důvodu nadále zastávat předsednickou funkci – by jeho vliv nejspíš ještě vzrostl. Musel by totiž najít jiného koně, kterého by vítězně provedl volební valnou hromadou.

Týká se vyšetřování politické situace a demise vlády?
Pravděpodobně ano. Je náhoda, že razie ve fotbalovém sídle, na magistrátu a ministerstvu školství proběhla den po oznámení demise vlády? A že byl zadržen i vlivný advokát Miroslav Jansta z ČSSD, který měl po Sobotkově vystoupení sehrát na politické scéně důležitou roli? Některé hlasy ze zákulisí mluví o tom, že právě Peltův spojenec Jansta je hlavní postavou, kterou má tato kauza oslabit. To, že vše může mít politický podtext, nakonec naznačil i sám ministr financí Andrej Babiš po návštěvě u prezidenta Zemana. „Neznám detaily, ale napadlo mě, jestli to nemá nějakou souvislost. A ještě je zadržen blízký přítel pana premiéra Sobotky (Karel Březina). Je to zvláštní,“ přisadil si.

Další informace o policejním vyšetřování ve Fotbalové asociaci ČR najdete na webu iSport.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744