Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

A teď jdu na pivo, smála se bronzová Erbanová po závodě

A teď jdu na pivo, smála se bronzová Erbanová po závodě

Rychlobruslařka Karolína Erbanová si bronzovou medaili, kterou dnes vybojovala na olympijských hrách v Pchjongčchangu, slavnostně převezme až v úterý. Na dnešek už si však naplánovala první oslavu.

"Dám si pivo. Mám žízeň, že ani nemůžu mluvit," smála se Erbanová, která se chystala do Českého domu naproti olympijské vesnici. Doprovod jí dělal nizozemský trenér Dennis van der Gun, pod jehož vedením se připravuje.

"Těší se na to už týden. Hned zpozoroval, že máme dům naproti vesnici, protože ten jejich Heineken je někde, nevím kde. Ptal se, jestli může být můj +1. Tak asi bude," uvedla.

Na životosprávu už nyní takový pozor dávat nemusí, rozhodla se totiž nestartovat na sprinterském mistrovství světa na začátku března. "Jsem pivař a vinař, jak kdy. I když teď víc vinař, protože jsem v Holandsku. Ale jako český pivo, na něm jsem vyrostla," poznamenala pětadvacetiletá rychlobruslařka, která v Nizozemsku žije již čtyři roky.

Velkou radost jí před oslavou udělala i přítomnost snowboardistky Evy Samkové na stadionu. Obě totiž pocházejí z Vrchlabí a chodily spolu do školy. "Nevěděla jsem o tom, že přijde. To je neuvěřitelný, že máme obě bronz," uvedla Erbanová, která se s kamarádkou objímala na okraji hlediště.

Češi doposud získali v Pchjongčchangu šest medailí, o čtyři se postarali rodáci z krkonošského městečka. Narodili se zde i biatlonisté Michal Krčmář a Veronika Vítková. "Bude strašná kalba ve Vrchlabí," předpovídala Erbanová, jejíž výkony rodinní příslušníci sledovali jen na dálku. "Sedí doma. Doufám, že ještě sedí, protože máma... To si vůbec nedokážu představit," uvedla. Se všemi se však zkoušela okamžitě telefonicky spojit.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1