Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

AC Milán táhne mladík z dorostu. Posily za 2 miliardy leští lavičku

AC Milán táhne mladík z dorostu. Posily za 2 miliardy leští lavičku

Když se řekne AC Milán a střelec, automaticky vyskočí jména jako Andrej Ševčenko, Filippo Inzaghi či Marco van Basten. Od nové sezony však milánští fanoušci uctívají nového šutera. André Silva z Porta? Kdepak, to jste na omylu. Trenér Vincenzo Montella sází na 19letého Patricka Cutroneho, který v minulém ročníku hrál pouze za juniorský tým.

Nakoupili ofenzivní arzenál za 2,2 miliardy. AC Milán přes léto začal budovat super tým. Z Porta dorazil portugalský střelec André Silva. Z Leverkusenu turecký mistr na přímé kopy Hakan Calhanoglu, z Atalanty Franck Kessié či z Lazia Lucas Biglia. Aby toho nebylo málo, půjčili si „rossoneri“ ještě ze Sunderlandu Fabia Boriniho.Výsledek? Góly dává teprve devatenáctiletý Patrick Cutrone. Že jeho jméno neznáte? Nedivte se. Překvapením je i pro mnohé italské fanoušky. V minulé sezoně se urostlý útočník rval pouze za Primaveru. V jejím dresu nastřílel 19 branek a byl druhým nejlepším střelcem.

To si samozřejmě hlavní trenér A týmu nenechal ujít a mladíka povolal na konci sezony k dospělým.  Cutrone stihl pouze šest minut s Boloňou. Svoji show však rozjel během letní přípravy a ta pokračuje doteď. Nastartoval se gólem proti Luganu, dvě trefy zaznamenal proti Bayernu Mnichov a formu si udržel i do předkola Evropské ligy, kde rozvlnil síť v odvetě s rumunskou Craiovou.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1