Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Alkohol, prášky i kokain. Musel jsem změnit život, abych neumřel, přiznal bývalý hráč NHL

Alkohol, prášky i kokain. Musel jsem změnit život, abych neumřel, přiznal bývalý hráč NHL

Do NHL vlétl útočník Devin Setoguchi jako uragán. Pak ale začala jeho kariéra skomírat. A on to neunesl. Alkohol, deprese, závislost na kokainu a lécích. „Pil jsem whisky od rána do večera. Až jsem začal kašlat krev, uvědomil jsem si, že můžu umřít, a šel jsem se léčit,“ řekl v rozhovoru pro deník Sport 30letý forvard, který aktuálně působí v dresu německého Mannheimu. Včera za něj nastoupil v Lize mistrů proti Třinci.

San Jose si Devina Setoguchiho vzalo na draftu v roce 2005 jako celkově osmého. Skvěle se mu povedla premiérová kompletní sezona (31 gólů+34 asistencí). Pak ale následovaly bodově bídnější ročníky. Přišly výměny, sešup na farmu a velké osobní trable. Forvard s japonskými kořeny se však ze svých závislostí dokázal dostat. „Teď už jsem dva a půl roku bez kapky alkoholu,“ směje se.Ještě před pár lety jste měl velké problémy s alkoholem, drogami, nadváhou a nadměrným užíváním prášků na spaní. Jak těžké bylo dostat se z toho?

„Kupodivu to zase tak těžké nebylo. NHL má skvělý léčebný program. Byla to 40 dnů dlouhá terapie. Byl jsem si vědom, že musím svůj život změnit, jinak bych umřel.“

Byl jste jedním z mála, kdo se o svých potížích rozhodl otevřeně mluvit. Proč?

„Protože v NHL je to mnohem hlubší problém. Hráči se ale bojí své problémy přiznat. Bojí se, myslí si, že jsou looseři. Proto jsem se rozhodl o tom promluvit. Mnoha lidem to může pomoct. Když člověk potřebuje pomoc, měl by si to přiznat a nemít strach o ni požádat.“

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1