Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ambiciózní továrna na fotbal. Hrozí Číně ostrý konflikt s mezinárodní fotbalovou federací?

Komunistická Čína se už dlouho snaží přiblížit Západu a jeho způsobu života. Naopak relativně nedávno se rozhodli tamní představitelé za tímto účelem využít také světového sportu číslo jedna – fotbalu. Otázkou ovšem je, jak bude na rostoucí vliv rudé velmoci reagovat FIFA.

Pokud se Čína od Západu něco velice rychle naučila, pak to, jakou sílu mají peníze. Ty lidové republice rozhodně nechybějí a v půtkách o moc ve fotbale jich neváhá využít.

Stále více čínských investorů tak vlastní nejen fotbalový klub ve své rodné zemi, ale také nějaký v Evropě, kterého se jeho původní majitel za tučný balík zbavil. Co se může i vzhledem ke geografické vzdálenosti zdát jako nepodstatný detail, může znamenat první krůčky k nebezpečnému střetu zájmů.

Čínský fotbal se snaží přitáhnout více fanoušků a jedna z cest, jak toho chce dosáhnout, je přivést do tamní superligy slavná jména z těch nejlepších světových klubů. Argentinský útočník Carlos Tévez neváhal a zamířil do Šanghaje, když mu klub nabídl plat, který jej řadí celosvětově na první místo.

Následně ale Číňané narazili. Modla Realu Madrid a podle obou nejvýznamnějších anket loňský nejlepší hráč světa, Portugalec Cristiano Ronaldo, astronomické nabídce jednoho ze superligových klubů odolal a vzkázal, že peníze nejsou všechno. Rovněž další slavná jména si postavila hlavu a Peking tak byl nucen zvolit novou strategii.

To je moment, kdy se do popředí zájmu opět dostává současné vlastnictví čínského a evropského fotbalového klubu. Společnost Suning, která vlastní v Číně síť obchodů s elektrotechnikou, je majitelem fotbalového klubu Ťiang-su Suning a současně jí patří 70 % legendárního Interu Milán.

V posledních dnech vzbudil pozornost přestup australského obránce Trenta Sainsburyho z Ťiang-su na hostování právě do milánského velkoklubu. Na obou stranách transakce je stejný vlastník. Je tedy otázkou, kdy může být hráč Interu vyslaný opačným směrem.

Rozvoj čínské superligy v minulosti opakovaně narážel na skutečnost, že se nejedná ve světovém měřítku o kvalitní soutěž. Tomu odpovídá i hodnota tamních klubů. Až donedávna, kdy jeden z nich zaznamenal raketový vzestup ceny.

Jedná se o tým z hlavního města, Peking Guoan, který se do fotbalové historie zapsal snad jedině svým jediným titulem v čínské nejvyšší soutěži. Jeho hodnota byla ještě donedávna velice nízká.

Když se ale do věci vložili čínští investoři, věci se změnily a Guoan se v současnosti může pochlubit stejnou hodnotou, jakou má tradiční velkoklub AC Milán. V neprůhledné odkupové transakci za něj současný majitel zaplatil 800 milionů dolarů.

Právě to je dalším výstražným znamením. Umělé navyšování hodnoty čínské soutěže, i prostřednictvím cen jednotlivých klubů, z ní může na světovém jevišti udělat silného hráče, který bude chtít mít určující vliv i v mezinárodní fotbalové federaci.

FIFA v poslední době čelila mnohým skandálům, které ji připravily o sponzory. O volná místa se pohotově přihlásila například čínská společnost Wanda. Zůstává otázkou, jak se FIFA do budoucna zachová a zda se nechá zlákat penězi, které jí momentálně scházejí. Možná ale čínská bublina dříve praskne.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744