Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Anglie postoupila do čtvrtfinále. Trénování penalt se vyplatilo, pochvaluje si trenér

Anglie postoupila do čtvrtfinále. Trénování penalt se vyplatilo, pochvaluje si trenér

Fotbalisté Anglie na mistrovství světa poprvé zvládli svou neoblíbenou disciplínu penaltový rozstřel a přes Kolumbii postoupili do čtvrtfinále. Podle trenéra Garetha Southgatea i jeho hráčů se Albionu vyplatilo usilovné studium a trénovaní pokutových kopů.

Angličané v rozstřelech vypadli na světových šampionátech v letech 1990, 1998 i 2006, ale v úterý v Moskvě černou sérii utnuli. Z pěti exekutorů neuspěl pouze Jordan Henderson, zatímco na druhé straně Mateus Uribe trefil břevno a dalšího Kolumbijce Carlose Baccu vychytal v poslední sérii brankář Jordan Pickford.

„Rozstřely jsou těžké. Dlouho a usilovně jsme řešili, jak v nich uspět. Studovali jsme techniku, chování týmu i roli brankáře. Hráči zůstali klidní a uspěli. Je to pro nás výjimečný moment,“ řekl Southgate po zápase, který v normální hrací době i po prodloužení skončil 1:1.

Penaltový dril ocenili i angličtí hráči. „Penalty jsme cvičili po dlouhých trénincích, kdy jsme už byli všichni unavení, ale já všem klukům věřil,“ uvedl Kieran Trippier. „Neúnavně jsme na nich pracovali. Kouč nám opakoval, že to není jenom o štěstí, ale o umění zvládnout tlak. Trenérský tým studoval penalty týdny a vyplatilo se to,“ doplnil další obránce Harry Maguire.

Anglický kapitán Harry Kane proti Kolumbii proměnil dokonce dva pokutové kopy. Před rozstřelem uspěl i v 57. minutě, kdy potrestal faul Carlose Sáncheze. „Penalty pro nás byly po léta strašné a samozřejmě jsme na to mysleli. Mám radost, že jsme se zvedli v pravou chvíli. Jsem na všechny hrdý,“ prohlásil kanonýr Tottenhamu a s šesti góly nejlepší střelec ruského turnaje.

Southgate ocenil, že jeho svěřence nepoložila vyrovnávací branka Yerryho Miny z třetí minuty nastavení. „Ukázali jsme odolnost, když jsme se vrátili po obrovském zklamání. Všichni si zaslouží velkou poklonu,“ konstatoval sedmačtyřicetiletý kouč.

„Máme mladý tým, ale v zápase s Kolumbií jsme se hodně naučili a myslím, že i vyrostli. Jsme ve skvělé pozici a může to být ten okamžik, který nás na turnaji posune daleko,“ přidal Kane.

Angličané postoupili do čtvrtfinále MS poprvé od roku 2006 a v sobotu vyzvou Švédsko, které porazili jen ve dvou z posledních 15 utkání. „Čtvrtfinále je skvělé a zasloužili jsme si ho, ale ještě nechceme jet domů. Švédsko je další tým, proti němuž nemáme dobrou bilanci a dlouho jsme ho podceňovali,“ upozornil Southgate.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744