Anglie vydřela výhru nad Tuniskem, oba góly Albionu vstřelil kapitán Kane

Fotbalisté Anglie ve svém úvodním vystoupení na mistrovství světa v Rusku vydřeli výhru 2:1 nad Tuniskem. Oba góly Albionu dal kapitán Harry Kane, který nejprve v 11. minutě otevřel skóre a v první minutě nastavení rozhodl. Na průběžných 1:1 ve 35. minutě srovnal z penalty Fardžaní Sasí.

Skupinu G vede před Anglií o skóre Belgie, která v dalším utkání změří síly s Tuniskem. Výběr Albionu čeká příště Panama. Do další fáze turnaje postoupí z každé skupiny dva nejlepší celky.

Anglie, která čeká na světové zlato od roku 1966, vyhrála úvodní utkání na MS poprvé po 12 letech a navázala na vítězství z posledního vzájemného duelu s Tuniskem ze šampionátu 1998. Africký celek naopak protáhl čekání na výhru na mistrovství světa na 12 utkání.

Angličané celý první poločas dominovali, jenže zahazovali jednu šanci za druhou. Ve třetí minutě se dostal k odraženému míči ve vápně Lingard a Tunisany zachránil od inkasovaného gólu brankář Hasan. O minutu později netrefil stejný hráč prázdnou branku, akci však předcházel těsný ofsajd.

Výběr Albionu pokračoval v náporu a v 11. minutě otevřel skóre. Stonesovu hlavičku po rohu ještě vytáhl brankář Hasan, ale z dorážky už doklepl míč do sítě Kane. Anglický kapitán se při své patnácté střele na velké akci dočkal premiérové trefy.

Tuniský gólman se při zákroku zranil a po 16 minutách musel přepustit místo Bin Mustafáovi. Favorit dál kraloval, ale smolař Lingard ve 24. minutě neproměnil další jasnou šanci, protože po centru špatně trefil míč.

Tunisané působili neškodně, než je ve 33. minutě zkratem pustil do hry Walker, který při centru zbytečně trefil loktem protihráče a kolumbijský rozhodčí nařídil penaltu. Sasí srovnal a dal první gól afrického celku na turnaji, i když brankář Pickford odhadl směr střely. Ve 14. utkání na MS v Rusku sudí odpískali už osmý pokutový kop.

Na druhé straně Tunisané odvrátili balon z brankové čáry a těsně předtím rozhodčí přehlédl zápasnické stažení Kanea ve vápně. Do pauzy ještě zahodil další dvě gólovky Lingard - nejprve špatně trefil míč a pak mu radost zkazila tyč. Angličané vyslali za první poločas šest střel mezi tyče, což je nejvíce od semifinále 1966, přesto jim to k vedení nestačilo.

Po přestávce se nepískala penalta ani po dalším stažení Kanea. Angličané v druhé půli ještě více drželi míč, ale k šancím už se tolik nedostávali. Favorita spasil až v první minutě nastavení podobně jako v úvodu po rohu Kane. Po Maguirově prodloužení v mírném záklonu uklidil kapitán Albionu balon do sítě a vylepšil svou bilanci na deset branek za posledních osm reprezentačních utkání.

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.