Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ani se neomluvil, zlobil se Kolář na hrubě faulujícího Kovalčuka

Ani se neomluvil, zlobil se Kolář na hrubě faulujícího Kovalčuka

Hokejový útočník Ilja Kovalčuk zpečetil třetím gólem postup Ruska do finále olympijského turnaje v Pchjongčchangu na úkor českého týmu, zápas přitom nemusel vůbec dohrát. Ve 29. minutě totiž kolenem fauloval obránce Jana Koláře a Češi se dožadovali pětiminutového trestu pro ruskou hvězdu. Rozhodčí Brett Iverson z Kanady a Mark Lemelin však Kovalčukovi udělili jen dvouminutový trest.

„Nějaká pravidla jsou a ty musí rozhodčí respektovat. Dle našeho názoru to byl faul (na trest) do konce utkání a Kovalčuk dostal jen dvojku. Bohužel,“ řekl trenér Josef Jandač. Rozhodčí názor nezměnili ani po protestech kapitána Martina Erata. "Viděli to takhle a řekli, že je to na dvě minuty. S tím už bohužel nemůžeme nic dělat," pokrčil rameny Erat.

Kolář se na hvězdu Petrohradu hodně zlobil. Kovalčuka před střetem vůbec neviděl. „Až na poslední chvíli. Snažil jsem se uhnout a trefil mě na koleno. Je pak na rozhodčím, jak to posoudí. Mohl mu dát vyšší trest, zápas pak mohl být jinačí. Ale nedal a my se nemůžeme vymlouvat. Přesilovku jsme měli, šance taktéž, ale neproměnili jsme je, proto jsme prohráli,“ řekl bek Chabarovsku.

Po faulu se těžko sbíral z ledu a na střídačku se dostal jen s pomocí lékaře a spoluhráčů. Nechtěl spekulovat, jestli byl Kovalčukův zákrok úmyslný. „Nevím, jestli to byla náhoda, nebo úmysl. Mám spoustu zákroků, kdy chci někoho dohrát a on se na poslední chvíli uhne. A člověk už pak tělo nezastaví,“ uvedl Kolář.

Ruský útočník úmysl popřel. „Chtěl jsem ho dohrát a on na poslední chvíli uhnul. Trefil jsem ho do nohy. Díky bohu, že nedošlo ke zranění a dostal jsem jen dvě minuty,“ uvedl Kovalčuk a přiznal, že se obával, že dostane vyšší trest.

Není však vyloučeno, že jeho faul bude ještě jednou řešit direktoriát turnaje a Kovalčuk by mohl přijít o finále. „Věřím, že se nic takového nestane. Čech pokračoval v zápase. Myslím, že je všechno v pořádku. Opakuji ale, že v tom žádný úmysl nebyl,“ řekl Kovalčuk.

Oba aktéři sporné situace se ještě na ledě dostali do slovního konfliktu. „Nadával jsem mu, že se ani neomluví. On sám věděl, jak mě trefil. Omluvit se nic nestojí, nebolí to. Mohl přijet a říct pár slov,“ uvedl Kolář a přiznal, že použil i drsnější výrazy. „Já mu to řekl hrubě, on byl taky hrubý. Víc bych se o tom nebavil,“ dodal.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1