„Až do odvolání." Olympijský výbor prodloužil opatření vůči Rusku

ČTK

07. 12. 2016 • 20:36

Regulace původně platily do konce roku, Olympijský výbor je prodloužil až do odvolání. Balíček opatření je reakcí na dopingový skandál ruského sportu. 

V létě se většina opatření týkala srpnových olympijských her v Riu de Janeiro, kam nesměli představitelé ruského ministerstva sportu stejně jako další osoby, jejichž jména se ve zprávě vyšetřovací komise objevila. 

Olympijský výbor také už v létě nařídil přezkoumat vzorky všech ruských sportovců ze zimní olympiády v Soči 2014, zemi pak neměla být přidělována pořadatelství sportovních akcí. O konkrétních sankcích vůči sportovcům rozhodovaly samotné federace, k plošnému zákazu startu ruských olympioniků v Riu nedošlo.

Vedení Mezinárodního olmypijského výboru dnes zopakovalo, že nebude organizovat a nedá ani patronát žádné sportovní akci či konferenci konané v Rusku. A upozornilo jednotlivé federace, aby pozastavily přípravy vrcholných akcí na ruském území a hledaly nové organizátory. Letos například bylo přiděleno MS v biatlonu pro rok 2021 ruské Ťjumeni v souboji s Novým Městem na Moravě. 

Na dopingovém skandálu Ruska nyní pracují dvě komise výboru. Jedna vyšetřuje obvinění o organizovaném dopingu na ZOH v Soči a druhá se snaží zjistit, zda a jakým způsobem bylo se vzorky ruských sportovců na těchto hrách manipulováno.

SDÍLET