Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Baníkovci o Rajtoralovi: Veselý kluk... Ale při depresích bylo všechno jinak

Baníkovci o Rajtoralovi: Veselý kluk... Ale při depresích bylo všechno jinak

Tahle rána jen tak nepřebolí. Z tragického úmrtí Františka Rajtorala, který v neděli spáchal v Turecku sebevraždu, se vzpamatovávají i jeho bývalí spoluhráči z Baníku Ostrava. Právě tam na sebe mezi lety 2005 až 2009 výrazně upozornil na prvoligové scéně, než zamířil na své nejslavnější angažmá v Plzni. Rajtorala popisují jako veselého parťáka, jehož život ale výrazně ovlivňovaly deprese.

Adam Varadi, útočník

„Byli jsme si od jeho příchodu do Baníku hodně blízcí. Nejen my dva, ale i naše rodiny. Trávili jsme spolu hodně času, na soustředěních jsme spolu bývali na pokoji. Od začátku jsme si perfektně rozuměli. Byl to veselý kluk. Když pak ale přišlo to období, kdy se uzavřel do sebe, bylo najednou všechno jinak. Nechodil ani na tréninky, jenom do posilovny. Snažili jsme se mu pomoct, ale nešlo to. Prostě se zavřel doma a nekomunikoval. Nevím, jak na tom byl v Turecku, mám obavu, jestli to na něj prostě nebyla příliš velká samota. Je to hrozná tragédie. Hrozná… Ani se mi o tom nechce víc mluvit…“

Petr Vašek, brankář

„Byl to kluk pro každou srandu. Upřímný, hned všemi oblíbený. Dokud ho nepřepadly ty deprese. Nikdo jsme nevěděli, jak mu pomoct. Jak ho dostat zpět mezi nás a udělat z něj zase toho veselého kluka. Trvalo to třeba nějaké tři čtyři měsíce, kdy nekomunikoval. A pak najednou přišel a řekl, trenére, chci zase hrát, mám obrovskou chuť do fotbalu. Chci pomoct a udělat pro to všechno. Deprese pominuly a byl to zase ten veselý kluk, jak jsme ho znali předtím. Můj názor je ale ten, že to Turecko mu asi moc nepomohlo. Jestli tam byl sám a jestli se mu tam ty deprese vrátily… Ani nechci domýšlet. Je to hrozně smutné.“

Celý článek si přečtěte na webu iSport.cz.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744