Barcelona na rozcestí: Katalánská krize drtivě rezonuje i na Nou Camp | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Barcelona na rozcestí: Katalánská krize drtivě rezonuje i na Nou Camp

Barcelona na rozcestí: Katalánská krize drtivě rezonuje i na Nou Camp

Je jedním z bytostných symbolů Katalánska. Její hráči jsou uctívanější než politici, stadion Nou Camp se sto tisíci místy je pravidelně vyprodaný a klubové výsledky jsou zdrojem regionální pýchy. FC Barcelona, klub Messiho, Iniesty či Piquého, katalánský, španělský i evropský fenomén. Ovšem politika si nevybírá a FC Barcelona se ocitá na rozcestí - zda zůstane v nejvyšší španělské soutěži Primera División, nebo zda bezvýhradně podpořit katalánské separatisty a místní identitu a sestoupit do lokální katalánské ligy či dokonce hrát ligu v jiné evropské zemi. 

Žádný jiný sportovní klub nebyl emocionálně zasáhnutý politickou krizí tak, jako v posledních týdnech FC Barcelona. Zde totiž nejde jenom o fotbalový klub. Barça je víc, než fotbal. Je to sociální, kulturní a politický fenomén. Je to jedna velká rodina rodina. „El Barça és més que un club,“ Barça je víc, než klub, zní motto Katalánců. 

Jenomže stejně pevnými kořeny, jakými je FC Barcelona zakořeněna v Katalánsku, je i pevnou součásti nejvyšší španělské ligy – Primera División. Právě polarizace mezi příslušností k oběma územním - sounáležitostí s katalánskou otázkou a učastí v španělské soutěži, nyní dovedla fotbalový klub na křižovatku, informuje deník Politico.

Kdo by si to představil! První španělská liga bez El Clásica, fanoušky očekávaného derby mezi Barcelonou a Madridem. A přece...

Ve prospěch nedávného katalánského referenda se silně vyjádřilo mnoho osobností, které jsou svázané s katalánským klubem. Třeba Pep Guardiola, hráč, trenér a strůjce nejlepšího roku v klubové historii, který Barcelonu v roce 2009 dovedl k zisku vyhrát šesti velkých pohárů. Nebo hvězdný obránce klubu a manžel zpěvačky Shakiry Gerard Piqué, na něhož ve chvíli, kdy trénuje či nastoupí za španělský národní tým, fanoušci bučí a pískají.

Celý klub se navíc na protest proti policejnímu násilí, které katalánské referendum doprovázelo, zapojil do generální stávky, chtěl zrušit, respektive odložit, jeden z ligových zápasů, byť to mu nakonec u vedení soutěže neprošlo.

Jsou tak možné obavy, že by slavná FC Barcelona sestoupila do nižší, katalánské fotbalové soutěže? Zatím tyto úvahy na stole nejsou. Podle analytiků serveru Politico by to mělo na klub silně negativní efekt. Navzdory katalánské identitě je totiž Barcelona hlasité globální jméno. Značka, která podstatnou část peněz ze sponzoringu a marketingu získává skrze svou rivalitu s konkurenčním Realem Madrid.

I popularita hráčů, jako je Lionel Messi či Andrés Iniesta, kteří inkasují astronomické honoráře od klubu a sponzorů, činí nepravděpodobné, že by klub ztratil své místo v nejvyšší španělské lize. A sama Barcelona k tomu, aby ligu opustila a sestoupila do nižší soutěže, velkou motivaci nemá. Takový krok by podle všeho znamenal odchod největších hvězd klubu, což by FC Barcelonu mohlo zničit.

„Všem našim přívržencům bych chtěl říct, že chceme stále hrát v nejvyšší lize a nyní je naše účast v ní zaručena,“ potvrdil nedávno prezident klubu Josep Maria Bartomeu. Dává to smysl. Národní identita může být sebesilnější, ale hrát fotbal na nejvyšší úrovni bez přízně marketingu a sponzorů se v dnešní době zkrátka nedá. 

Na stole je také varianta, že by fotbalisté Barcelony v budoucnu mohli hrát anglickou, francouzskou či italskou ligu. Takovou možnost ještě před referendem zmínil katalánský ministr sportu Gerard Figueras. „Je to stejný případ, jako když kluby z Andorry hrají ve španělských fotbalových a basketbalových soutěžích. Monako zase hraje ve Francii a velšské kluby jsou v Anglii. Takže UEFA nemá nic proti tomu, když kluby hrají v lize jiné země,“ nechal se slyšet katalánský ministr sportu.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.