Běhej jako Zátopek. Legendární atlet by dnes oslavil 95 let, takto dosáhl nesmrtelnosti | info.cz

Články odjinud

Běhej jako Zátopek. Legendární atlet by dnes oslavil 95 let, takto dosáhl nesmrtelnosti

Legendární český atlet Emil Zátopek by dnes oslavil pětadevadesáté narozeniny. Čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu inspiruje běžce po celém světě i sedmnáct let po své smrti. Vedle nezdolné vůle a houževnatosti se dodnes mluví i o jeho tréninkových metodách. Chcete běhat jako Zátopek? Níže se dozvíte, jak běžeckou ikonu napodobit.  

V dnešní době se špičkoví běžci neobejdou bez realizačního týmu, který jim pomáhá dosahovat na nejvyšší mety. Emil Zátopek proslul tím, že si tréninkový plán a vše okolo vytvářel sám. Jeho tréninková filozofie spočívala na intervalových bězích, které postupně prodlužoval a přidával na objemu.

Emil Zátopek na OH v Helsinkách 1952 autor: Youtube.com

V počátcích běhal krátké, většinou stometrové úseky. S přibývající fyzickou kondicí úseky prodlužoval, až se ustálily na čtyřech stech metrech. Jeho proslulé tréninkové schéma je následující: 5x200-40x400-5x200. Každý interval běhal Zátopek co nejrychleji, krátkým dvouset metrovým meziklusem si odpočinul a v dalším intervalu opět zabral naplno. Celý proces během tréninku zopakoval klidně i čtyřicetkrát. V různých etapách sezony Zátopek tréninkový plán měnil, před závody zvolnil a běhal třeba jen obden.

Emil Zátopek na OH v Londýně 1948 autor: Youtube.com

Zátopek trénoval za každého počasí. Proslulé jsou historky, jak zkoušel běhat s manželkou na zádech, nebo že občas trénoval v těžkých vojenských kanadách.

Neortodoxní tréninkový styl kombinovaný s železnou vůlí přinesl Zátopkovi ohromné úspěchy, před kterými se dodnes klaní celý svět. Vrchol jeho kariéry přišel na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952, kde vyhrál závod na 10 000 m, o čtyři dny později přidal zlato na poloviční trati a neuvěřitelný týden korunoval vítězstvím v maratonu, který tehdy běžel poprvé v životě. Dodnes jeho výkon nedokázal nikdo zopakovat. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie