Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Běhej jako Zátopek. Legendární atlet by dnes oslavil 95 let, takto dosáhl nesmrtelnosti

Běhej jako Zátopek. Legendární atlet by dnes oslavil 95 let, takto dosáhl nesmrtelnosti

Legendární český atlet Emil Zátopek by dnes oslavil pětadevadesáté narozeniny. Čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu inspiruje běžce po celém světě i sedmnáct let po své smrti. Vedle nezdolné vůle a houževnatosti se dodnes mluví i o jeho tréninkových metodách. Chcete běhat jako Zátopek? Níže se dozvíte, jak běžeckou ikonu napodobit.  

V dnešní době se špičkoví běžci neobejdou bez realizačního týmu, který jim pomáhá dosahovat na nejvyšší mety. Emil Zátopek proslul tím, že si tréninkový plán a vše okolo vytvářel sám. Jeho tréninková filozofie spočívala na intervalových bězích, které postupně prodlužoval a přidával na objemu.

720p 480p 360p 240p
Emil Zátopek na OH v Helsinkách 1952

V počátcích běhal krátké, většinou stometrové úseky. S přibývající fyzickou kondicí úseky prodlužoval, až se ustálily na čtyřech stech metrech. Jeho proslulé tréninkové schéma je následující: 5x200-40x400-5x200. Každý interval běhal Zátopek co nejrychleji, krátkým dvouset metrovým meziklusem si odpočinul a v dalším intervalu opět zabral naplno. Celý proces během tréninku zopakoval klidně i čtyřicetkrát. V různých etapách sezony Zátopek tréninkový plán měnil, před závody zvolnil a běhal třeba jen obden.

720p 480p 360p 240p
Emil Zátopek na OH v Londýně 1948

Zátopek trénoval za každého počasí. Proslulé jsou historky, jak zkoušel běhat s manželkou na zádech, nebo že občas trénoval v těžkých vojenských kanadách.

Neortodoxní tréninkový styl kombinovaný s železnou vůlí přinesl Zátopkovi ohromné úspěchy, před kterými se dodnes klaní celý svět. Vrchol jeho kariéry přišel na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952, kde vyhrál závod na 10 000 m, o čtyři dny později přidal zlato na poloviční trati a neuvěřitelný týden korunoval vítězstvím v maratonu, který tehdy běžel poprvé v životě. Dodnes jeho výkon nedokázal nikdo zopakovat. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744