Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Biatlonisté zaváleli. Bezchybný Moravec bere stříbro, v elitní desítce je i Krčmář a Šlesingr

Biatlonisté zaváleli. Bezchybný Moravec bere stříbro, v elitní desítce je i Krčmář a Šlesingr

Českým biatlonistům se nadmíru vydařil vytrvalostní závod Světového poháru v Ruhpoldingu. Díky přesné střelbě skončil Ondřej Moravec druhý a měsíc před olympijskými hrami vybojoval první medailové umístění v sezoně pro český mužský tým. Do elitní desítky se vešli i Michal Krčmář a Michal Šlesingr.

Rovněž bezchybně střílející Krčmář si pátým místem vylepšil maximum této zimy. Šlesingr při návratu po problémech s kolenem obsadil s jednou chybou osmé místo. Naopak znovu se neprosadil nejúspěšnější biatlonista historie Ole Einar Björndalen a na sedmé olympijské hry se nekvalifikoval. Za měsíc při závodech v Pchjončchangu bude legendární Nor chybět.

Z výhry se dnes radoval Martin Fourcade. Francouzský suverén sice poslední ránu z dvaceti netrefil, přesto si rychlým během dojel pro 68. vítězství v SP. Moravce porazil jasně o minutu a vteřinu. Třetí skončil Nor Johannes Bö, jenž se s Fourcadem podělí o malý glóbus za vytrvalostní závody. Krčmáře předčil ještě Němec Roman Rees.

„Je to perfektní. Kluci se koncentrovali na střelnici a je vidět, že s dobrou střelbou se dá být vpředu. Tři kluci v desítce je super výsledek,“ řekl trenér mužů Michael Málek v České televizi. „Bylo vidět, že si Ondra na střelnici věří,“ dodal.

Moravec se po pomalém rozjezdu sezony stále zlepšuje. Před týdnem byl v Oberhofu jedenáctý ve sprintu a nyní v Ruhpoldingu ukázal své umění. Vicemistr světa z této disciplíny perfektně střílel. Měl pár těsných ran, ale především vstoje předvedl rychlopalbu. „Jsem strašně rád, že jsem to dal. Tohle mi hodně pomůže. Super, jsem fakt spokojený,“ řekl trojnásobný medailista z her v Soči.

Na první stojku potřeboval Moravec 21 vteřin, druhou zvládl za 23. „Stojáky takhle střílím normálně, kdybych to hlídal, tak to pravděpodobně skončí špatně. Udělal jsem, na co jsem zvyklý a vyšlo to,“ řekl třiatřicetiletý Moravec.

Potřetí za sebou i celkově v této sezoně se do desítky dostal Krčmář. Devátý byl v Oberhofu ve sprintu, poté osmý ve stíhačce a nyní pátý ve vytrvalostním závodu, čímž si v této disciplíně vyrovnal mezi elitou své maximum. Pomohlo mu, že tři kola jel za Norem Böem. „Ze začátku nebyl můj běh to pravé ořechové. Pal mě dojel, já se ho chytl, risknul to a pomohlo mi to,“ řekl Krčmář.

Šlesingrovi se po zranění kolena jelo dobře a jednu chybu udělal při druhé zastávce na střelnici. Minul ránu vstoje. „Přesně vím, co se stalo. Ránu jsem trošku uškubl, to je velká škoda. Jinak byla střelba dobrá,“ hodnotil.

 

Ondřej Hošek si připsal dvě trestné minuty a obsadil 67. místo. Adam Václavík se netrefil čtyřikrát a skončil o čtyři místa hůře.

Třiačtyřicetiletý Björndalen měl dnes poslední šanci splnit limit pro olympijské hry, ale skončil až v páté desítce. Zůstal tak sedmým Norem v pořadí Světového poháru, přičemž olympijský tým biatlonistů může tvořit jen šest. Sbírku 13 olympijských medailí (včetně osmi zlatých) dvacetinásobný mistr světa v Koreji nerozšíří.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link