Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bolest, zoufalý boj a skreč. Na kulhajícího Nadala se nedokázal dívat ani jeho otec

Bolest, zoufalý boj a skreč. Na kulhajícího Nadala se nedokázal dívat ani jeho otec

Bojoval ze všech sil. Moc si chtěl minimálně zopakovat finálovou účast z loňského roku. Sny Rafaela Nadala však ve čtvrtfinále Australian Open rozmetal Marin Čilič. Z pětisetové bitvy, která skončila skrečí světové jedničky v pátém setu, vyšel po téměř čtyřhodinovém zápase vítězně chorvatský tenista.

Byl to jeden z nejkrásnějších soubojů letošního ročníku Australian Open. Bitva mezi současným králem světového tenisu a vítězem US Open z roku 2014 nabídla úplně vše. Veliké drama, parádní údery, zvraty a v neposlední řadě i smutný Nadalův konec.

Do zápasu vstupoval v roli favorita rodák z Mallorky a nejen pro své postavení ve světovém rankingu, ale především díky vzájemné bilanci. Ta je totiž úplně stejná jako mezi Karolínou Plíškovou a Simone Halepovou - 1:5.

Devětadvacetiletý Chorvat vyhrál jediný duel, jeho soupeř pět. Navíc Čiličův první a do dneška poslední triumf se zrodil už v roce 2009 na turnaji v Pekingu a jednalo se zároveň o první vzájemný zápas obou borců.

Od té doby však vládl výhradně Nadal. V následujících pěti zápasech přišel dohromady jen o dva sety, naposledy svého soka zdolal minulou sezonu na turnaji v Šanghaji 7:5, 7:6.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>


 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1