Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bolt na Zlaté tretře opět všem utekl. Ostrava se s jamajským rychlíkem rozloučila ohňostrojem

Bolt na Zlaté tretře opět všem utekl. Ostrava se s jamajským rychlíkem rozloučila ohňostrojem

Usain Bolt zůstal na Zlaté tretře neporažen. Při svém posledním startu v Ostravě v kariéře vyhrál závod na 100 metrů za 10,06 sekundy. Byla to devátá účast fenomenálního světového rekordmana z Jamajky před ostravským publikem a ani tentokrát nenašel přemožitele.

Osminásobný olympijský vítěz ani při druhém startu v sezoně nepokořil desetisekundovou hranici, jeho maximem zůstává výkon 10,03. Před vyprodaným hledištěm Městského stadionu ve Vítkovicích v mírném protivětru do posledních metrů bojoval o vítězství s Kubáncem Yunierem Pérezem a porazil jej o tři setiny.

Pak už si jen užíval ovace publika a zopakoval, že do Ostravy jezdil moc rád. "Užil jsem si to i tentokrát. Měl jsem trochu problémy se zraněním, proto výsledný čas není úplně dobrý. Ale to není důležité, já jsem si závod moc užil," řekl při rozhovoru na ploše.

Bolt byl v posledních letech symbolem Zlaté tretry. Počet jeho účastí mohl být ještě vyšší, kdyby se z výkonnostních důvodů a kvůli tréninkovému manku na poslední chvíli neomluvil v letech 2013 a 2014.

Čeští fanoušci ho vzali za svého a pro rozlučku s vítkovickým stadionem mu připravili jedinečnou kulisu. Stovku sledovalo publikum vestoje, v hledišti byly k vidění jamajské vlajky, po závodě vyprovázeli fanoušci světového rekordmana skandovaným potleskem.

Po rozhovoru na ploše se na jižní tribuně objevilo děkovné choreo, které pořadatelé připravili jako překvapení. Na Boltovu počest zazněla jamajská hymna a nebe nad stadionem tentokrát místo blesků rozzářil ohňostroj.

Bolt si zatančil na píseň Simple the Best, políbil tartan na cílové šachovnici páté dráhy, která v Ostravě nově ponese jeho jméno, a vydal se na čestné kolo. Dlouhé minuty rozdával podpisy fanouškům, kteří čekali u bariéry, aby se mohli naposledy pozdravit s jamajskou hvězdou.

Zlatá tretra vstupuje do nové éry. Před příštím ročníkem se už nebude netrpělivě čekat, zda Bolt do Ostravy zavítá i tentokrát. Celou světovou atletiku čeká loučení s Boltem v srpnu na mistrovství světa v Londýně. Finále stovky je na programu 5. srpna.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link