Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boxerská superstar Mayweather odolala drzému McGregorovi. Zápas století držel na nohou fanoušky po celé planetě

Boxerská superstar Mayweather odolala drzému McGregorovi. Zápas století držel na nohou fanoušky po celé planetě

Nejsledovanější, nejdražší, nejočekávanější. Zápas boxerské hvězdy Floyda Maywethera a zápasníka MMA Conora McGregora poutal pozornost dlouho před svým začátkem. Divácci v Los Angeles a u televizorů ve dvou stovkách zemí po celém světě si nakonec přišli na své. Dostali intenzivní střet dvou velikánů, ze kterého vítězně odešel zkušený boxerský šampion Mayweather. Vyrovnal tak rekord padesáti zápasů bez jediné porážky. Stálo ho to ale deset kol tvrdého boje, ve kterém McGregor překvapil a ze kterého rozhodně neodchází s ostudou.

McGregor, který nikdy profesionálně neboxoval překvapil komentátory energickým startem. Byl agresivnější, ale přesto soustředěný a přesný a vyvíjel na zkušenějšího soupeře tlak. Irští fanoušci v aréně mu vytvářeli atmosféru.

McGregor se před zápasem chvástal a sršel sebevědomím. "Porazím ho nejpozději ve druhém kole. To mi věřte," řekl mimo jiné devětadvacetiletý Ir. Už v úvodu zápasu bylo jasné, že to myslí vážně a že jeho výstup v ringu nebude ostudou, které se někteří obávali.

Obrat přišel v pátém a šestém kole, kdy se na zápasníkovi MMA začala projevovat únava. Mayweather se chopil příležitosti a začal zápas otáčet ve svůj prospěch. McGregorovy údery ho už nijak výrazněji neohrožovaly. Zkušenosti boxerského šampiona se zdály být na irského zápasníka příliš.

V devátém kole Mayweather s přehledem diktoval, co se bude v ringu dít. Nutno podotknout, že například podle ankety BBC skoro nikdo nevěřil, že McGregor bude touto dobou ještě na nohou. V desátém kole bylo rozhodnuto ve prospěch Mayweathera, kterého už McGregor nedokázal nijak ohrozit.

"Byl o hodně lepší, než jsem si myslel. Byl to ostrý protivník, ale byl jsem prostě lepší. Naším plánem bylo nikam nespěchat, nechat ho, ať své nebezpečné údery vystřílí, a na konci ho dorazit," řekl vítěz zápasu o irském rebelovi.

Američan Mayweather se s boxem rozloučil v září 2015 bez jediné porážky po 49 zápasech. Důchod se rozhodl přerušit právě jen kvůli McGregorově výzvě a kvůli vysněné padesáté výhře v řadě, kterou překonal rekord Rockyho Marciana.

Zápas byl sledovaný nejen kvůli nezvyklému střetu prvotřídních zápasníků z dvou odlišných světů. Provázela ho extrémní mediální kampaň a promo. Očekává se, že na na placených televizních kanálech vydělá rekordní sumy. Ostatně obří zájem diváků byl i jedním z důvodů, proč samotný zápas začal se zpožděním.

Oba bojovníci si mají přijít na astronomické sumy v řádu stamilionů dolarů, konkrétně Mayweather si desetikolovou show vydělal podle dostupných informací až osm miliard korun (byť přesné částky známé nejsou a zřejmě ani nebudou). Zmíněný rozruch kolem události a obří finanční sumy jsou ovšem důvodem, proč zápas provázela i kritika. Řada profesionálů jím opovrhovala a označovala ho za čistý byznys, divadlo nebo cirkus.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744