Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brankářské naděje pod 20 let. Tito mladíci patří k tomu nejlepšímu, co český hokej nabízí

Brankářské naděje pod 20 let. Tito mladíci patří k tomu nejlepšímu, co český hokej nabízí

Česká brankářská škola získala v hokejovém světě věhlas. Světovému hokeji dala Dominika Haška, Tomáše Vokouna nebo Ondřeje Pavelce. Při pohledu na jejich mladé nástupce se jeví budoucnost českého brankoviště nadějně. Podívejte se na výběr nejtalentovanějších českých brankářů pod 20 let.

Daniel Vladař (19 let)

Vysoký brankář z Prahy má už smlouvu s Bostonem. V minulé sezoně odchytal 8 zápasů na farmě v AHL a 18 v ECHL. Na cestě do NHL musí předskočit čtyřiadvacetiletého Zaneho McIntyra a protežovaného Malcolma Subbana. V příští sezoně by mohl už víc chytat na farmě.

Jakub Škarek (17 let)

Možná se pro něj stala úplně ta nejlepší věc. Dukla postoupila do extraligy, on nikam neodejde a bude dál chytat doma, v prostředí, které dokonale zná. V 17 letech může dostat klidně 40 zápasů v extralize, které by ho vystřelily zase o pár pater nahoru. Draft do NHL ho čeká příští léto.

Josef Kořenář (19 let)

Jeho příběh šokoval. Rok chytal v USHL, na draftu si ho nikdo nevšiml, ale odjel na rozvojový kemp do San Jose, kde hned dostal smlouvu. Vypadá to, že ale příští sezonu odchytá doma. Jihlava se vrátila do extraligy, utvoří trio se Škarkem a Norem Voldenem. Amerika ho čeká asi až za rok.

Více si přečtěte na webu iSport.cz. 

 

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1