Brazilské hvězdy trpěly v Bolívii. Nelidské, štvalo přidušeného Neymara

iSport.cz, pav

06. 10. 2017 • 22:21

Jak těžké to musí být, když proti vám nehrají jen protihráči, ale i prostředí kolem vás? Přesně takovou zátěžovou zkoušku zažili ve čtvrtek fotbalisté Brazílie. Hvězdní "kanárci," kteří už delší dobu mají postup na mistrovství světa jistý, vybojovali bezbrankovou remízu v Bolívii na stadionu v La Paz, na kterém se hráčům velmi těžce dýchá.

Stadion pojmenovaný po bývalém prezidentovi Hernandu Silesovi se nachází 3 637 metrů nad mořskou hladinou a je tak nejvýše položeným fotbalovým stadionem na světě. Pro srovnání, nejvyšší česká hora Sněžka vyrostla do výšky 1603 metrů nad mořem. Bolívijský národní stadion má jako jediný výjimku vůči regulím FIFA, podle níž se mohou profesionální zápasy hrát maximálně ve výšce tří tisíc metrů nad mořem.

Velké problémy mívají v La Paz hlavně Argentinci, kteří tam s Bolívií před pár lety ostudně prohráli 1:6 a od té doby se na specifické podmínky připravují. Naposledy netradičním "koktejlem" z paracetamolu, kofeinu a viagry.

"Problém s nadmořskou výškou se projevuje v posledních 20 minutách zápasu," upřesňoval před březnovým střetnutím argentinský kouč Edgardo Bauza. Brazílie, vedená koučem Titem, žádné speciální procedury před zápasem nepostupovala, po jeho konci ale hráči potřebovali pomoc kyslíkových masek. Pozápasovou regeneraci zdokumentovali i na Instagramu.

Čtěte pokračování článku na iSport.cz.

SDÍLET