Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brazilské hvězdy trpěly v Bolívii. Nelidské, štvalo přidušeného Neymara

Brazilské hvězdy trpěly v Bolívii. Nelidské, štvalo přidušeného Neymara

Jak těžké to musí být, když proti vám nehrají jen protihráči, ale i prostředí kolem vás? Přesně takovou zátěžovou zkoušku zažili ve čtvrtek fotbalisté Brazílie. Hvězdní "kanárci," kteří už delší dobu mají postup na mistrovství světa jistý, vybojovali bezbrankovou remízu v Bolívii na stadionu v La Paz, na kterém se hráčům velmi těžce dýchá.

Stadion pojmenovaný po bývalém prezidentovi Hernandu Silesovi se nachází 3 637 metrů nad mořskou hladinou a je tak nejvýše položeným fotbalovým stadionem na světě. Pro srovnání, nejvyšší česká hora Sněžka vyrostla do výšky 1603 metrů nad mořem. Bolívijský národní stadion má jako jediný výjimku vůči regulím FIFA, podle níž se mohou profesionální zápasy hrát maximálně ve výšce tří tisíc metrů nad mořem.

Velké problémy mívají v La Paz hlavně Argentinci, kteří tam s Bolívií před pár lety ostudně prohráli 1:6 a od té doby se na specifické podmínky připravují. Naposledy netradičním "koktejlem" z paracetamolu, kofeinu a viagry.

"Problém s nadmořskou výškou se projevuje v posledních 20 minutách zápasu," upřesňoval před březnovým střetnutím argentinský kouč Edgardo Bauza. Brazílie, vedená koučem Titem, žádné speciální procedury před zápasem nepostupovala, po jeho konci ale hráči potřebovali pomoc kyslíkových masek. Pozápasovou regeneraci zdokumentovali i na Instagramu.

Čtěte pokračování článku na iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1