Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Byl jednu chybu od smrti, teď je hrdinou. Podívejte se, jak Američan bez jištění zdolal extrémní stěnu

Byl jednu chybu od smrti, teď je hrdinou. Podívejte se, jak Američan bez jištění zdolal extrémní stěnu

Jedna chyba a mohlo vše dopadnout zcela jinak. Jeden špatný krok a jeho tělo mohlo nehybně ležet na zemi. Několikasetmetrový pád by s největší pravděpodobností nepřežil. Americký lezec Alex Honnold ale žádnou chybu neudělal a jako první zdolal yosemitský masiv El Capitan bez lana.

Má přes 900 výškových metrů a průměrně ji lezci zdolávají zhruba čtyři dny. Pomáhají si jistícím vybavením, spí v závěsných stanech. Američan Alex Honnold nic z toho nepotřeboval. Na vrchol stěny El Capitan vylezl cestou Freerider za tři hodiny a 56 minut.

„Myslím, že jsem spokojený tak, jak ještě nikdy. Je to přesně to, v co jsem doufal. Cítím se skvěle,“ hodnotil pro National Geographic poté, co se vrátil na pevnou zem, první člověk, jenž vylezl na El Capitana jen pomocí vlastních rukou.

 

Jak sám přiznal, byl nervózní. Nad ním se skvěla masivní stěna, která budila respekt. A Honnold věděl, že si během několikahodinové cesty nesmí dovolit zaváhat. Kdyby jakkoli chyboval, dostal závrať, následovala by téměř jistá smrt. Nebezpečná byla jakákoli křeč, nebo jiná nejistota.

Už jednou to zkoušel. Loni v listopadu vzdal po hodině snahy. Vrátil se, jelikož se mu nezdálo počasí. Tentokrát žádné pochyby během cesty neměl. I proto nakonec mohl slavit úspěch. O pokusu přitom vědělo minimum lidí.

Honnold se nesvěřil ani vlastní matce. „Víte, nemyslím si, že ví, o čem tenhle projekt je. Ani nevím, co jí mám říct. Neumí moc rozlišovat mezi jednotlivými styly lezení,“ prohlásil po úspěchu v Yosemitech, jejž v nadsázce označil za lehké cvičení.

Vyčerpání po náročném výkonu nedával znát. „Dal bych si to ještě jednou,“ vtipkoval.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1