Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Byl to fajn den. Uvidíme se na Staromáku, vzkázala v prvním rozhovoru dvakrát zlatá Ledecká

Byl to fajn den. Uvidíme se na Staromáku, vzkázala v prvním rozhovoru dvakrát zlatá Ledecká

"Byl to fajn den, všechno jsem si užila," řekla v první reakci po získání druhé zlaté medaile na olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu Ester Ledecká v rozhovoru pro Českou televizi. Ledecká byla v paralelním obřím slalomu na snowboardu favoritkou. Ve finále porazila o 46 setin sekundy Němku Selinu Jörgovou.

"Nemůžu říct, že bych to úplně čekala. Těch pár dní bylo krušných, dneska se to všechno sešlo, řekla Ledecká po ceremoniálu štábu ČT. Narozdíl od své první medaile přesto vypadala méně zaskočeně.

"I teď jsem strašně zmatená, mám ale hroznou radost. Hlavně, že jsem mohla ukázat, že i ten můj snowboardový tým šlape jako hodinky.," chválila své trenéry i rodinu za to, že byli na místě. Při dnešním závodě ji prý trenér musel několikrát radit, aby byla trpělivá a nenajížděla do branek, které jsou o něco vzdálenější, než je zvyklá, dříve než je potřeba. Plán vyšel.

Fanouškům vzkázala, že se uvidí na Staroměstském náměstí. Kdy přesně, zatím není jasné. "Já tam určite budu," slíbila olympijská královna. Je teprve pátým českým sportovcem, kterému se podařilo z jedněch her přivést více zlatých medailí. Před ní to dokázal pouze Emil Zátopek, Věra Čáslavská, Martin Doktor a Martina Sáblíková.

 

Do světových olympijských dějin ale vchází jako první žena, které se dvě zlaté medaile z jedněch olympijských her podařilo získat v různých sportech. Mezi muži to v minulosti dokázali dva, a to před téměř stoletím a shodně v běhu na lyžích a severské kombinaci. Prvním byl Nor Thorleif Haug na premiérových ZOH v Chamonix 1924, o čtyři roky později ve Svatém Mořici ho napodobil krajan Johan Gröttumsbraaten.

Mezi muži to v minulosti dokázali dva, a to před téměř stoletím a shodně v běhu na lyžích a severské kombinaci. Prvním byl Nor Thorleif Haug na premiérových ZOH v Chamonix 1924, o čtyři roky později ve Svatém Mořici ho napodobil krajan Johan Gröttumsbraaten.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1