Čechy bude na basketbalovém mistrovství reprezentovat i Američanka Vaughnová | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čechy bude na basketbalovém mistrovství reprezentovat i Američanka Vaughnová

Čechy bude na basketbalovém mistrovství reprezentovat i Američanka Vaughnová

Ačkoli v pátek začínající šampionát basketbalistek v ČR je mistrovstvím Evropy, představí se na něm několik rodilých Američanek, které získaly evropský pas. Jednou z nich je i pivotka Kia Vaughnová, jež bude reprezentovat Česko. Nejde však o umělé posilování jako u ostatních týmů, rodačka z Bronxu si v ČR skutečně vytvořila druhý domov.

„Je pro mě poctou, že mohu reprezentovat Českou republiku. Pro mě je to tady druhý domov. Jediný rozdíl oproti tomu prvnímu domovu je, že za mořem je celá má rodina," řekla Vaughnová. „Česko je nádherná země a nemáte si vůbec na co stěžovat. Možná ještě kdybyste tu měli moře a pláž. To už by to tady bylo jak nebe a nikdy bych odsud neojížděla," dodala s úsměvem.

V Česku žije od roku 2012, kdy se stala hráčkou ZVVZ USK Praha. A letos v zimě získala český pas poté, co splnila všechny zákonné podmínky včetně složení zkoušek z češtiny. „Bylo to jak zkoušky ve škole. Už něčemu česky rozumím. Když mluví holky pomalu, něčemu rozumím. Ale když začnou mluvit rychle, tak se nechytám. Na hřišti ale rozumím všemu. Když něco říká trenér a ukazuje to, chápu to. Když to vidím vizuálně a spojím si to s tím, co říká, tak se mi to pak taky spojí. Basketbal je v tomhle opravdu jednoduchý," uvedla třicetiletá pivotka.

V Česku se jí líbí pražská atmosféra, ale také přístup lidí. „Češi jsou vřelí. Připadám si bezpečně a vítaná. To je důležité. V New Yorku vás lidé sice zdraví a ptají se, jak se máte, ale přitom vás neznají. Tady je to rodinné. Jen na mě Evropané dost zírají. Ale prostě to beru tak, že jsem vysoká a krásná Američanka," usmála se Vaughnová.

Ačkoli ji čeká první reprezentační akce v dospělé kategorii, nervózní není. „Už čekám, až to celé vypukne. Je to basketbal, nesmíte nad tím moc uvažovat a být příliš nervózní. Jen si musíte užít ten moment a žít jím. Nemám být z čeho nervózní. Je to basketbal, který hraju každý den," prohlásila.

Mnohem nervóznější je podle ní trenér Ivan Beneš, který nese zodpovědnost za celý tým. „Je nervózní, ale to je u trenérů normální. Trenér musí být nervózní, protože přemýšlí o každém detailu, miluje tu hru. Chce pro nás to nejlepší. Kdyby nebyl nervózní, ptala bych se, proč trénuje. Podle mě nejlepší koučové musí být nervózní - hlavně jde během zápasu o všechno," dodala Vaughnová.

Hodně se těší, že v Hradci Králové budou zápasy Češek vyprodané. „Miluju plný dům, miluju hrát basketbal pro fanoušky. Sice někdy bolí hlava z toho všeho hluku, ale je to skvělé. Bubny. To všechno vás vtahuje do hry," řekla.

Věří, že český tým má sílu na to, aby dosáhl na úspěch a případně i na senzaci podobně jako v domácím prostředí v roce 2010, kdy získal stříbro na mistrovství světa. „Věřím tomu, že když všechny holky budou hrát to, co mají, a zahrají nejlépe, jak mohou, tak ano, můžeme zopakovat rok 2010. Ale nesmíme se bát. Nesmíme hrát na to, abychom neprohrály, musíme chtít vyhrát. Zbytek přijde. Když budeme moc vystresované, nebude to ono," dodala.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.